Indianie Ameryki Północnej - wrzesień

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 103 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 5 września 2024r. o godzinie 18:00.Temat spotkania: Indianie Ameryki Północnej. Dyplomacja i traktaty w Kraju Indian.
Spotkanie poprowadzi dr Adam Piekarski


Gimnastyka dla Pań

Zapraszamy na pierwsze zajęcia w nowym roku kulturalno-oświatowym 2024/2025.
Zajęcia są bezpłatne i odbywają się dwa razy w tygodniu: poniedziałki 14:30-15:30 , środy 14:30 -15:30.


STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

WAŻNE TELEFONY

116 111 – TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

800 12 12 12- DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA

800 120 002- OGÓLNOPOLSKI TELEFON DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE „NIEBIESKA LINIA”

800 120 226- POLICYJNY TELEFON ZAUFANIA

22 628 52 22- TELEFON ZAUFANIA DLA OSÓB O ODMIENNEJ ORIENTACJI SEKSUALNEJ

22 654 35 37- ANTYDEPRESYJNY TELEFON ZAUFANIA FUNDACJI ITAKA

Standardy Ochrony Małoletnich znajdują się w plikach do pobrania 


Zajęcia na rok 2024/2025 - zapisy od sierpnia

Szanowni Państwo, przedstawiamy propozycję zajęć na zbliżający się rok kulturalno-oświatowy 2024/2025. Szczegółowe informacje o zajęciach znajdą Państwo z zakładce oferta zajęć lub uzyskają informację dzwoniąc pod numer telefonu 787-097-639 w godzinach dopołudniowych. 

Od 1 sierpnia br. ruszą zapisy na nasze zajęcia.
Jak można się zapisać? 
W prostych dwóch krokach:
- krok pierwszy: wybierz interesujące Cię zajęcia, które znajdziesz w ofercie;
- krok drugi: zadzwoń 787-097-639 my udzielimy Ci niezbędnych informacji i zapiszemy na listę chętnych lub napisz e-mail na adres modraczek@smbudowlani.pl ( w treś ...


Podsumowanie - Jestem Eko Odpowiedzialny

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Budowlani” wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych i Edukacyjnych „Modraczek” propaguje wśród mieszkańców ekologiczne zachowania.
I nagradza swoich mieszańców w sposób szczególny.
W czerwcu zorganizowaliśmy konkurs – „Jestem ECO – odpowiedzialny”  dla wszystkich Bydgoszczan. Kto oddał zużyty sprzęt RTV lub opony do PSOK-u i nam to udokumentował (zaświadczeniem) tego zaprosiliśmy na Rejs Słonecznikiem po Brdzie.
Można było podziwiać nasze miasto od strony wody, jak piękna jest Bydgoszcz i , że warto o nią zadbać. A w dużej mierze to jakie będzie nasze miasto zależy od nas ...


Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych i Edukacyjnych "Modraczek" - WŁĄCZNIK KULTURALNY

Szanowni Państwo, zapraszamy na 3 spotkanie z cyklu WŁĄCZNIK KULTURALNY – cykl spotkań z literaturą połączone z działaniami w zakresie sztuk wizualnych.

20 czerwca 2024 roku o godzinie 10:00 wraz z naszym gościem Agnieszką Stelmaszyk porozmawiamy o pasji do pisania książek. O tym jak marzenia małej dziewczynki znalazły odzwierciedlenie w literaturze dla dzieci i młodzieży. 
Podczas spotkania zapraszamy wszystkich uczestników do stworzenia plakatu - technika kolaż. 
Jak na każdym naszym spotkaniu, tak i tym razem, nie zabraknie akcentu muzycznego.

WŁĄCZNIK KULTURALNY to ...


Wakacyjne warsztaty - Z ekologią na Ty w sztuce i działaniu

Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych i Edukacyjnych "Modraczek" zaprasza na wakacyjne warsztaty, finansowane w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach #NOWEFIO

Jak zgłosić się na warsztaty?
Należy pobrać ze strony www.modraczek.smbudowlani.pl – zgłoszenie na warsztaty wakacyjne i przesłać je na adres stowarzyszeniemodraczek@gmail.com lub dostarczyć osobiście do sekretariaty Domu Kultury „Modraczek”. Jeśli mają Państwo jakieś pytania zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 787-097-639

W programie mamy trzy warsztaty, które będą odbywały się w godzinach od 10:00-14:00

KONKURS - JESTEM EKO ODPOWIEDZIALNY

Konkurs ekologiczny Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych i Edukacyjnych „Modraczek” 
pn. „Jestem EKO - ODPOWIEDZIALNY” 
Finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach NOWE FIO

Regulamin
Celem konkursu jest propagowanie postaw i zachowań ekologicznych wśród mieszkańców poprzez:
- prawidłową segregację śmieci,
- dbałość o najbliższe otoczenie,
- integracja mieszkańców 

Zadanie uczestników konkursu:
Zadaniem uczestników konkursu jest oddanie zużytych opon i/lub sprzętu RTV do PSZOK-u, oraz uzy ...



Indianie Ameryki Północnej - czerwiec

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 102 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 6 czerwca 2024r. o godzinie 18:00.Temat spotkania: "Odkrycia Luizjany. Wyprawy Caveliera de La Salle cz. VI" 
Spotkanie poprowadzi dr Adam Piekarski



Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych i Edukacyjnych "Modraczek" - WŁĄCZNIK KULTURALNY

Szanowni Państwo, zapraszamy na spotkanie z cyklu WŁĄCZNIK KULTURALNY – cykl spotkań z literaturą połączone z działaniami w zakresie sztuk wizualnych.

28 maja 2024 roku o godzinie 17:00 wraz z naszym gościem Dominiką Kiss-Orską porozmawiamy o tym skąd wziął się pomysł na Skrzynkę na bajki i na pisanie subiektywnych przewodników. Spotkanie, na które zapraszamy całe rodziny - dzieci, młodzież, rodziców, babcie i dziadków, jest aktywnym działaniem. Będziemy tworzyć kolejne plakaty techniką kolażu, tym razem tematem przewodnim będą bajki, podróże i gwara bydgoska. 

WŁ ...


Indianie Ameryki Północnej - maj

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 101 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 16 maja 2024r. o godzinie 18:00.Temat spotkania: "Odkrycia Luizjany. Wyprawy Caveliera de La Salle cz. V" 
Spotkanie poprowadzi dr Adam Piekarski


Kawiarnia Literacka - Marzenna Lewandowska

Szanowni Państwo, zapraszamy na 165 spotkanie Kawiarni Literackiej 9 maja 2024 r., godz. 18:00, której gościem będzie: Marzenna Lewandowska 
Bydgoszczanka autorka dwudziestu jeden tomików, przede wszystkim para się poezją. Zdobyła przeszło sto nagród i wyróżnień w konkursach literackich:  ogólnopolskich i międzynarodowych - w tym I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Poetyckim WRZECIONO, a także tytuł Mistrza Poezji Polskiej. Od roku 2003 jest członkiem Związku Literatów  Polskich (oddział warszawski). Poza poezją popełnia małe formy dramatyczne oraz opowiadania.  A w roku 2019 otrzymała II Nagrodę w IV ...


Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych i Edukacyjnych "Modraczek" - WŁĄCZNIK KULTURALNY

Szanowni Państwo, ruszamy z nowym cyklem spotkań WŁĄCZNIK KULTURALNY.

Mamy zaplanowanych 5 wydarzeń, wokół literatury i sztuki.
Każde spotkanie, na które zapraszamy całe rodziny - dzieci, młodzież, rodziców, babcie i dziadków, będzie aktywnym działaniem. 
Spotkamy się z autorami, twórcami książek dla dzieci i młodzieży, którzy opowiedzą nam jak powstają historie zapisane na stronach ich książek. Następnie przystąpimy do działania i będziemy tworzyć plakaty techniką kolażu, które na zakończenie naszego cyklu stworzą niesamowitą wystawę. 
To plan na najbliższe miesiące.
A już dziś zap ...



Indianie Ameryki Północnej - kwiecień

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 100 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 4 kwietnia 2024r. o godzinie 18:00.Temat spotkania: "Odkrycia Luizjany. Wyprawy Caveliera de La Salle cz. IV" 
Spotkanie poprowadzi dr Adam Piekarski




Koncert Poezja Wisławy Szymborskiej w muzyce i ruchu

Szanowni Państwo zapraszamy na wyjątkowy koncert pt. Poezja Wisławy Szymborskiej w muzyce i ruchu, 26 marca 2024 r. godzina 17:00.
Podczas koncertu usłyszą Państwo kompozycje muzyczne na pianinie do wierszy Wisławy Szymborskiej w wykonaniu uczennic klasy VIII OSM I st. specjalności rytmika pod kierunkiem Anny Świecy i Marceliny Schwedy z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.
Uczennice klasy VII i VIII zaprezentują również choreografię do wiersza Nic dwa razy.


Kawiarnia Literacka - Elżbieta Adamiec

Szanowni Państwo, zapraszamy na 163 spotkanie Kawiarni Literackiej 14 marca 2024 r., godz. 18:00, której gościem będzie: Elżbieta Adamiec autorka pięciu tomików poetyckich: Chcę oraz Żuł i krajna,
pigułka na sny wydane w 2019 roku, Tak tu cicho, tak cicho jest w
2020 roku, NIC w dłoniach w 2021 roku oraz Anna i poukładane sny w 2021 roku, zawierający prozę poetycką. 
Twórczość Autorki publikowana była w wielu czasopismach i antologiach. Wiersze Elżbiety Adamiec drukowane były w „Akancie” i w Niezależnym Kwartalniku Literacko-
Artystycznym „Post Scriptum”, Miesięczniku społeczno- kulturalnym ...


Indianie Ameryki Północnej - marzec

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 99 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 7 marca 2024r. o godzinie 18:00.Temat spotkania: "Odkrycia Luizjany. Wyprawy Caveliera de La Salle cz. III" 
Spotkanie poprowadzi dr Adam Piekarski



Indianie Ameryki Północnej - luty

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 98 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 22 lutego 2024r. o godzinie 18:00. Temat spotkania: "Odkrycia Luizjany. Wyprawy Caveliera de La Salle cz. II" 
Spotkanie poprowadzi dr Adam Piekarski


Bal karnawałowy dla Dzieci

Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych i Edukacyjnych "Modraczek" zaprasza dzieci do wspólnej zabawy.
10 lutego, o godzinie 11:00 w Domu Kultury "Modraczek" odbędzie się BAL KARNAWAŁOWY
Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej zabawy.
Warunkiem uczestnictwa jest - pomysłowe przebranie i dobry humor :)




Kawiarnia Literacka - Alina Rzepecka, Switłana Pobereżniuk

Szanowni Państwo, zapraszamy na 162 spotkanie Kawiarni Literackiej 8 lutego 2024 r., godz. 18:00, której gościem będzie: Alina Rzepecka. Urodzona w Lipnicy na Kaszubach, matematyczka, mieszka w Bydgoszczy. Autorka czterech książek poetyckich: Bezsenność (Wrocław 2005), Oswajanie snów ( Bydgoszcz 2014), Punkty styczności (Bydgoszcz 2018), Bez lęku wysokości (Głogów 2023)i tekstów piosenek na trzech płytach: Wigilianki, To ja kobieta, Niebo nad jeziorem. Członek SPP, RSTK, Gdańskiego Klubu Poetów, Grupy Literackiej Dysonans we Wrocławiu i Międzynarodowej Grupy Literackiej Kwadrat. Laureatka wielu konkursów poetyckich, odznaczona medalem Zasłużon ...



Ferie zimowe 2024

Już za trzy tygodnie zapraszamy dzieci w wieku szkolnym do wspólnego spędzenia ferii zimowych. W godzinach od 10:00  do 14:00, od poniedziałku do piątku będziecie mogli wziąć udział w warsztatach muzycznych, zabawach ruchowo/sportowych, warsztatach plastycznych i cyrkowych, ale to nie jedyne atrakcje. Przed nami laboratorium z mini wybuchami i zabawy konstruktorskie. 
Zapisy ruszają 22 stycznia 2024 r. i potrwają do 6 lutego 2024 r. lub wyczerpania miejsc. 

Bardzo prosimy o wsparcie finansowe organizacji zajęć poprzez dobrowolną opłatę na cele statutowe na rzecz Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych i Edukac ...



Zagrajmy razem w 32 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w licytacji wyjątkowego przedmiotu, którym jest - tablica szkolna.
Co w nie wyjątkowego?
Podczas festynu XXIII Wiosna na Wyżynach gościliśmy Zespół Jary Oddział Zamknięty, który po zakończeniu koncertu napisał lekcję "przepis" - Jak przyciągnąć publiczność na koncert.
Tablica z lekcją wraz z podpisami całego Zespołu może być kogoś z Państwa.
Zagrajmy razem w 32 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cel tegorocznej zbiórki - "Płuca po pandemii".
Wystarczy wejść w  

Kawiarnia Literacka - Krystyna Lewicka - Ritter

    Szanowni Państwo, zapraszamy na 161 spotkanie Kawiarni Literackiej 11 stycznia 2024 r., godz. 18:00, której gościem będzie: Krystyna Lewicka-Ritter.
Ukończyła  filologię polską  w  WSP w  Bydgoszczy. W  czerwcu  1978  rozpoczęła pracę  w  dziale  literackim „Żołnierza  Polski  Ludowej”. W  l.  1979-1990  zajmowała się  publicystyką  i  reportażem  w  tygodniku „Profile”.  Pełniła  funkcję  sekretarza  redakcji „Ilustrowanego  Kuriera  Polskiego”,  zastępcy ...



Indianie Ameryki Północnej - styczeń

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 97 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 4 stycznia 2024r. o godzinie 18:00.Temat spotkania: "Odkrycia Luizjany. Wyprawy Caveliera de La Salle cz. I" 
Spotkanie poprowadzi dr Adam Piekarski

W trakcie spotkania zostanie przeprowadzony konkurs z nagrodami.



Relacja ze spotkania - "mała ciuchcia WIELKA PRZYGODA Zuzi i Szymka"

Serdecznie dziękujemy za liczne przybycie na wczorajsze spotkanie z książką dla dzieci. Dziękujemy twórcą książki "mała ciuchcia WIELKA PRZYGODA Zuzi i Szymka" autorowi tekstu Michałowi Jankowskiemu i autorowi ilustracji Andrzejowi Wróblewskiemu za zabranie nas w podróż na trasie Bydgoszcz - Koronowo.
Zapraszamy do naszej galerii na fotorelację.
Zostawiamy również linki do materiałów filmowych Zbliżenia - Bydgoszcz 


mała ciuchcia WIELKA PRZYGODA Zuzi i Szymka

Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych i Edukacyjnych "Modraczek" serdecznie zaprasza Dzieci wraz z Rodzicami, Dziadkami na spotkanie z autorami książki dla dzieci "mała ciuchcia WIELKA PRZYGODA Zuzi i Szymka" 19 grudnia 2023 r. o godzinie 17:00 w Domu Kultury "Modraczek"



Kawiarnia Literacka - Jarosław Stanisław Jackiewicz

Szanowni Państwo, zapraszamy na 160 spotkanie Kawiarni Literackiej 14 grudnia 2023 r., godz. 18:00, której gościem będzie: 
Jarosław Stanisław JACKIEWICZ – bydgoski poeta, krytyk literacki, prozaik. Rocznik 1968. Autor 10. książek: „Barwy samotności” (1993), „W głębi” (1994), „Pod powierzchnią słów” (1998), „Metarozmowy” (2008), „Powrót do Brzozowego Lasu” (2010), „Nocą napisany” (2012), „Wilk” (2013, wybór wierszy), „Imiona” (2016, wiersze i utwory prozą), „Zapalić milczenie...” (2018), „Ucieczki i powroty” (2021, powieść). 
Współtwórca i główny administrator profilu g ...


Indianie Ameryki Północnej - grudzień

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 96 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 7 grudnia 2023r. o godzinie 18:00.
Pan dr Adam Piekarski będzie kontynuował opowieść o wojnie francusko - hiszpańskiej o Florydę cz. 4

Kawiarnia Literacka - Krystian Kajewski

Szanowni Państwo, zapraszamy na 159 spotkanie Kawiarni Literackiej 9 listopada 2023 r., godz. 18:00 , której gościem będzie: Krystian Kajewski - prozaik, poeta, zajmuje się filmem i muzyką. Wyróżniony w konkursie Witkacy Pod Strzechy (Płock 2022). Dwukrotny zwycięzca Turnieju Wiersza Pod Jaszczurami w Krakowie. Był także wyróżniany i nagradzany w wielu konkursach literackich. Wydał dwie książki: ABCDALI (2019) i MAMMOGRAFIA ( 2023).

Spotkanie poprowadzi Barbara Jendrzejewska


Indianie Ameryki Północnej - listopad

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 95 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 2 listopada 2023r. o godzinie 18:00.
Pan dr Adam Piekarski będzie kontynuował opowieść o wojnie francusko - hiszpańskiej o Florydę cz. 3



Czas ma konkurs a nawet konkursy

Zapraszamy do wzięcia udziału w trzech różnych konkursach, których pomysłodawcami są Rady Osiedli SMB.

- Konkurs fotograficzny - "Spółdzielnia w obiektywie"
- Konkurs literacko-twórczy - "Kartka z życzeniami dla Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani" z okazji jubileuszu 65-lecia
- Konkurs plastyczno-techniczny - Ozdoba świąteczna - bożonarodzeniowa

Różnorodność tematów pozwala na znalezienie konkursu dla siebie.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w regulaminach zamieszczonych w zakładce "Do pobrania". W tej zakładce znajdują si ...


Kawiarnia Literacka - DWIE KULTURY - DWA ŚWIATY

 Szanowni Państwo, zapraszamy na 158 spotkanie Kawiarni Literackiej 12 października 2023 r., godz. 18:00 , której gośćmi będą: Małgorzata Wątor i Sergii Mychalczenko

Małgorzata Wątor – ur. w 1988 r. w Słupsku, Kaszubka o góralskim nazwisku. Od kilku lat mieszka w Gdańsku. Jest poetką i animatorką kultury. Publikuje zarówno w języku polskim jak i kaszubskim.Jej utwory można znaleźć w pismach i na portalach internetowych: w „2miesięczniku – Piśmie Ludzi Przełomowych”, „Akancie”, „Artisie” , „Autografie”, „Fabulariach” , „Fundacji Karpowicza”, „ Gazecie Kulturalnej”, „Inter – ...



Indianie Ameryki Północnej - październik

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 94 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 5 października 2023r. o godzinie 18:00.
Pan dr Adam Piekarski będzie kontynuował opowieść o wojnie francusko - hiszpańskiej o Florydę cz. 2













Indianie Ameryki Północnej - czerwiec

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 92 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 1 czerwca 2023r. o godzinie 18:00.
Pan dr Adam Piekarski będzie kontynuował opowieść o swojej zeszłorocznej podróży po indiańskiej Ameryce -  "Tubylcza Ameryka 2022 (i nie tylko) cz. VIII".
W trakcie spotkanie odbędzie się konkurs.




Kawiarnia Literacka - Tadeusz Zawadowski

    Szanowni Państwo, zapraszamy na 154 spotkanie Kawiarni Literackiej 11 maja 2023 r., godz. 18:00 , której gościem będzie: Tadeusz Zawadowski
    Poeta, redaktor, krytyk literacki; urodził się 9. 12. 1956 r. w Łodzi, od 1981 roku mieszka w Zduńskiej Woli, gdzie współtworzył Klub Literacki „TOPOLA” (którego był nieformalnym liderem i redaktorem serii wydawniczej Biblioteka TOPOLI ) oraz Klub Twórczej Pracy „BEZ  AUREOLI” . Członek Związku Literatów Polskich. Laureat około 250 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów literackich oraz wielu nagród literackich m.in.: POLCUL FOUNDATIO ...



Indianie Ameryki Północnej - maj

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 91 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 4 maja 2023r. o godzinie 18:00.
Pan dr Adam Piekarski będzie kontynuował opowieść o swojej zeszłorocznej podróży po indiańskiej Ameryce -  "Tubylcza Ameryka 2022 (i nie tylko) cz. VII".



Kawiarnia Literacka - Jarosław Trześniewski-Kwiecień

    Szanowni Państwo, zapraszamy na 153 spotkanie Kawiarni Literackiej 14 kwietnia 2023 r., godz. 18:00 , której gościem będzie: Jarosław Trześniewski-Kwiecień
Nasz gość pochodzi z Mławy, jest sędzią w stanie spoczynku, poetą, eseistą i publicystą. Wydał tomiki poetyckie: „W stronę Beethovena” (1999),” Pomarańczowy zeszyt” (2003) „Casus mixtus”(2009), Sonaty i repertoria ”(Zeszyty Poetyckie Gniezno 2014), „nadejście” (Fundacja Duży Format Warszawa 2016), „Piwnica Mozarta” (Fundacja  Duży Format Warszawa 2020), w przygotowaniu: „Toda”.  



Indianie Ameryki Północnej - kwiecień

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 90 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 6 kwietnia 2023r. o godzinie 18:00.
Pan dr Adam Piekarski będzie kontynuował opowieść o swojej zeszłorocznej podróży po indiańskiej Ameryce -  "Tubylcza Ameryka 2022 (i nie tylko) cz. VI".


Kawiarnia Literacka - Jerzy Fryckowski

Szanowni Państwo, zapraszamy na 152 spotkanie Kawiarni Literackiej 9 marca 2023 r., godz. 18:00 , której gościem będzie: Jerzy Fryckowski 
Nasz gość do tej pory opublikował: 18 tomików poezji, 1 zbiór fraszek i satyr, 2 antologie poezji wigilijnej, pierwszą w Polsce antologię wierszy o ojcu oraz wywiad-rzekę z Markiem Wawrzkiewiczem Prezesem ZLP. Jego wiersze znajdują się w ponad 404 almanachach i antologiach, tłumaczony na angielski, niemiecki, francuski, hindi, czeski, litewski, serbski ,słoweński, węgierski, ukraiński,  rosyjski, esperanto, grecki i hiszpański. Publikował w ponad stu czasopismach literackich i społecznych ...


Indianie Ameryki Północnej - marzec

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 89 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 2 marca 2023r. o godzinie 18:00.
Pan dr Adam Piekarski będzie kontynuował opowieść o swojej zeszłorocznej podróży po indiańskiej Ameryce -  "Tubylcza Ameryka 2022 (i nie tylko) cz. V".



Piszą o nas

Zachęcamy do przeczytania artykułu, który pojawił się we wczorajszym wydaniu Expressu Bydgoskiego KLIKNIJ 

Tym artykułem przypominamy o zbliżającym się jubileuszowym spotkaniu Kawiarni Literackiej już w najbliższy czwartek 9 lutego, o godzinie 18:00. Zapraszamy serdecznie.


Kawiarnia Literacka - W. Barbara Jendrzejewska

     Szanowni Państwo zapraszamy na Jubileusz 15-lecia działalności Kawiarni Literackiej. Gościem 151 spotkania, które odbędzie się 9 lutego 2023r. o godzinie 18:00 będzie:  W. Barbara Jendrzejewska promująca swój zbiór opowiadań  "Oblicza męskości".
    W. Barbara Jendrzejewska ur. w Tucholi, od ponad 40. lat mieszka i pracuje w Bydgoszczy, członek Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie. Wydała książki poetyckie: Na strunach ciszy (1999), Dotyk (2006), Noc rudych traw (2008 i 2012), Salto, 2011, W kolędowy czas… (2011), Tyle (2012), Studium dłoni (2014) i dwi ...


Indianie Ameryki Północnej - luty

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 88 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 2 lutego 2023r. o godzinie 18:00.
Pan dr Adam Piekarski będzie kontynuował opowieść o swojej zeszłorocznej podróży po indiańskiej Ameryce -  "Tubylcza Ameryka (i nie tylko) 2022 cz. IV".


Indianie Ameryki Północnej -styczeń

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 87 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY,
 które odbędzie się 19 stycznia 2023r. o godzinie 18:00.
Pan dr Adam Piekarski będzie kontynuował opowieść o swojej zeszłorocznej podróży po indiańskiej Ameryce - 
"Tubylcza Ameryka (i nie tylko) 2022 cz. III".
Sympatyków spotkań zainteresuje pewnie fakt iż podczas spotkania odbędzie się konkurs z nagrodami książkowymi.


Ferie zimowe 2023

Ferie Zimowe z Modraczkiem to cztery godziny wspólnej zabawy. W tym czasie odbywają się warsztaty plastyczne, muzyczne, cyrkowe znajdziemy też czas na gry stolikowe. Jak co roku nasza animacyjna kadra umili czas ferii kreatywnymi projektami.



Kawiarnia Literacka - Stefan Pastuszewski

Szanowni Państwo, zapraszamy na 150 spotkanie Kawiarni Literackiej 12 stycznia 2023 r., godz. 18:00 , której gościem będzie: Stefan Pastuszewski.
Bydgoszczanin, zadebiutował w 1971 roku. W 1998 roku ukazały się Wiersze wybrane 1971-1998, w 1999 r. Sonety i poematy, 
w 2000 r. zbiór wierszy Po przełomie, a w 2003 r. Pamiątki inflanckie, w 2013 r. Traktaty, w 2015 r. Ziarna płonące, 
w 2018 r. Powroty, w 2021 r. Egzystencje i ptaki.Twórca jest autorem antologii poetyckich Pegaz bydgoski (1994) 
oraz Wiersze drapieżne i prowokujące. Od Maryli Wolskiej do Jolanty Baziak (1999).
Poezja Stefana ...




Kawiarnia Literacka - Lucyna Siemińska

Szanowni Państwo, zapraszamy na 149 spotkanie Kawiarni Literackiej 8 grudnia 2022 r., godz. 18:00 , której gościem będzie Lucyna Siemińska.
Bydgoszczanka, członek Stowarzyszenia Autorów Polskich i Gdańskiego Klubu Poetów. Odznaczona odznaką honorową  „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2022). Laureatka kilku konkursów poetyckich.
Publikowała w czasopismach  Akant, Znaj, sZAFa, Bezkres, Artis, Litterateur Redefining World – Edition 15.  oraz w licznych almanachach i antologiach, także międzynarodowych. W internecie prowadzi blog poświęcony twórczości własnej. 
Autorka książek poetyckic ...





Indianie Ameryki Północnej - listopad

Szanowni Państwo
Zapraszamy na 86 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 3 listopada o godzinie 18:00.
Pan dr Adam Piekarski zabierze nas w opowieść o swojej tegorocznej podróży po indiańskiej Ameryce - "Tubylcza Ameryka (i nie tylko) 2022 c ...


Spotkanie Klubu Seniora "Centrum"

Szanowni Państwo, zapraszamy na comiesięczne spotkanie w Klubie Seniora "Centrum", które odbędzie się 19 października 2022 r. o godzinie 16:00w Klubie Inspektoratu Sił Zbrojnych ul. Sułkowskiego 52 w Bydgoszczy.
Podczas spotkania : prelekcja Policji, mierzenie ciśnienia, występy artystyczne i niespodzianka.
Serdecznie zachęcamy wszystkich Seniorów i nie tylko do wzięcia udziału w spotkaniu. 


Klub Seniora "Modraczek"

Szanowni Państwo, w związku z trwającym remontem pomieszczeń Domu Kultury „Modraczek” spotkania Klubu Seniora zostały wstrzymane do końca listopada. Prosimy o wyrozumiałość, a już niedługo spotkamy się w nowych wnętrzach naszego budynku. 


Kawiarnia Literacka - Maciej Klimarczyk

Szanowni Państwo zapraszamy na 147 spotkanie Kawiarni Literackiej.
13 października 2022 gościem będzie:
 Maciej Klimarczyk dr n. med. jest specjalistą psychiatrą i seksuologiem. Prowadzi własną praktykę lekarską w Bydgoszczy i w Mogilnie. Zajmuje się też popularyzacją wiedzy o zdrowiu psychicznym i seksualnym człowieka, prowadząc swój kanał na YouTubie i współpracując z wieloma instytucjami i mediami (Radio ZET, TVN, Wyborcza.pl, Wysokie Obcasy, TOK FM, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bydgoszczy).

Remont

Szanowni Państwo,
w związku z trwającym remontem październikowe spotkanie o kulturze Indian "Indianie Ameryki Północnej. Historia i dzień dzisiejszy" zostało odwołane. Za utrudnienia przepraszamy. 


Spotkanie Klubu Seniora "Centrum"

Szanowni Państwo,
21 września 2022 r. godzina 16:00, zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie Klubu Seniora "Centrum".
Spotkanie jak zawsze odbędzie się w Klubie Inspektoratu Sił Zbrojnych ul. Sułkowskiego 52 w Bydgoszczy.


RODZINNY WYTWÓRNIK RÓŻNOŚCI - wrzesień

Zapraszamy na pierwszy w tym roku kulturalno-oświatowym Rodzinny Wytwórnik Różności. 
Podczas dwóch kreatywnych godzin będziemy tworzyć prace, które pozwolą zatrzymać w pamięci wspomnienia związane z minionymi wakacjami. 
A wspomnienia najlepiej tworzy się z bliski, dlatego zapraszamy rodziców wraz z dziećmi. 
Sobota 17 września 2022 startujemy o godzinie 11:00.
Zapisy pod numerem telefonu: 787-097-639


Kawiarnia Literacka - Zdzisław Pruss

Szanowni Państwo zapraszamy na 146 spotkanie Kawiarni Literackiej.
8 września 2022 o godzinie 18:00 gościem Kawiarni Literackiej będzie pan Zdzisław Pruss.

Setki spotkań
Dziesiątki nagród i wyróżnień
60 lat pracy literackiej
Ponad 20 książek autorskich
Wielkie leksykony kultury
Mnóstwo artykułów i audycji
Stypendia Prezydenta
80 lat życia
i jeden
"Wspólny Mianownik"
ZDZISŁAW PRUSS

Spotkanie poprowadzi: W. Barbara Jendrzejewska


Wakacje z Modraczkiem - zakończenie

Ostatni tydzień wakacji za nami. Wszystkim uczestnikom zajęć dziękujemy za dobrą zabawę, kreatywność, chęć nauki i dużą dozę poczucia humoru.
Życzymy Wam przyjemnego roku przedszkolnego, szkolnego, wielu sukcesów i zawierania nowych znajomości. 
Zapraszamy do galerii na foto relację z ostatniego tygodnia  WAKACJE Z MODRACZKIEM


Indianie Ameryki Północnej - wrzesień

Szanowni Państwo
Zapraszamy na 85 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 1 września o godzinie 18:00.
Pan dr Adam Piekarski zabierze nas w opowieść  - "Tubylcza Ameryka (i nie tylko) 2022".

Zapisy na zajęcia 2022/2023

Szanowni Państwo,

już za chwilę pierwszy dzwonek nowy plan lekcji i możliwość planowania zajęć popołudniowych.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i zapisów na zajęcia.
Zapisy przyjmujemy :
telefonicznie 787-097-639
e-mail: modraczek@smbudowlani.pl
lub osobiście w godzinach pracy sekretariatu 







Wakacje z Modraczkiem

Ruszyły zapisy na Wakacje z Domem Kultury „Modraczek”
Animacje w wakacje  zajęcia dla dzieci w wieku 3-5 lat, godzina 10:00-12:00
4-8 lipca
18-21 lipca
8-12 sierpnia
22-26 sierpnia
Warsztaty muzyczne dla dzieci od 7 roku życia
18-22 lipca, godzina 10:00- 11:00
25-29 lipca, godzina 10:00 – 11:30 
1-5 sierpnia, godzina 10:00 – 11:30 
8-12 sierpnia 10:00 – 11:30 
Warsztaty plastyczne : rysunkowo-malarskie dla dzieci od 7 roku życia
18-22 lipca, godzina 11:00 – 12:00
25-29 lipca, godzina 11:30 – 13:0 ...


Kawiarnia Literacka - Jarosław Krawczyk

Szanowni Państwo zapraszamy na 145 spotkanie Kawiarni Literackiej 9 czerwca 2022 roku o godzinie 18:00, której gościem będzie: Jarosław Krawczyk.

Poeta i prozaik mieszkający w Janikowie (woj. kujawsko-pomorskie).
Ukończył historię na Akademii Bydgoskiej oraz studia podyplomowe m. in. z oligofrenopedagogiki i bibliotekoznawstwa. Jest także absolwentem Podyplomowych Studiów Literacko-Artystycznych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Szkoły Mistrzów – Studiów technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego na Uniwersytecie Warszawskim.
Członek Polskiego Związku Niewidomych, Ko ...


Przedstawiamy trzecią postać - LARP

Cyrkowiec Pawłowski 
Jak wiadomo nawet najlepszy artysta cyrkowy czasami potrafi stracić wenę. Pawłowski, jednak był inny. Zawsze potrafił zadziwić ludzi. Właśnie dlatego Węgliszek zamienił go w kamień. Jak go odczarować? Wystarczy podać mu piłkę, ale w taki sposób, aby nie miał dwóch piłek w jednej ręce inaczej puści drugą. Wtedy przekaże atrybut.


XXII Wiosna na Wyżynach

Szanowni Państwo zapraszamy w najbliższą sobotę (28 maja) na festyn "XXII Wiosna na Wyżynach".  
Z przyjemnością spotkamy się z Państwem po dłuższej przerwie i wspólnie się pobawimy. Jak zawsze wśród dźwięków dobrej muzyki i w rytm energetyzującego tańca. 
Startujemy o godzinie 14:00, a o 14:30 przywitamy się oficjalnie.



Przedstawiamy drugą postać - LARP

Muzyk Marcinkowski
Postać ta pretenduje do najlepszego muzyka wszechczasów. Często szuka natchnienia w starych zespołach. Można powiedzieć, że ma "złote życie" i oprócz błękitnego nieba nic mu więcej nie potrzeba. Węgliszek będąc zazdrosny o jego talent pozbawił go weny twórczej. Aby go uwolnić, trzeba zanucić znaną piosenkę zespołu, który wystąpi na festynie. Wtedy przekaże kolejny atrybut.



Piszą o nas

Informacja o zainicjowanej przez nas akcji, Bookcrossing – wędrująca książka w języku ukraińskim, poszła w świat.  Dziś można o niej przeczytać na stronie Ekspressu Bydgoskiego. Kliknij


Przedstawiamy pierwszą postać - LARP

Przedstawiamy Państwu pierwszą postać w naszej grze LARP.
Malarz Stanisławski
Osoba mająca wielki talent, który sprawia, że żadne dzieło jego nie zadowala. Cały czas szuka tej jednej jedynej inspiracji, która sprawi, iż Stanisławski odnajdzie "spokój artysty". Węgliszek będąc zazdrosny oto, że wciąż szuka tej najlepszej "weny twórczej" postanowił uwięzić go w innym wymiarze. Przez ten fakt nie może bezpośrednio komunikować się z ludźmi wokół niego. Jedynym sposobem, aby go uwolnić jest sprawienie, by w końcu zobaczył swoje natchnienie. Żeby to zrobić należy namalować "w powietrzu" na sztaludze jego wymarzony wzór. Wi ...


Bookcrossing - wędrująca książka w języku ukraińskim Буккросинг - мандрівна книга українською мовою

Буккросинг - мандрівна книга українською мовою.
Ми закликаємо вас читати та ділитися книгами. Бажаєте цікавого читання?
Ось що вам потрібно зробити. Приходьте до громадського центру «Модрачек» і оберіть собі книгу.
Читайте далі. Нехай вона блукає, повертаючи її до нашої полиці, щоб хтось інший почитав. І якщо він вам подобається, ви можете залишити його, але ...


Kawiarnia Literacka - prof. dr hab. Ignacy Lewandowski

Szanowni Państwo zapraszamy na 144 spotkanie Kwiarni Literackiej 12 maja 2022 roku o godzinie 18:00.
Tym razem w ramach OSOBOWOŚCI ŚWIATA KULTURY swoją najnowszą książkę pt. "Erazm Gliczner ze Żnina. Kronika królów Polski od Lecha do Ziemomysła", zaprezentuje  prof. dr hab. Ignacy Lewandowski z Poznania.

Prof. dr hab. Ignacy Lewandowski urodził się w Mięcierzynie w 1936 roku. Jest filologiem klasycznym, w latach 1984-1999 był dyrektorem Instytutu Filologii Klasycznej na UAM w Poznaniu. Autor wielu publikacji, w tym m.in. 21 książek. Utrzymuje częste kontakty ze Żnińskim Towarzystwem Kultury. Trwałym ...


Zaproszenie - zagraj i baw się z nami LARP

Czy wiecie co to jest LARP? 
Jest to angielski skrót, który można rozwinąć jako "Live action role-playing". Oznacza on aktywność, która jest na pograniczu sztuki i gry. Uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść odgrywając rolę podobną do improwizowanego teatru. Akcja może być osadzona w świecie rzeczywistym lub fikcyjnym.

A oto pierwsze informacje.

Znacie historię o Panu Twardowskim? Każdy w Bydgoszczy ją zna, jednak nikt nie wie, że w trakcie podróży tytułowego bohatera – węgliszek nie czekał, aż popełni błąd. Szukał swoich kolejnych celów właśnie w Bydgoszc ...


Indianie Ameryki Północnej - maj

Szanowni Państwo
Zapraszamy na 83 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 5 maja o godzinie 18:00.
Pan dr Adam Piekarski będzie kontynuował opowieść o Szlaku Łez Czirokezów (cz. 2).

Wszystkich sympatyków kultury Indian serdecznie zapraszamy.



Spotkanie Klubu Seniora "Centrum"

Szanowni Państwo,
20 kwietnia 2022 r. o godzinie 16:00 zapraszamy na spotkanie Klubu Seniora "Centrum", którego gościem będzie pani doktor Anna Szala-Nowak.
Spotkanie jak zawsze odbędzie się w Klubie Inspektoratu Sił Zbrojnych ul. Sułkowskiego 52 w Bydgoszczy.


Kawiarnia Literacka - Zdzisław Pruss

    Szanowni Państwo zapraszamy na 143 spotkanie Kawiarni Literackiej 14 kwietnia 2022 roku o godzinie 18:00, której gościem będzie: Zdzisław Pruss.
Poeta, satyryk, publicysta. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1965-1991 redaktor działu literackiego rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy, od 1991 roku publicysta „Dziennika Wieczornego” i „Gazety Pomorskiej”. Autor słuchowisk i scenariuszy estradowych. W 1978 Teatr Polski w Bydgoszczy wystawił pełnospektaklowe widowisko kabaretowe jego autorstwa „Wszystko do Desy”. Twórca kabaretów literackich O-Wady, Eksces Wieczorny, Piąte Koło. Aut ...


Indianie Ameryki Północnej - kwiecień

Szanowni Państwo
Zapraszamy na 82 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 7 kwietnia o godzinie 18:00.
Tematem spotkania będzie Szlak Łez Czirokezów, które jak zawsze poprowadzi dr Adam Piekarski

Wszystkich sympatyków kultury Indian serdecznie zapraszamy.


Nowy profil na facebooku

Szanowni Państwo informujemy i zapraszamy do polubienia naszego nowego profilu na facebooku.  Jeśli chcą być Państwo na bieżąco z wydarzeniami odbywającymi się w naszej placówce zachęcamy do  KLIKNIĘCIA.


Kurs języka polskiego dla Ukraińców

Dziękujemy za zainteresowanie. Na chwilę obecną nie mamy już wolnych miejsc.
Спасибі за ваш інтерес. На даний момент у нас немає вільних місць.

Szanowni Państwo zapraszamy do udziału w bezpłatnym kursie języka polskiego dla Ukraińców.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 22 marca 2022 r. o godzinie 10:00 w Domu Kultury "Modraczek".
Kurs będzie odbywał się we wtorki i soboty w godzinach 10:00 - 11:30  i obejmie 10 spotkań - grupa I dopołudniowa.

W związku z dużym zainteresowaniem utworzyliśmy grupę II ...



Indianie Ameryki Północnej - marzec

Szanowni Państwo
Zapraszamy na 81 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 17 marca o godzinie 18:00.
Tematem spotkania będzie Historia wojen na indiańskim Pograniczu. Wojna z Arikarami 1823r. cz. 6

Pan dr Adam Piekarski będzie kontynuował opowieść o pierwszym konflikcie pomiędzy Indianami i armią amerykańską jaki miał miejsce na zachód od Missisipi.

Wszystkich sympatyków kultury Indian serdecznie zapraszamy.



RODZINNY WYTWÓRNIK RÓŻNOŚCI - Zapraszamy

W najbliższą sobotę 12 marca o godzinie 10:00, zapraszamy rodziców z dziećmi na Rodzinny Wytwórnik Różności.
Przy dźwiękach muzyki za pomocą pędzli i farb każdy stworzy własne dzieło sztuki.
Ilość miejsc jest ograniczona.
Zapisy pod numerem telefonu 787-097-639 - przyjmujemy do piątku (11.03.2022) do godziny 19:00 


Kawiarnia Literacka - Małgorzata Hrycaj

Szanowni Państwo zapraszamy na 142 odsłonę Kawiarni Literackiej 10 marca 2022 roku o godzinie 18:00, której gościem będzie: Małgorzata Hrycaj  (Kozica).
  Szczecinianka, absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego. Logopeda. Sercem góralka, szczególnie związana z Kościeliskiem i z Tatrami. Kocha poezję, taniec i wędrówki po górach. Laureatka licznych konkursów literackich.
    Autorka zbiorów poezji: Pod baldachimem krwawnika (2016), Aponia w ogrodzie (2018), Cud oddychania (2020). Publikowała również wiersze w wielu antologiach, czasopismach oraz e- magazynach kulturalnych. Jej utwory były czytane w audycjach ...



KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,
w związku z dużą ilością zachorowań spotkania Klubu Seniora zostają zawieszone do końca lutego. 


Kawiarnia Literacka - Małgorzata Grajewska

Szanowni Państwo 10.02.2022 r. o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie Kawiarni Literackiej.
Przypominamy, że by wziąć udział w spotkaniu należy odebrać lub zarezerwować pod nr tel: 787-097-639 wejściówkę. Ilość miejsc jest ograniczona.

Lutowym goście będzie: Małgorzata Grajewska, bydgoszczanka, nauczycielka języka polskiego, poetka.
Autorka książek poetyckich: blisko bliżej za daleko (2013), Podpalam żyrafę (2017), Obecność, prawie czułość (2021).
Wiersze publikowała w Frazie (Rzeszów), Tekstualiach (Warszawa), Galerii (Częstochowa), Okolicy Poetów (Skoki), Filo – sofiji ( ...


Indianie Ameryki Północnej - luty

Szanowni Państwo
Zapraszamy na 80 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 3 lutego o godzinie 18:00.
Tematem spotkania będzie Historia wojen na indiańskim Pograniczu. Wojna z Arikarami 1823r. cz. 5

Ferie zimowe 2022

Na Drzwi otwarte zapraszamy dzieci w wieku szkolnym, zajęcia sią bezpłatne i nie obowiązują na nie zapisy. 


Kawiarnia Literacka - dr Grzegorz Jerzy Grzmot-Bilski

Szanowni Państwo 13.01.2022 r. o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie Kawiarni Literackiej
Przypominamy, że by wziąć udział w spotkaniu należy odebrać lub zarezerwować (pod nr tel: 787-097-639) dla siebie wejściówkę. Ilość miejsc jest ograniczona.


Indianie Ameryki Północnej - styczeń

Szanowni Państwo
Zapraszamy na 79 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 4 stycznia o godzinie 18:00.
Tematem spotkania będzie Historia wojen na indiańskim Pograniczu. Wojna z Arikarami 1823r. cz. 4


Radosnych Świąt - koncert kolęd

Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia pragniemy złożyć Państwu życzenia zdrowia, szczęścia i rodzinnego ciepła przy wigilijnym stole.
Zapraszamy na koncert najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu uczestników zajęć nauki gry na pianinie pod kierunkiem pani Izabeli Kaczyńskiej. 



Kawiarnia Literacka - Kazimierz Rink

Szanowni Państwo 9.12.2021 r. o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie Kawiarni Literackiej
Przypominamy, że by wziąć udział w spotkaniu należy odebrać lub zarezerwować (pod nr tel: 787-097-639)dla siebie wejściówkę. Ilość miejsc jest ograniczona.

Grudniowym gościem będzie Kazimierz Rink poeta, recenzent, dziennikarz radiowy, animator kultury, instruktor teatralny (Scena Klubowa w Tucholi). Mieszka w Tucholi. Twórca i współtwórca przedsięwzięć o charakterze ogólnopolskim, m.in „Czwartków literackich” w Tucholi i Chojnickich Nocy Poetów. Jako poeta zadebiutował w kwartalniku regionalnym „Tucholan ...



Indianie Ameryki Północnej - grudzień

Szanowni Państwo
Zapraszamy na 78 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 2 grudnia o godzinie 18:00.
Tematem spotkania będzie Historia wojen na indiańskim Pograniczu. Wojna z Arikarami 1823r. cz. 3


Rozstrzygnięcie Wakacyjnych konkursów

Czas rozstrzygnąć konkursy.

Serdecznie dziękujemy za nadesłane prace, wszyscy uczestnicy konkursów wykazali się kreatywnością i nietuzinkową pomysłowością. Nagrodzone prace można zobaczyć w naszej galerii.

W konkursie „Jestem Twórczy” nagrodę zdobywa Pani Aneta Pieczka.

W konkursie „Maskotka SMB” nagrody zdobywają: 
Pani Wanda Marciszewska
Pani Jolanta Dakszewicz
Pani Krystyna Lemańska
Pani Jadwiga Świątek z Anią 
Pani Danuta Maćko
Pani Zdzisława Bukowska
Pan ...


Kawiarnia Literacka - Szymon i Mateusz Bruccy

Szanowni Państwo 19.11.2021 r. o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie Kawiarni Literackiej
Przypominamy, że by wziąć udział w spotkaniu należy odebrać lub zarezerwować dla siebie wejściówkę. Ilość miejsc jest ograniczona.

Gośćmi Kawiarni Literackiej w listopadzie będą: SZYMON I MATEUSZ BRUCCY
 Szymon Brucki (ur. 1992 r.) – z pochodzenia starogardzianin, torunianin z wyboru. Niedawno ukończył polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, obecnie jest doktorantem w murach tejże uczelni. Od wielu lat wykonuje poezję śpiewaną, którą uważa za najlepszą formę przekazu sztuki ...


Indianie Ameryki Północnej - listopad

Szanowni Państwo
Zapraszamy na 77 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 2 listopada o godzinie 18:00.
Tematem spotkania będzie Historia wojen na indiańskim Pograniczu. Wojna z Arikarami 1823r. cz. 2




Spotkanie Klubu Seniora przy D.K. Modraczek

Szanowni Państwo informujemy, że Klub Seniora przy Domu Kultury "Modraczek" wznowił swoją działalność. Wszystkich dotychczasowych członków klubu zapraszamy na spotkania we wtorki na godzinę 11:00. 
Od 5 października stanowisko Prezesa Klubu pełni Pani Krystyna Bykowska.
Najbliższe spotkanie w murach D.K. "Modraczek" odbędzie się 9 listopada 2021r. (wtorek) o godzinie 11:00.


Spotkanie Klubu Seniora "Centrum"

Szanowni Państwo,

20 października 2021 r. odbędzie się spotkanie w Klubie Seniora „Centrum” podczas, którego pani Agnieszka Dębczyńska jako trener odżywiania opowie co powinniśmy jeść by dobrze się czuć.

Spotkanie jak zawsze odbędzie się w


Kawiarnia Literacka - Małgorzata Tafil-Klawe

Szanowni Państwo, mamy zaszczyt znów zaprosić Państwa w mury Domu Kultury "Modraczek" na spotkanie Kawiarni Literackiej.

Naszym i Państwa gościem będzie Małgorzata Tafil-Klawe autorka HAIKU.
Muzyczne brzmienie zapewni gość specjalny Krystyna Stańko z muzykami Dominikiem Bukowskim i Piotrem Lemańczykiem
Spotkanie odbędzie się 14 października 2021 r., o godzinie 18:00 a poprowadzi je Barbara Jendrzejewska.

Szanowni Państwo ilość miejsc na spotkanie jest ograniczona w związku z tym przygotowaliśmy dla Państwa wejściówki, które można odebrać osobiście lub zare ...


Indianie Ameryki Północnej - październik

Szanowni Państwo
Zapraszamy na 76 spotkanie z cyklu INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY, które odbędzie się 7 października o godzinie 18:00.
Tematem spotkania będzie Historia wojen na indiańskim Pograniczu. Wojna z Arikarami 1823r. 

Pan dr Adam Piekarski przeprowadzi nas przez pierwszy konflikt pomiędzy Indianami i armią amerykańską jaki miał miejsce na zachód od Missisipi.

Wszystkich sympatyków kultury Indian serdecznie zapraszamy.


Konkursy wakacyjne - Przedłużenie terminu

Szanowni Państwo,
przedłużamy terminy składania prac konkursowych "Jestem twórczy" i "Maskotka SMB".
Na Państwa prace czekamy do 15 października 2021 r.
Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi do 29 października 2021 r. 
Regulaminy i karty zgłoszeniowe znajdą Państwo w zakładce do pobrania KLIKNIJ




RODZINNY WYTWÓRNIK RÓŻNOŚCI - Zapraszamy

Wielu z nas wie jak wygląda obraz Vincenta van Gogha zatytułowany "Słoneczniki", może nawet wielu chciałoby mieć go w swoim domu na ścianie.
Jeśli wśród Was są osoby, które chciałyby się zmierzyć i samodzielnie wykonać arcydzieło, zapraszamy na Rodzinny Wytwórnik Różności, artystyczne zajęcia, podczas których dzieci mogą spędzić cenne chwile ze swoimi rodzicami i pobudzić drzemiącą w nich kreatywność.
Rodzinny Wytwórnik Różności odbędzie się 18 września 2021 r. o godz. 10:00 
Zajęcia trwają ok 2 godzi, ilość miejsc jest ograniczona a zapisy trwają do 16 września 2021 r. pod numerem telefonu: 78 ...


Wakacje z Modraczkiem - finał

Wakacje zbliżają się ku końcowi a my chcieliśmy podziękować wszystkim Dzieciom uczestnikom Wakacyjnych zajęć w Modraczku za wspaniałą zabawę.
Zerknijcie do naszej galerii KLIKNIJ, znajdziecie w niej zdjęcia ze wszystkich tygodni naszej wspólnej zabawy.


Oferta zajęć językowych i kursów egzaminacyjnych

Szanowni Państwo,
przedstawiamy ofertę lektoratów językowych oraz kursów przygotowawczych do egzaminów ósmoklasisty i maturalnych.
Podane ceny są cenami za cały rok zajęć lub cały kurs. Oczywiście umożliwiamy płatność w ratach. W przypadku kursów przygotowawczych do egzaminów można skorzystać z całego pakietu lub jednego z kursów.
LEKTORATY
 - j. angielski  (różne grupy wiekowe) 
 - j. niemiecki (różne grupy wiekowe)  
60 godzin lekcyjnych = 30 spotkań po 90 minut KOSZT: 975zł

PROMOCJE I ZNIŻKI 
Za kontynuację nauki – zni ...




Wakacje z Modraczkiem 5

Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym na wakacyjne zajęcia otwarte od poniedziałku do piątki godz. 10:00 - 13:00 w terminach 16-20 sierpnia  i 23-27 sierpnia 2021 roku.
W tym czasie będziemy śpiewać, poznawać podstawy iluzji oraz żonglerki, malować i tworzyć kreatywne prace z papieru, czyli jak zawsze dobrze się bawić.



Wakacje z Modraczkiem 4

Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym na wakacyjne zajęcia otwarte od poniedziałku do piątki godz. 10:00 - 13:00 w terminie 9-13 sierpnia 2021 roku
W tym czasie będziemy rysować, żonglować, malować, grać w gry planszowe, poznawać podstawy iluzji, czyli dobrze się bawić.


Wakacje z Modraczkiem 3

Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym na wakacyjne zajęcia otwarte od poniedziałku do piątku godz. 10:00 - 13:00 w terminie 2-6 sierpnia 2021 roku. Muzyka, śpiew, gry planszowe, plastyka i dużo, dużo dobrej zabawy.


Wakacje z Modraczkiem 2

Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym na wakacyjne zajęcia otwarte od wtorku do czwartku godz. 10:00 - 13:00 w terminie 27-29 lipca 2021 roku. Muzyka, gry planszowe i dużo, dużo dobrej zabawy.


Wakacje z Modraczkiem

Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym na wakacyjne zajęcia otwarte od poniedziałku do piątki godz. 10:00 - 13:00 w terminie 19-23 lipca 2021 roku
W tym czasie będziemy rysować, żonglować, malować, grać w gry planszowe, poznawać podstawy iluzji, czyli dobrze się bawić.



Zaproszenie

Dziś o 17:00 na naszym kanale YouTube pojawi się pierwszy film o książkach dla dzieci i młodszej młodzieży. Zapraszamy wszystkich miłośników książek i nie tylko. Pamiętajcie jeśli chcecie być na bieżąco z naszymi filmami zasubskrybujcie nasz kanał. 


Podsumowanie - 10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZY

Czas na podsumowanie 10 TYGODNIOWEGO CHALLENGEU CZYTELNICZEGO. 

Wszystkim uczestnikom zabawy dziękujemy za piękne recenzje. Mamy nadzieję, że kontynuujecie swoją czytelniczą przygodę. 

Nagrody i dyplomy zostały już przygotowane i wysłane do Was pocztą.

Serdecznie dziękujemy Radzie Osiedla Wyżyny za ufundowanie nagród książkowych.



Recenzja Marceliny - 10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZY

Dziś książkę poleca jedenastoletnia Marcelina, która bardzo lubi czytać. 

    Chciałabym Wam przedstawić Robbie’go Ainsleya. To bohater książki, którą napisał Michael Marpurgo. Książkę pod tytułem „Naprawdę spoko!” dostałam od koleżanki na urodziny.
    Robbie Ainsley to dziesięcioletni chłopiec, który trafił do szpitala w stanie śpiączki. Został potrącony przez samochód przed swoim domem, gdy wybiegł za swoim psem – Szczęściarzem. Robbie myślał, że jego pies nie żyje. Dziesięciolatek wszystko słyszy, ale nie może mówić ani się poruszać. Chło ...


Kawiarnia Literacka - Agnieszka Buzalska

Szanowni Państwo,
zapraszamy na 136 spotkanie do Kawiarni Literackiej. Spotykamy się wirtualnie prowadząc ciekawe rozmowy i prezentując wspaniałą poezję. 
Podczas tej osłony mogą Państwo obejrzeć i posłuchać wywiadu z panią Agnieszką Buzalską – dyrektor Domu Kultury „Modraczek”, który poprowadziła szefowa Kawiarni Literackiej Barbara Jendrzejewska. 
To w pierwszej części a w drugiej prezentacji wierszy Adama Zagajewskiego podjęli się Robert Jerzakowski i Paweł Górka, pracownicy Domu Kultury „Modraczek”. 

Z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa do obejrzenia spotkania 

Recenzja Leny - 10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZY

Witajcie!

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją książki, którą napisała dla nas ośmioletnia Lena.

„W Dolinie Muminków” Tove Jansson
    Jest to książka o przygodach mieszkańców Doliny Muminków. Bohaterami są trochę dziwne i trochę śmieszne postacie. Najbardziej polubiłam Włóczykija, bo jest wędrowcem i ma ciekawe przygody. Bardzo rozśmieszyła mnie mowa Topika i Topci, która podsunęła mi pomysł na kodowanie wyrazów – polecam tę zabawę. 
    W książce są zaskakujące i magiczne historie. Polecam wszystkim, ...


Recenzja Liliany - 10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZY

    Witajcie, nasz 10 Tygodniowy Challenger Czytelniczy dobiegł końca. A do nas dotarły już pierwsze recenzje, pamiętajcie, że liczy się data nadania listu i dziś możecie jeszcze wysłać do nas swoje recenzje.

    A ja tym czasem zachęcam Was do zapoznania się z książką Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Pracownia Aurory”, której recenzję nadesłała Liliana lat 8

    Aurora to starsza pani, której wydaje się, że świat jest ponury. Do jej pracowni nie chodzili już ludzie. Pracownia nazywała się „Naprawa złamanych serc Aurory”. Pewnego d ...


11 recenzja - 10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZY

Witajcie, dziś ostatnia recenzja przed podsumowaniem naszej zabawy. 10 Tygodniowy Challenger Czytelniczy dziś dobiega końca, spiszcie swoje recenzje i do 23 kwietnia przyślijcie je do nas na adres Dom Kultury „Modraczek” ul. Ogrody 15, 85-870 Bydgoszcz. 

Ostatnia recenzja to propozycja książki dla młodzieży 12+ „Rok, w którym nauczyłam się kłamać” Lauren Wolk. To powieść o fałszywym oskarżeniu, złu i samotnej walce 12 letniej Annabelle o ocalenie niewinnego. Jest to poruszająca, zapadająca w pamięć i zachęcająca do refleksji książka dla młodego czytelnika. Rok 1943 Pensylwania do małego miasteczka przybywa Bet ...


Dziesiąta recenzja - 10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZY

Witajcie, przed nami ostatnia prosta naszego 10 Tygodniowego Challengeru Czytelniczego a pierwsze recenzje są już u nas. 

Dziś przychodzę do Was z odrobiną fantazji i mitycznych stworzeń. Smoki czy gryfy, które lubicie bardziej? Ja zdecydowanie gryfy stąd książka Michaela Peinkofera „Gryfony. Znak Gryfa”.
Główną bohaterką tej historii jest Melody, która do tej pory myślała, że jedynym jej zmartwieniem jest to jak uniknąć kontaktu z Ashley. Kim jest Ashley? To szkolna gwiazda, pochodząca z bogatego domu, rozpuszczona dziewczyna, która uwielbia dokuczać Melody. Zapytacie, gdzie tu fantastyka i te mityczne stwor ...


Ósma i dziewiąta recenzja - 10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZY

Witajcie

    Przychodzę dziś do Was z dwiema recenzjami jedna dotyczy książki a druga ich porządkowania. Książka, którą chcę Wam dziś zaproponować to „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści” Renaty Piątkowskiej.

    „Gdyby jako mogło mówić i inne opowieści” jest zbiorem opowiadań o polskich tradycjach zwyczajach, którą można czytać na okrągły rok. Dziś zachęcam Was byście sięgnęli po tę książkę i dowiedzieli się, dlaczego malujemy pisanki, co to jest śmigus-dyngus i skąd się wziął prima aprilis? Myślę, że to idealne o ...



Kawiarnia Literacka - Roman Pleszyński

Szanowni Państwo dziś (26 marca 2021) o godzinie 18:00 zapraszamy Państwa na nasz kanał YouTube do obejrzenia Kawiarni Literackiej. Gościem spotkania będzie Pan Roman Pleszyński, który przedstawi prezentację pt.: „Sumerowie -kolebka cywilizacji”.
Na rozmowę z naszym Gościem zaprasza Pani Barbara Jendrzejewska – Szefowa Kawiarni Literackiej w DK „Modraczek”.
Link do filmuKLIKNIJ


INFORMACJE

Szanowni Państwo.
Informujemy, iż zajęcia edukacyjne odbywają się stacjonarnie z zachowanie reżimu sanitarnego.  Przypominamy, że na terenie placówki przebywają instruktorzy i uczestnicy zajęć, wszyscy poruszamy się w maseczkach zakrywających nos i usta. Rodziców i opiekunów prosimy o regularne comiesięczne wypełnianie oświadczenia Zgody na uczestniczenie w zajęciach (plik do pobrania ze strony KLIKNIJ)
Wszelkie wytyczne dotyczące funkcjonowania Domu Kultury "Modraczek" podczas pandemii znajdą Państwo w zakładce "do pobrania"
Spotkania kulturalne przeni ...


Francuskie miraże - koncert piosenki francuskiej

Szanowni Państwo, w to piątkowe popołudnie zapraszamy na niesamowity koncert, który zabierze Państwa w podróż po uliczkach Paryża, Lyon czy Rennes.  Koncert "Francuskie miraże" został zrealizowany na postawie projektu artystycznego dyrektor Domu Kultury "Modraczek" Agnieszki Buzalskiej. 
Zaśpiewa dla Państwa Maria Swatek, na skrzypcach zagra Andrzej Bondel, akordeon, fortepian, wokal Jurek Paterskie. W rolę mima wcielił się Paweł Górka.

Życzymy Państwu niezapomnianych wrażeń artystycznych.


Siódma recenzja - 10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZY

Witajcie,
W związku z tym, że zima nas nie opuszcza przychodzę dziś do Was z propozycją książki, w której również spotkacie zimę. 

„Dziewczynka z parku” autorstwa Barbary Kosmowskiej z ilustracjami Emilii Dziubak.

To piękna literacka podróż po ważnych i trudnych tematach przyjaźni, niezrozumienia, wyśmiewania się z rówieśników, choroby i straty. Głównymi bohaterami książki jest dwójka dzieci Andzia i Jeremiasz. Andzia lubi chodzić po parku i obserwować zwierzęta do niedawna robiła to z tatą. Jeremiasz jest jej nowym kolegą z klasy i ma psa, który wabi się Tango. Mama A ...


Szósta recenzja - 10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZY

Witajcie, dziś przychodzę do Was z propozycją książki a raczej książek dla dzieci w wieku 5+.

    Chciałabym zachęcić Was do sięgnięcia po książki Petera Carnavasa, takich jak „Ostatnie drzewo w mieście”, „Pudełko Hanki”, „O chłopcu, który wpadł do książki” czy „O dzieciach, które kochają książki”. 
Pamiętam, jak zakupiłam pierwszą książkę byłam trochę zdziwiona, że jest w niej mało tekstu, zupełnie się tego nie spodziewałam. Ale gdy ją przeczytałam - a była to książka „O dzieciach, które kochają książki” uznałam, że nie potrzeba ani jednego słowa więce ...


Piąta recenzja - 10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZY

Witajcie, w piątek jak Wam minął tydzień? Mam nadzieję, że był piękny czytelniczo i nie tylko. Przed nami jeszcze sześć tygodni zatem nic nie stoi na przeszkodzie byście dołączyli i wzięli udział w wyzwaniu. Szczegóły 10 TYGODNIOWEGO CHALLENGU CZYTELNICZEGO znajdziecie tu: KLIKNIJ
Dziś chcę Wam zaprezentować reportaż, przyznam, że pierwszy raz sięgnęłam po ten gatunek książki i gdy byłam na samym początku zamówiłam sobie dwa kolejne reportaże, gdyż styl w jakim są pisane przypadł mi do gustu.
Lars Berge „Dobry wilk. Tragedia w szwe ...



Czwarta recenzja - 10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZY

Witajcie, tradycyjnie w piątek przypominamy Wam o trwającej zabawie czytelniczej szczegóły znajdziecie we wcześniejszych naszych postach. 
Dziś przychodzę do Was z kolejną recenzją tym razem jest to książka popularno-naukowa, literatura faktu książka Raula Jandiala „Jak otworzyłem mózg. Lekcje życia od neurochirurga”
Jest to książka o bardzo ciekawym organie, który znajduje się w naszym ciele. Jeśli interesuje Was w jaki sposób zapamiętujemy, czy poszczególne części naszego mózgu są odpowiedzialne tylko za jedną czynność? To polecam Wam tę książkę. Jeśli chcecie dowiedzieć się w jaki sposób przeprowad ...


Trzecia recenzja- 10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZNY


Doczytałam ostatnią stronę, zamknęłam książkę i jeszcze długo ostatnia łza spływała mi po policzku. Dawno nie czytałam tak wzruszającej pełnej ładunków emocjonalnych powieści. „Tippi i Ja” autorstwa Sarah Crossan to opowieść o syjamskich siostrach, pełna miłości, przyjaźni i odmienności. Liczy 444 strony, ale niech Was to nie zrazi ma bardzo dużo światła na stronach i czyta się ją bardzo szybko, gdyż jest pisana wierszem. 

Tippi to ta z lewej, ta druga to Grace mają 16 lat. Gdy finanse domowe ulegają pogorszeniu dziewczyny trafiają do normalnej szkoły, gdzie poznają Yasmeen i Jona. To ...



Druga recenzja -10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZY

Witajcie, pamiętacie, że trwa 10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZY?
Jeśli nie to tu znajdziecie informacje o naszej zabawie KLIKNIJ

Dziś przychodzę do Was z recenzją drugiej książki, tym razem jest to powieść dla młodzieży. „Miłość pisana brajlem” Pascala Rutera. 
Victor lubi słuchać Rolling Stonsów, jeść rachatłukum, patrzeć jak jego przyjaciel Hajsam gra w szachy i rozmawiać o motoryzacji ze swoim ojcem. Jeśli chodzi o szkołę to Victor orłem nie jest wręcz odwrotnie. Zmienia się to, gdy w jego życie ...


134 Spotkanie Kawiarni Literackiej

Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia 134 Spotkania Kawiarni Literackiej "Modraczek", "Aktorzy i  wokalistka -  poetycko"  promującego czwarty almanach - "Chwile uchwycone", w którym prezentowane są utwory Gości Kawiarni Literackiej od 2016 do 2020.

Piszą o nas - Gazeta pomorska

We wczorajszym elektronicznym wydaniu Gazety pomorskiej mogą Państwo przeczytać artykuł Pani Marty Mikołajskiej "Rekrutacja na zajęcia w bydgoskich placówkach kultury trwa. Wśród propozycji nie zabrakło też nowości". Wśród Młodzieżowych Domów Kultury i Pałacu Młodzieży znalazł się nasz Dom Kultury Modraczek. 
Zachęcamy do przeczytania ARTYKUŁ


10 TYGODNIOWY CHALLENGER CZYTELNICZY - zabawa z nagrodami

Witajcie, przychodzimy dziś do Was z propozycją zabawy z nagrodami.
10 TYGODNIOWY CHALLENGE CZYTELNICZY

Na czym polega zabawa? Na przeczytaniu i zrecenzowaniu książek. 

Ile twa nasza zabawa? 10 tygodni (od 5 lutego do 16 kwietnia 2021 roku)

Już tłumaczymy szczegóły, zachęcamy do naszej zabawy – „10 TYGODNIOWY CHALLENGE CZYTELNICZY” każdego, kto czyta, kto chce zacząć czytać lub kto po prostu, chce przyjąć nasze wyzwanie. Podczas tych 10 tygodni chcemy byście przeczytali i zrecenzowali 7 książek. Dużo? Nie, wystarc ...



Robótkowy warsztat z p. Magdą

Witajcie, zima nas nie opuszcza z czego najbardziej cieszą się dzieci. 
Przypominamy styczniowe propozycje z funpag’u, które przygotowywała dla dzieci Pani Magda. Znajdziecie tu zbiór robótek ręcznych z całego tygodnia by kreatywnie spędzić czas.

1.
"Bałwanek Franek"
Pewnego zimowego poranka
W domu bałwanka Franka
Zaczęły się poszukiwania nerwowe
- Czy narty są na zimę gotowe?
Śniegu za oknem pełno
Trzeba wyjść póki nie jest ciemno
A że bałwanek Franek
Nie lubił łyżew ani sanek
Udać się chciał na narty
...


Wyniki Konkursu plastycznego

Z przyjemnością informujemy, że konkurs "Mikołaj Święty w dziecięcych pracach ujęty" został rozstrzygnięty. Oceny prac dokonała komisja konkursowa, która przyznała nagrody w dwóch kategoriach:
- uczniowie klas 1-3
- uczniowie klas 4-6
W pierwszej kategorii pierwsze miejsce ex aequo zajęli : 
Yana Pikhota lat 8 oraz Jakub Sierży lat 8
W drugiej kategorii pierwsze miejsce zajęła:
Alicja Achtel lat 12
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia. 
Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY.

Nagrody można odbierać od ...



Świąteczny koncert

Szanowni Państwo, grudzień to magiczny czas przepełniony muzyką i dziecięcą radością. 
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zapraszamy do obejrzenia świątecznego koncertu on-line w wykonaniu uczestników zajęć pracowni muzycznej pod kierunkiem pani Izabeli Kaczyńskiej. 


My się nigdy nie nudzimy 12.5

Dzień dobry. 
Witamy Was i zapraszamy do wspólnej zabawy. Na pewna znacie plastelinę oraz modelinę z których można ulepić ciekawe figurki i fajnie się nimi pobawić. My dzisiaj zrobimy kaszolinę, która również nadaje się do zrobienia różnych ciekawych rzeczy. Potrzebna nam będzie kasza manna- 400 gram, ciepła woda- 150 mililitrów, miska oraz barwniki spożywcze. Kaszę zalewamy wodą i ugniatamy aż powstanie jednolita masa.  Dzielimy ją na kawałki i dodajemy barwniki w ten sposób uzyskamy różne kolory kaszoliny. Możecie zrobić z niej co tylko chcecie, nawet ozdoby na choinkę. Bawcie się dobrze. Życzymy miłego weekendu. 


My się nigdy nie nudzimy 12.4

Witajcie. 

Czy widzieliście kiedyś Mikołaja wchodzącego do komina? Spójrzcie jak śmiesznie wygląda, gdy wystają mu tylko nogi. Można w prosty sposób wykonać taką ozdobę na biurko. Potrzebujemy: kolorowe kartki, rolkę po papierze toaletowym, klej, nożyczki, pisak, watę. Papierową rolkę obklejamy papierem. Pisakiem rysujemy cegłę. To jest nasz komin. Następnie wycinamy paski i przykleimy od środka rolki tak aby wystawały. Przyklejamy do nich watę oraz wycięte buty. Popatrzcie nasz Mikołaj zostawił prezenty przy kominie. 


My się nigdy nie nudzimy 12.3

Dzień dobry. 
Dzisiaj chcemy Wam pokazać jak wykonać papierową świeczkę, która może być ozdobą na choinkę lub świąteczny stroik. Do jej wykonania potrzebujemy:
- drewnianą klamerkę
- kartki - pomarańczową i żółtą
- nożyczki
- klej
Z kartki pomarańczowej wycinamy paski o wymiarach 2,5 cm/30 cm a z kartki żółtej kółko o średnicy 6 cm. Z wyciętych pasków robimy harmonijkę. Z kartki żółtej wycinamy dwa płomienie (kształt łezki). Na jednym płomieniu robimy niewielkie nacięcie na dole a na drugim na górze i wkładamy jeden w drugi w miejscu przecięcia. Teraz wszystko sklejamy. Na kl ...


My się nigdy nie nudzimy 12.2

Witamy Was w kolejnym dniu, w którym mamy nadzieję, że razem z nami spędzicie miło czas. Okres zimowy to takie dni, kiedy mamy ochotę na ulubioną gorącą herbatę. Z okazji zbliżających się świąt możemy sprawić bliskim miłą niespodziankę. Zróbmy dziś zimowy kubek.
Wystarczy, że ze złożonej kartki wytniecie kształt kubka, ozdobicie go - my zrobiliśmy bałwanka z waty. A do środka włożycie ulubioną herbatę osoby, którą chcecie obdarować. Wszystko znajdziecie w naszej galerii. Miłej zabawy.


My się nigdy nie nudzimy 12.1

Witajcie. Przez najbliższy tydzień zapraszamy Was do plastycznego kącika w naszym cyklu spotkań „My się nigdy nie nudzimy”.
Święty Mikołaj na pewno już u Was był. Wiecie, że jest to niesamowita postać. Wchodzi do naszych domów przez okno lub przez komin i w ciągu jednej nocy jest w stanie rozdać prezenty wszystkim dzieciom na całym świecie.
Chcielibyśmy żebyście razem z nami zrobili dzisiaj Mikołaja, który ozdobi Wasze okno. Może leci On jeszcze gdzieś tam... wysoko i uda mu się zobaczyć nasze prace.
Przygotujcie:
- kartki - czerwoną, brązową, białą i czarną
- klej
- nożyczki
...


Wyniki wSpółdzielenia pasji do biegania i zbierania rowerowych kilometrów.

Szanowni Państwo czas na rozstrzygnięcie drugiej odsłony naszej zabawy Aktywnie z SM "Budowalni" wSpółdzielenia pasji do biegania i zbierania rowerowych kilometrów.
Po zebraniu wszystkich wyników z biegów na dystansie 5 i 10 km ogłaszamy. Wśród kobiet zwyciężyła Pani Mirosława Filipek zarówno na dystansie 5 jak i 10 km. Wszystkim Paniom, które wzięły udział w naszej zabawie serdecznie gratulujemy. Natomiast wśród mężczyzn mamy dwóch zwycięzców na dystansie 5 km wygrał Pan Marcin Pieczka natomiast na dystansie 10 km wygrał Pan Jacek Stadnicki. Obu Panom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników. 

Wśród Pańs ...


Mikołaj Święty w dziecięcych pracach ujęty- KONKURS PLASTYCZNY

Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym (klasy I-VI) do wzięcia udziału w świątecznym konkursie plastycznym pod hasłem "Mikołaj Święty w dziecięcych pracach ujęty). 
Na prace dzieci przesłane drogą pocztową czekamy do 18 grudnia br.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu umieszczonym poniżej.

Regulamin Konkursu Plastycznego 

„Mikołaj Święty w dziecięcych pracach ujęty” 

Organizator:  

Dom Kultury „Modraczek” Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani" w Bydgos ...




Indianie Ameryki Północnej - listopad

Szanowni Państwo serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu: INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY.
Zanim jednak zapoznają się Państwo z tematem październikowego spotkanie prosimy o zaznajomienie się z procedurami jakie muszą być zachowane podczas spotkania. Znajdą je Państwo wśród plików do pobrania procedury i oświadczenia.

Rezerwacji wejściówek na spotkanie można dokonać pod numerem telefonu : 787-097-639 
W związku z ograniczoną liczbą miejsc rezerwacje przyjmujemy do 4 listopada do godziny 20:00

Zapraszamy 5 listopada 2020 roku, o godzinie 18:00 ...


OSIEDLE W KWIATACH I ZIELENI Podsumowanie konkursu

Szanowni Państwo
Tradycją lat ubiegłych Rady Osiedli "Centrum”, "Na Wyżynach" i "Na Skarpie" jakiś czas temu wyruszyłyby odszukać najbardziej ukwiecone pełne zieleni i kolorów balkony na naszych osiedlach. 
W związku z panującą pandemią nie mogliśmy spotkać się jak co roku w Domu Kultury „Modraczek” by w licznym gronie nagrodzonych miłośników flory wyrazić uznanie dla Państwa pracy. Ale nagrodziliśmy każdego wyłonionego zwycięzcę. Zapraszamy do naszej galerii, w której umieściliśmy zdjęcia balkonów i ogródków, o które dbają Państwo z ogromnym zaangażowaniem.  

Wszystkim zwyci ...


KOMUNIKAT

Szanowni Państwo !
W związku z wprowadzonymi obostrzeniami Promocja Almanachu "Chwile uchwycone" w Kawiarni Literackiej zaplanowana na 29 października 2020 roku nie odbędzie się



Promocja Almanachu Chwile uchwycone - WAŻNY KOMUNIKAT

Szanowni Państwo, 
Bardzo ważny komunikat dotyczący Kawiarni Literackiej.
Wejściówki na uroczystą promocję Almanachu "Chwile uchwycone", która będzie miała miejsce 29 października 2020 roku, o godzinie 18:00 w Domu Kultury "Modraczek"
można rezerwować IMIENNIE od 22 października 2020 roku TYLKO I WYŁĄCZNIE drogą mailową modraczek@smbudowlani.pl
Potwierdzenie zarezerwowanej wejściówki otrzymają Państwo mailem zwrotnym w dniu 27 października 2020 roku. 

Artyści, obecni w almanachu, którzy potwierdzili swoją obecność u Szefowej KL Barbary Jendrzejewskiej, mają z ...


Wyniki biegu i zaproszenie do dalszej zabawy

Czas na zaprezentowanie wyników z Biegu SM „Budowlani” 
wSpółdzielenia pasji do biegania Razem ale osobno 
Tabelę wyników znajdą Państwo TU
Medale i nagrody dostarczymy Państwu drogą pocztową.
A już teraz zapraszamy do kolejnej odsłony naszej zabawy tym razem będziemy biegać i jeździć na rowerze.

Aktywnie z SM „Budowlani”

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału do wspólnej zabawy biegowej i jeździe rowerowej.

Nasza propozyc ...


Kawiarnia Literacka - Enormi Stationis

Szanowni Państwo serdecznie zapraszamy na spotkanie Kawiarni Literackiej 
8 października godz. 18.00, której gościem będzie Enormi Stationis (Bartosz Radomski).
Filolog klasyczny, historyk idei, poeta, tłumacz. Członek Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Filologicznego. Badacz polsko-rumuńskich związków literackich oraz literatur epok dawnych. Autor 2 tomów poetyckich: "Centaurydy" i "Agharta". Swoje wiersze publikował w wielu czasopismach literackich oraz prezentował na wielu festiwalach poetyckich w Polsce i za granicą: Poezja dzisiaj, Helikopter, Wakat, Tlen Literacki, Revista Literara, Convorbir ...


Indianie Ameryki Północnej - październik

Szanowni Państwo serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu: INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY.
Zanim jednak zapoznają się Państwo z tematem październikowego spotkanie prosimy o zaznajomienie się z procedurami jakie muszą być zachowane podczas spotkania. Znajdą je Państwo wśród plików do pobrania procedury i oświadczenia.

Rezerwacji wejściówek na spotkanie można dokonać pod numerem telefonu : 787-097-639

Zapraszamy 1 października 2020 roku, o godzinie 18:00
< ...


Informacja

Szanowni Państwo, 
na naszej stronie pojawiła się nowa zakładka Do pobrania, znajdują się w niej wszystkie pliki dotyczące funkcjonowania D.K. Modraczek oraz oświadczenia - zgody na uczestniczenie w zajęciach. 


Zapisy na zajęcia

Szanowni Państwo,
Miło nam przywitać się z Państwem w nowym roku kulturalno-oświatowym.
Ruszyły zapisy na zajęcia:
 - Klubu Malucha
 - Nauki gry na pianinie
 - Plastyczne
 - Mądrą Sówkę
 - Lektoraty
Szczegóły dotyczące zajęć znajdziecie Państwo na naszej stronie modraczek.smbudowlani.pl w zakładce Oferty zajęć.
Zapisy przyjmujemy telefonicznie: 787-097-639 lub mailowo modraczek@smbudowlani.pl


Kawiarnia Literacka - Katarina Lavmel

Szanowni Państwo serdecznie zapraszamy na spotkanie Kawiarni Literackiej.
Zanim jednak zapoznają się Państwo z sylwetką naszego wrześniowego gościa prosimy o zapoznanie się z procedurami jakie muszą być zachowane podczas spotkania. PROCEDURY - KLIKNIJ

Tradycyjnie Kawiarnia Literacka odbywa się w drugi czwartek miesiąca dlatego zapraszamy Państwa 10 września 2020 roku, o godzinie 18:00 na spotkanie z Katariną Lavmel.

Katarina Lavmel - to pseudonim artystyczny Katarzyny Nazaruk - poetki, anim ...


Oferta zajęć językowych i kursów egzaminacyjnych

Szanowni Państwo,
przedstawiamy ofertę lektoratów językowych oraz kursów przygotowawczych do egzaminów ósmoklasisty i maturalnych.
Podane ceny są cenami za cały rok zajęć lub cały kurs. Oczywiście umożliwiamy płatność w ratach. W przypadku kursów przygotowawczych do egzaminów można skorzystać z całego pakietu lub jednego z kursów.
LEKTORATY
 - j. angielski  (różne grupy wiekowe) 
 - j. niemiecki (różne grupy wiekowe)  
60 godzin lekcyjnych = 30 spotkań po 90 minut KOSZT: 900zł

PROMOCJE I ZNIŻKI 
Za kontynuację nauki ...



Rodzinny spacer po Bydgoszczy

Rodzinny spacer po Bydgoszczy.

W zeszły roku zainicjowaliśmy spacery po Bydgoszczy z Przewodnikiem. Niestety pandemia spowodowała, że nie mogliśmy kontynuować tego przedsięwzięcia w tym roku. Dlatego proponujemy Państwu rodzinny spacer po Bydgoszczy. W naszej galerii zamieściliśmy mapkę z zaznaczonymi miejscami, które należy odszukać w trakcie spaceru. Zadanie, które będą musieli Państwo wykonać to odszukać miejsce, szczegół architektoniczny bądź figurę i wykonać przy tym rodzinne zdjęcie, które następnie prześlą Państwo do nas  a my umieścimy je na naszej stronie internetowej. Przesłanie do nas zdjęcia będzi ...


Bieg SM Budowlani

Bieg SM „Budowlani”

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału do wspólnej zabawy biegowej.

Nasza propozycja dotyczy przedsięwzięcia, które zrealizujemy wspólnie, ale osobno z uwagi na obowiązujące obostrzenia. Integracja z zachowaniem zasad bezpieczeństwa!

Zapraszamy do

wSpółdzielenia pasji do biegania

Razem ale osobno.

Proponujemy Państwu wirtualną rywalizację w bieganiu na dystansie 5 i 10 km o nagrodę Prezesa SM „Budowlani”, a poniżej kilka zasad naszej zabawy:

Farbą na płótnie - podsumowanie

Cykl wakacyjnych warsztatów plastycznych dobiegł końca. Na zakończenie trzytygodniowych zmagań artystycznych powstały obrazy malowane na płótnie. Wyzwaniem było zmierzenie się z formatem 50 x 70 cm. Praca nad obrazem zajęła prawie cztery godziny. 

Uczestnikom gratulujemy pięknych obrazów i życzymy kolejnych przygód z pędzlem w ręku.


Rysunek ołówkiem - podsumowanie

Warsztaty plastyczne - Rysowanie ołówkiem, dobiegły końca. 
Powstały wspaniałe prace, które można podziwiać w naszej galerii. Praca ołówkami nie była łatwa. Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem i cierpliwością by uzyskać założony efekt. 
Wszystkim GRATULUJEMY.


Rysunek ołówkiem część 1

Witajcie !
Za nami dwa dni Warsztatów plastycznych - Rysunek ołówkiem. Jak do tej pory uczestnicy zmierzyli się z narysowaniem oka, nosa i ust, co wcale nie jest proste. Jak sobie poradzili? WSPANIALE, efekty można podziwiać w naszej galerii. 


Malarze znani i mniej znani - podsumowanie

Witajcie,
pierwszy tydzień wakacyjnych warsztatów plastycznych za nami. Wśród malarzy znanych i mniej znanych, o których rozmawialiśmy pojawili się Yayoi Kusama, Vincent van Gogh, Hülya Özdemir. 
W przyszłym tygodniu poznamy tajniki rysowania ołówkiem. 


My się nigdy nie nudzimy - WAKACJE 1.3

Dzień dobry.
Dzisiaj chcemy Wam pokazać jak w prosty sposób zrobić torebkę na cukierki. Każdy ma ochotę od czasu do czasu na małe co nieco. Taką torebkę pełną smakołyków można zabrać na piknik lub spacer.
Z kolorowych kartek wycinamy dwa koła (nasze są o średnicy 14 cm). Składamy je na pół i sklejamy tak jak pokazaliśmy na instrukcji obrazkowej. W górnej części robimy dziurki, przez które przewlekamy druciki kreatywne tworząc rączki torebki. Teraz można włożyć do środka swoje ulubione słodkości. 
Życzymy miłego dnia.


My się nigdy nie nudzimy - WAKACJE 1.2

Witajcie. 
Gotowi na kolejną pracę plastyczną? Dzisiaj zrobimy rybkę.
Przygotujcie kolorowe kartki, klej oraz nożyczki. Z kartek wycinamy 5 pasków o szerokości 2 cm i długości: 20 cm, 17 cm, 14 cm, 11 cm, 8 cm oraz głowę i ogon ryby. Paski przyklejamy na kartkę od najdłuższego do najkrótszego smarując klejem tylko końcówki tak aby powstał "tunel" (spójrzcie do naszej galerii). Następnie przyklejamy głowę oraz ogon.
Życzymy miłego dnia.


My się nigdy nie nudzimy - WAKACJE 1.1

Dzień dobry. 
Dzisiaj mamy dla Państwa propozycję zabawy z Waszymi milusińskimi, która usprawni motorykę małą, rozwinie pamięć a także nauczy kolorów. Potrzebujemy jedynie kartki oraz pisaki. Na górze robimy kolorowe kropki. Przy każdej z nich rysujemy przykładowy szlaczek, którym należy połączyć kropki tego samego koloru. 
Życzymy miłej zabawy.


My się nigdy nie nudzimy - WAKACJE 1.0

Witajcie!
Mamy nadzieję, że miło spędzacie wakacje, ale można je jeszcze urozmaicić. Dlatego możecie bawić się razem z Modraczkiem. Przygotowaliśmy dzisiaj pracę plastyczną "Jabłko".
Potrzebujemy:
- papierowy talerzyk
- czerwoną farbę
- kawałek kartki brązowej oraz zielonej
- nożyczki
- klej
- pisak
- drucik kreatywny
Zaczynamy od pomalowania talerzyka farbą. Gdy farbka wyschnie robimy dziurki w talerzyku, następnie numerujemy je. Z kolorowych kartek wycinamy ogonek oraz listek i przyklejamy do jabłka. Drucik przewlekamy przez dziurki w kolejności w jakiej zosta ...


Warsztaty wakacyjne 2020

Zapraszamy na warsztaty wakacyjne:
Zajęcia będą odbywały się zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi, dzieci uczestniczące w zajęciach muszą mieć każdorazowo wypisaną zgodę (wzór zgody  KLIKNIJ).
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 787-097-639

WARSZTATY PLASTYCZNE - będą odbywały się od godziny 10:00 do godziny 11:30 
6 - 10 LIPCA 2020 - "Malarze znani i mniej znani" - warsztat przeznaczony dla dzieci w wielu od 7 do 13 lat
13 - 17 LIPCA 2020 - "Rysunek ołówkiem" - warsztat pr ...


My się nigdy nie nudzimy 11.1

Dzień dobry, 

Podpowiemy Wam dzisiaj jak można pobawić się zmysłem jakim jest dotyk. Najpierw wykonamy Stworka Głodomorka. Potrzebujemy: karton, kolorowy papier, nożyczki, klej. W kartonie wycinamy otwór, ozdabiamy kolorowym papierem, robimy zęby oraz oczy.
Teraz można się bawić całą rodziną. Do Potworka wkładamy dowolny przedmiot. Osoba, która zgaduje co jest w środku może mówić co czuje na przykład czy przedmiot jest miękki, zimny, lekki. Zerknijcie do galerii i zobaczcie naszego Głodomorka.

Teraz trochę muzyki.
Dzisiaj pośpiewamy znaną chyba wszystkim piosenkę pt. "Kwiatki, bra ...


KOMUNIKAT

Szanowni Rodzice, Uczestnicy zajęć w Domu Kultury „Modraczek”

Serdecznie zapraszamy na zajęcia do naszej placówki.
Informujemy, że placówka w czasie wznowionych zajęć, funkcjonować będzie w reżimie sanitarno- epidemiologicznym.
Prosimy o zapoznanie się z zasadami i procedurami zatwierdzonymi przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Bydgoszczy, które obowiązywać będą w związku z epidemią COVID-19. Wszystkie dokumenty znajdziecie Państwo z naszej galerii.

W celu uczestnictwa w zajęciach konieczne jest wypełnienie i dostarczenie oświadczenia osobie prowadzącej – instruktorowi ...



My się nigdy nie nudzimy 10.4

Dzień dobry, 

Dzisiejszy dzień zaczniemy od tajemniczego szyfru. Zaszyfrowane wiadomości to ciekawa detektywistyczna zabawa. W naszej galerii znajdziecie szyfr i zaszyfrowany tekst. Zwróćcie uwagę na symbole, układ kresek odpowiada polom umieszczenia liter, a kropka oznacza, która to litera po prawej czy po lewej stronie (w przypadku umieszczenia dwóch w tym samym polu), np. jeśli masz prostokąt z kropką po prawej stronie jest to literka J. Możecie zaszyfrować informacje do rodziców lub przyjaciół. Powodzenia. 

Dzisiaj jako nowy materiał w zabawach muzyczno-ruchowych znajdzie zastosowanie papieru, a racze ...


My się nigdy nie nudzimy 10.3

Dzień dobry, 

Chcemy dzisiaj Państwu pokazać jak poprzez zabawę można pobudzić wyobraźnię oraz rozwinąć kreatywność Waszych pociech.
Potrzebujemy jedynie kartki, taśmę papierową oraz pisak.
Pierwsze zadanie polega na podzieleniu pisakiem kartki na cztery równe części. W każdym okienku rysujemy dowolny kształt. Zadaniem dziecka jest dorysować do każdego z nich dowolny rysunek, tak aby dany kształt stał się jego elementem.
Zadanie drugie - kartkę dzielimy taśmą na dwie równe części. Z jednej strony rysujemy połowę obrazka. Zadaniem dziecka jest narysować jego drugą część.

< ...


My się nigdy nie nudzimy 10.2

Dzień dobry,
Dzisiaj nauczymy się piosenki ludowej pt."Siedzi sobie zając" KLIKNIJ. Jest to najdawniejsza i zarazem najbardziej znana polska pieśń myśliwska. Autorem tekstu jest ks. Hiacynt Przetocki, poeta i kaznodzieja, który napisał go w 1650 r i w tym samym roku opublikował w Krakowie. Tekst ten śpiewany z melodią ludową ulegał zmianom i znany jest dziś w wielu wariantach. Stanisław Moniuszko włączył tę pieśń do drugiego aktu swojej opery " Straszny dwór".
Oto tekst, który będziemy śpiewać:
"Siedzi sobie zając pod miedzą
A myśliwi o nim nie wiedzą.

My się nigdy nie nudzimy 10.1

Dzień dobry, 

Co Wy na to, aby zrobić własny breloczek do kluczy? Dzieci młodsze mogą wykonać go z pomocą kogoś starszego, ponieważ będziemy posługiwać się igłą.
Potrzebujemy:
- igłę
- mulinę
- filc
- nożyczki
- watę
Nasz breloczek przedstawia zabawną buźkę, ale kształt możecie zrobić dowolny np. serduszko.
Przyszywamy oczka, nos oraz uśmiech. Zszywamy dwie części. Zanim skończymy wszywamy pasek z filcu, aby można było zawiesić klucze i wypychamy watą.

W naszym kramiku plastycznym przygotujemy myszkę z papieru, kt ...


My się nigdy nie nudzimy 10.0

Dzień dobry,

Jeśli jeszcze nic nie macie dla swojej mamy, to w naszej galerii znajdziecie zakodowany obrazek. Przygotujcie kartkę w kratkę i kredki. Odkodujcie obrazek według wzoru, wytnijcie i przyklejcie na laurkę dla mamy. Możecie również skorzystać z przygotowanej przez nas planszy i wydrukować ją. Powodzenia. 

Mamy dla Was QUIZ muzyczny. Kto odpowie na 10 pytań, jest naprawdę znawcą muzyki.
Spróbujcie ten quiz zrobić też rodzicom czy koleżance. Na pewno będzie dużo śmiechu i zabawy.
1.W który z tych instrumentów uderzamy pałeczkami:
- bęben
- trąbka

My się nigdy nie nudzimy 9.4

Dzień dobry,

Czy wiecie, że muzyka, to wszystkie odgłosy, które nas otaczają? Nie tylko jest to piosenka, melodia do tańca, czy gra na instrumencie. Muzyką może być też stukanie, pukanie, szuranie czy klaskanie. Dzisiejsza piosenka nosi tytuł: "Rozśpiewany blok" i opowiada nam właśnie o wszystkich odgłosach, które tworzą muzykę.  KLIKNIJ
Oto tekst piosenki:
1." Gdy zostaję w domu sam
Wtedy własny koncert mam
Bo z każdego kącika
Wyskakuje muzyka

Ref. Stuka okno, skrzypią drzwi
Każda ...


My się nigdy nie nudzimy 9.3

Dzień dobry,
 
Dziś chcemy was zachęcić do wykonania agamografu, czy wiecie co to jest? Agamograf to złożona w harmonijkę kartka, na której jest obrazek, a właściwie dwa obrazki. Zależnie od tego z której strony na niego spoglądamy widzimy jedną, bądź drugą ilustrację. Do jego wykonania potrzebujemy dwie kartki formatu A4, kredki lub pisaki, linijkę, ołówek, nożyczki i klej. Na początek podziel jedną kartkę na pół i przetnij tak byś miał dwie karty formatu A5, czyli zeszytu. Na każdej połowie narysuj inny obrazek i pokoloruj je. Teraz obróć kartki na drugą stronę tam, gdzie nie masz rysunku i za pomocą ołówka i linijki ...


My się nigdy nie nudzimy 9.2

Dzień dobry,

Jak już zauważyliście przygotowania do Święta Mamy idą pełną parą. Dzisiaj proponujemy piosenkę, którą oczywiście musicie poćwiczyć i zaśpiewać Mamie w jej święto. Na pewno bardzo będzie się podobała. Piosenka nosi tytuł " Jesteś mamo skarbem mym" KLIKNIJ i zbudowana jest z dwóch zwrotek i refrenu.
Oto tekst piosenki:
1. Kiedy mija noc i dzień nastaje
Zawsze mówisz mi: "witaj kochanie"
Po czym tulisz mnie, czule całujesz
Więc zaśpiewam Ci, to co ja czuję.

Proszę, otwórz serc ...


My się nigdy nie nudzimy 9.1

Dzień dobry,

Mamy dla Was kolejne propozycje z okazji Dnia Mamy, który już za osiem dni. 
Karta z rozkładanym kwiatkiem.
Przygotuj: dwie karki formatu A4 (mogą być jedno kolorowe lub we wzory), nożyczki, klej, kredki lub pisaki. Jedną kartkę złóż na pół – to będzie ta właściwa kartka, z drugiej kartki wytnij kwadrat o wymiarach 21 cm na 21 cm. Teraz przejdź do naszej galerii by dowiedzieć się jak składać i przyciąć kwadrat by powstał kwiatek, który będzie się rozkładał po otwarciu kartki. 

A teraz chcemy Was zainspirować do stworzenia kolorowych, wiosennych obrazków, kt ...


My się nigdy nie nudzimy 9.0

Dzień dobry,

Na dobry początek dnia i tygodnia zaczniemy od muzyki.
Dzisiejsza piosenka opowiada nam o nutkach, które różnie wyglądają. Kiedyś już pokazaliśmy wam jak wyglądają ćwierćnuty czy ósemki. Nutki z dzisiejszej piosenki zamieszkały w czarnym fortepianie i biegały po klawiszach czarnych i białych. Czy wiecie, że cały zbiór klawiszy czarnych i białych nazywany jest KLAWIATURĄ?
Posłuchajcie piosenki KLIKNIJ i spróbujcie ją zaśpiewać. Gdy pojawią się słowa:
"do, re, mi - nutki trzy"- zaklaszczcie 6 razy.
Oto tekst piose ...


My się nigdy nie nudzimy 8.4

Dzień dobry,

Muzyka jest dobra na wszystko, a połączona z pracą twórczą tym bardziej.
Dzisiaj pokażemy Wam jak w prosty sposób zrobić gitarę, którą można się świetnie pobawić.
Potrzebujemy:
- pudełko po rękawiczkach lub chusteczkach jednorazowych
- kolorowy papier
- gumki
- karton
- klej
- nożyczki
Zaczynamy od ozdobienia pudełka kolorowym papierem. Następnie nakładamy gumki wzdłuż pudełka - to będą struny. Na kartonie rysujemy drugą część gitary, tak zwaną główkę oraz gryf i przyklejamy lub zszywamy zszywaczem do pudełka. Może zrob ...


My się nigdy nie nudzimy 8.3

Dzień dobry,

Na pewno każdy z was zna wyliczankę:
" Dwa aniołki w niebie
Piszą list do siebie
Piszą, piszą i rachują
Ile kredek potrzebują ".
Spróbujemy poklaskać rytmicznie do tej wyliczanki:
4 klaśnięcia w ręce - "dwa aniołki"
2 uderzenia w kolana - "w niebie"
4 klaśnięcia w ręce - "piszą list do"
2 uderzenia w kolana - "siebie"
8 klaśnięć w ręce - "piszą, piszą i rachują"
8 uderzeń w kolana na zmianę prawą i lewą ręką - "ile kredek potrzebują".

A teraz inny sposób rytmizowania tego tekstu ...


My się nigdy nie nudzimy 8.2

Dzień dobry,

Czy wiecie, że słonie mają bardzo dobrą pamięć? Dziś będziecie mogli sprawdzić, jak jest z nią u Was. Ale zanim zabawa pamięciowa to najpierw przygotujcie sobie papierowego kompana do niej, czyli słonika. Przygotujcie: kartkę, nożyczki, klej, linijkę, ołówek i pisak. W naszej galerii znajdziecie instrukcję wykonania słonia. Przejdźmy do pamięci. Czy wiecie, że aby coś zapamiętać musimy to w jakiś sposób przetworzyć? Przetworzyć, czyli np. narysować, skojarzyć sobie z czymś, powtórzyć lub jeśli jest taka możliwość to dotknąć, powąchać lub ponownie odsłuchać. Poza tym musimy się też skupić, skoncent ...


My się nigdy nie nudzimy 8.1

Dzień dobry,

Dzisiaj chcemy Wam pokazać jak zrobić zabawkę, którą możecie się bawić całą rodziną. Będzie to bączek. Do wykonania bączka potrzebujemy: płytę CD, nożyczki, klej, papier kolorowy, korek, pinezkę, wykałaczkę.
Zaczynamy od ozdobienia płyty kolorowym papierem (im więcej kolorów tym lepiej). Korek przecinamy w połowie. Do jednej części przyczepiamy pinezkę a do drugiej wykałaczkę - tak jak na zdjęciu. Między korki wkładamy płytę i łączymy. 

My się nigdy nie nudzimy 8.0

Dzień dobry,

Na dobry początek tygodnia proponujemy taniec dla trochę starszych. Na pewno już kiedyś słyszeliście tę melodię. Jest bardzo rytmiczna, wesoła i właściwie można samemu podskakując i klaszcząc ją zatańczyć. Melodia nazywa się "Chocolate choco, choco” KLIKNIJ. Na początek spróbujcie wykonać do muzyki swobodne podskoki i skoki na jednej nodze. Popatrzcie potem jakie figury wykonują tancerze. Nie są one trudne i nie musicie wykonywać je w parach. Wystarczy, że zapamiętacie chociaż parę figur i będziecie je powtarzać. Gdy pojawia się refren na słowo " choco ...


My się nigdy nie nudzimy 7.4

Dzień dobry,

 Chcemy Wam dzisiaj pokazać jak w prosty sposób zrobić świecznik. Potrzebujemy:
- puszkę (najlepiej po tuńczyku)
- drewniane klamerki
- małą szklankę
- farby
- świeczkę tealight podgrzewacz
Wykonanie jest bardzo proste. Do puszki przyczepiamy klamerki, które można pomalować farbami, wkładamy szklankę oraz świeczkę. Wszystko możecie zobaczyć w naszej galerii.

To może teraz zabawa plastyczna na świeżym powietrzu? By się pobawić potrzebujemy: białą kartkę z bloku, pisak lub ołówek, taśmę klejącą oraz figurki do zabawy (zwier ...


My się nigdy nie nudzimy 7.3

Dzień dobry,

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy ćwiczeniami ruchowymi.
Potraficie naśladować ruchy skaczącego pajaca? Na "raz" rozkładacie ręce i nogi na bok, na "dwa" zeskakujecie na obie nogi i opuszczacie ręce. Po opanowaniu tych ruchów spróbujcie poćwiczyć w innej płaszczyźnie: ręce poruszacie na przemian w przód i w tył, nogi wykonują również ruchy w przód i w tył jak podczas marszu. Gdy opanujecie oba sposoby poruszania się spróbujcie je połączyć ze sobą to znaczy: ręce poruszają się na boki, nogi w przód i w tył lub odwrotnie. Na pewno dacie radę.
Gdy już mała rozgrzewka za nami teraz pobawimy się ...


My się nigdy nie nudzimy 7.2

Dzień dobry,

Dziś zabawa dla tych, którzy chcą wytężyć wzrok. A zapraszają Was do niej zwierzęta: zebra, koala, hipopotam, kot, leniwiec, jeż, szop, lis, pingwin i wydra. W naszej galerii znajdziecie dwa zdjęcia z tą samą zabawą. Jeno jest przygotowane dla dzieci młodszych (3-5 lat). Zadaniem dziecka jest dokładne obejrzenie obrazka i zakolorowanie tylu prostokącików, ile zwierzątek danego rodzaju jest na obrazku. Drugie zadanie jest dla nieco starszych dzieci, które już potrafią symbolem zapisać cyfrę. Przyjrzyjcie się uważnie obrazkowi i w kwadraty wpisz, ile zwierząt danego rodzaju znajduje się na obrazku. Wiemy, że macie bys ...


My się nigdy nie nudzimy 7.1

Dzień dobry,

Maj powitamy ruchem. Na pewno dobrze znacie piosenkę pt. "Głowa, ramiona, kolana, pięty". Jest to oczywiście też bardzo dobra gimnastyka. Lubicie się gimnastykować ? Przy muzyce na pewno lepiej to wychodzi KLIKNIJ. Piosenka ta jest ciekawa, bo śpiewamy ją coraz szybciej. Już kiedyś próbowaliśmy mówić tekst coraz szybciej i coraz wolniej. Teraz możemy śpiewać, ale też wykonywać równocześnie ruchy rąk. Pokazujemy po kolei części ciała, które są wymienione w piosence : głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos. Melodia jest bardzo prosta, ale wła ...


My się nigdy nie nudzimy 7.0

Dzień dobry,
Dziś będzie kolorowo, plastycznie i muzycznie.

Co byście powiedzieli na eksperyment powiązany z plastyką? Brzmi interesująco? Do jego wykonania będziemy potrzebować: krepę, kartkę z bloku technicznego (lub akwarelowego – ważna jest jak największa gramatura), nożyczki, pędzelek, wodę oraz cienkopisy lub pisaki (my wybraliśmy w kolorze czarnym). Możecie wykonać duży lub mały obrazek, my pocięliśmy kartkę i wykonaliśmy małe obrazki (znajdziecie je w naszej galerii). A zapomnieliśmy dodać bardzo ważna jest jeszcze podkładka pod kartkę. To zabieramy się do pracy. Połóżcie swoją kartkę na podkładce, k ...


My się nigdy nie nudzimy 6.3

Dzień dobry,


Zacznijmy dzisiaj od prostych ćwiczeń ruchowych. Spróbujcie maszerować (mama klaszcze) i trzymać dłonie na kostkach stóp. Trudne? Gdy klaskanie ucichnie kładziecie się na plecach i podnosicie prawą potem lewą nogę na zmianę, rysując koło, kwadrat lub prostokąt (lub możecie pisać znane cyfry lub litery). Gdy mama znowu zacznie klaskać wracacie do maszerowania.

Czy wiecie ...


My się nigdy nie nudzimy 6.2

Dzień dobry,

Zaczniemy dziś od pracy plastycznej. Na pewno w każdym domu znajdują się książki. Czy lubicie je czytać i przeglądać? Jeśli tak to na pewno przychodzi taki moment, kiedy musicie zaznaczyć, gdzie skończyliście. Wtedy przydają się zakładki. Zróbmy więc dzisiaj wesołe zakładki. My mamy dwie propozycje, ale liczymy również na Waszą kreatywność. Do zrobienia pierwszej zakładki potrzebujemy dwa kolorowe paski z bloku technicznego. Z jednego paska wycinamy kształt języka (tak jak na zdjęciu) i przyklejamy do drugiego paska tylko na górze. Dowolnie ozdabiamy. My wykorzystaliśmy: oczka, kwiatki, piórko oraz zęby.
< ...


My się nigdy nie nudzimy 6.1

Dzień dobry,

Czas pandemii sprzyja dziecięcym pracom twórczym. Tworzy się mnóstwo pięknych obrazków. I właśnie „mnóstwo” to słowo klucz. Co z nimi robić, gdy drzwi lodówki są już całe obklejone, a nie mamy ramek, w które mogli byśmy je włożyć i powiesić? Trzeba taką ramkę wykonać samemu, i to będzie nasze pierwsze dzisiejsze zadanie. Przygotujcie: obrazki, kartki, nożyczki, ołówek, kredki lub pisaki, sznurek i klej. Kartkę pod względem wielkości dobieramy do obrazka, mamy obrazki o wymiarach 14,5 cm x 10 cm w związku z tym wystarczy nam kartka A4. Zajrzyjcie do naszej galerii tam krok po kroku zaprezentowaliśmy wykonani ...


My się nigdy nie nudzimy 6.0

Dzień dobry,

To słoneczne, poniedziałkowe przedpołudnie proponujemy rozpocząć od zabawy ruchowej, która może odbywać się bez muzyki. Będzie to slalom między przeszkodami. Po przekątnej pokoju lub na okręgu koła rozstawiamy różne przedmioty. Mogą to być krzesełka, maskotki, poduszki lub garnki. Waszym zadaniem jest przejście pomiędzy wszystkimi przeszkodami bez ominięcie i potrącenie którejkolwiek z nich. Sposób poruszania może być różny. Może to być: bieg, chód, krok dosuwany do przodu, cwał, podskoki lub czworakowanie. Stopniowanie trudności polega na zmianie ilości przeszkód, odległości pomiędzy nimi oraz zmianie sp ...


My się nigdy nie nudzimy 5.4

Dzień dobry,
Dziś będzie plastyczno-muzycznie, przed nami weekend zatem czas na wspólną zabawę.

Ostatnio ulubioną piosenką wśród maluszków jest „Baby Shark”. Dlatego jedna z dzisiejszych propozycji będzie dotyczyła właśnie tej piosenki. Najpierw przygotujemy rekwizyty. Do ich wykonania będziemy potrzebować kartki z bloku technicznego, nożyczki, klej, klamerki, pisaki lub kredki. W naszej galerii znajdziecie pięć postaci rekinów, dziecko, mamę, tatę, babcię i dziadka. Możecie je wydrukować, odrysować lub zajrzeć tu 

My się nigdy nie nudzimy 5.3

Dzień dobry,

Co byście powiedzieli na mały eksperyment? Dzieci bardzo lubią, jak coś wybucha, niekoniecznie z hałasem. Lubią też jak sami mogą mieszać, przelewać, wsypywać itd. Dlatego dziś proponujemy wykonanie wulkanu. Ale może zanim przejdziemy do eksperymentowania, to dowiemy się, jak wygląda wulkan? Ma wygląd stożka, czyli wzniesienia lub góry, na szczycie której jest otwór zwany kraterem. Głęboko pod ziemią znajduje się ognisko wulkaniczne. Gdy wulkan jest aktywny, może nastąpić jego wybuch zwany erupcją. Wtedy wydobywają się z krateru gazy i podgrzana materia zwana lawą. No dobrze wiecie już jak wygląda, to teraz mo ...


My się nigdy nie nudzimy 5.2


Dzień dobry,

Dzisiaj chcemy Państwa zachęcić do zrobienia własnej gry zwanej Ringo. Wystarczą: papierowe talerzyki, rolka po ręcznikach papierowych (można też skleić dwie rolki po papierze toaletowym), klej, farby, nożyczki i dobry humor.
W talerzykach wycinamy środek (tak jak na instrukcji obrazkowej), jeden talerzyk zostawiamy nie wycięty- to będzie nasza podstawa do której (na środku) przyklejamy papierową rolkę. Wszystko ozdabiamy malując farbami.
Gra polega na tym aby trafić kółkiem na rolkę. Można także ponumerować papierowe koła by zbierać jak najwięcej punktów.




My się nigdy nie nudzimy 4.3

Dzień dobry,


Przed nami weekend, czas który możemy poświęcić na budowanie relacji rodzinnych. Dobrym narzędziem do tego są gry. Dlatego mamy dziś dla Was dwie propozycje.





My się nigdy nie nudzimy 4.0

Dzień dobry,
Dzisiaj parę ćwiczeń ruchowych. Przydadzą się pewnie po dniach świątecznych.
Na pewno bardzo dobrze potraficie maszerować rytmicznie podnosząc kolana. Mamy nadzieję, że znajdziecie trochę miejsca w pokoju, by móc się pobawić. Podczas rytmicznego maszerowania do przodu nagle padnie hasło słowne (o ich wypowiadanie poproście mamę albo tatę): "dwa", "trzy", "cztery" lub "pięć " i wówczas wykonujecie tyle samo kroków do tyłu. Po czym wracacie do maszerowania do przodu. Oczywiście kroki do tyłu wykonujecie trochę wolniej, żeby się nie przewrócić.
Inna ruchowa zabawa polega na wykonywaniu czynności wcześ ...



My się nigdy nie nudzimy 3.4

Dzień dobry,

Ozdabianie jajek to świąteczna tradycja, która cieszy zarówno dzieci jak i dorosłych.
Chcemy więc dzisiaj zaproponować, abyście i Wy stworzyli w swoich domach świąteczny nastrój.
Wystarczy przygotować wydmuszki. To w jaki sposób je ozdobicie zależy od Was. My wykorzystaliśmy: klej, bibułę, wełnę, plastelinę. Możecie również wydmuszki pomalować ...




Słuchowisko na dobranoc - czyta ciocia Ania

Witajcie od tygodnia spotykamy się z Wami podczas czytania bajek dla dzieci na naszym funpagu, o godzinie 19:00. Od jutra ( 8 kwietnia) w ramach Słuchowisko na dobranoc – czyta ciocia Ania, będziecie mogli usłyszeć fascynującą powieść pełną magii i baśniowych krain. Zabiorę Was w podróż do największego parku miejskiego na świecie – Central Parku, który dzięki autorowi tajemniczo zamienia się w Krainę Koe. Poznamy tam Patryka, Ogryzalda i Algrid, którzy podejmą walkę o przyszłość tajemniczej krainy.

Słuchajcie codziennie, gdyż z każdym rozdziałem będziemy głębiej zanurzać się w ...



My się nigdy nie nudzimy 3.0

Dzień dobry,

Dziś, jako pierwsze mamy zadanie dla Seniorów. W naszej galerii znajdziecie Państwo grę logiczno-matematyczną Sudoku. Życzymy powodzenia.


My się nigdy nie nudzimy 2.4

Dzień dobry,

Dziś zaczniemy od sztuki. Słyszeliście kiedyś takie słowo jak kubizm? To kierunek w sztukach plastycznych głównie w malarstwie i rzeźbie. Polega on na odrzuceniu reguł perspektywy i geometrycznym uproszczeniu poszczególnych elementów kompozycji. Jednym z głównych przedstawicieli tego kierunku był  Pablo Picasso malarz, rzeźbiarz, grafik, uznany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.  Mamy dla was propozycję byście spróbowali być jak Picasso. Jak to zrobić? Zerknijcie do naszej galerii, przygotowaliśmy dla Was dwie propozycje. Pierwsza to portret: narysujcie twarz (moż ...


My się nigdy nie nudzimy 2.3

Dzień dobry,

Dzisiaj rozpoczniemy od ruchu. Na pewno znajdziecie trochę miejsca pomiędzy stołem, a łóżkiem. Poproście rodziców, by klaskali w ręce w dosyć szybkim tempie, abyście mogli biegać. Wy w tym czasie róbcie drobne kroczki. Gdy klaskanie ucichnie, zatrzymujecie się w bezruchu, robiąc śmieszną figurę, jesteście zaczarowani. Musicie tak wytrzymać dopóki rodzice nie zaczną znowu klaskać. Zaczarowana figura za każdym razem powinna być inna. Może to być uklękniecie na kolano, skulenie na podłodze, wyciągnięcie rąk do góry lub stanie na jednej nodze. Jak długo potraficie wytrzymać be ...




My się nigdy nie nudzimy 2.0

Dzień dobry,

Za nami drugi tydzień, mamy nadzieję, że umilamy Wam trochę ten czas spędzony w domu. Dziękujemy za wszystkie polubienia i komentarze, które motywują nas do dalszego działania.


My się nigdy nie nudzimy 1.4

 Dzień dobry,

Dzisiaj postanowiliśmy zaprezentować Państwu, jak w prosty sposób zrobić zabawki dla dzieci z materiałów, które na pewno są dostępne w każdym domu.

Potrzebujemy:
- papierowe rolki (8-10 sztuk)
- farby, pędzelek
- kartki z bloku technicznego
- folię aluminiową
- pisak
  
    Zaczynamy od pomalowania rolek. My wybraliśmy farby, ale można również okleić rolki kolorowym papierem lub dowolnie je ozdobić.
Nast ...


My się nigdy nie nudzimy 1.3

Dzień dobry,

Dziś zanim zaproponujemy zabawę dla młodszych mamy informacje dla naszych Seniorów. Szanowni Państwo co miesiąc dostawaliście wydrukowany  egzemplarz magazynu "Gazeta Seniora" w obecnej sytuacji dostępna jest tylko wersja elektroniczna. Aby odczytać kwietniowy numer magazynu proszę kliknąć (lewym przyciskiem myszki) w napis GAZETA SENIORA

A teraz czas na zabawę.

Co Wy na to żebyśmy dzisiaj wybrali się na ryby? Łowienie uspoka ...


My się nigdy nie nudzimy 1.2

Dzień dobry,

Dziś przyszedł czas, by zdradzić Wam rozwiązania zagadek. Pamiętacie zadania z okazji Dnia Mózgu? Było tam zadanie na rozwiązanie sekwencji liczb, to właśnie te,  które widzicie poniżej:

Jaka liczba powinna być kolejna w sekwencji?

3 – 5 – ...


My się nigdy nie nudzimy 1.1

Dzień dobry,

Szanowni Państwo informujemy, że w dniu dzisiejszym zaczął działać nasz numer stacjonarny. Przypominamy 52 371-33-31.

Jednocześnie informujemy, że numer komórkowy 787-097-639, również pozostaje dostępny.

To tytułem wstępu.

A teraz zapoznajcie się z nową zabawą.

Dziś przygotowaliśmy zadanie dla wszystkich tych dzieci, które chcą rozpocząć naukę literek, a co za tym idzie czytania. W akwarium pływają rybki, każda ma swoje imi ...


My się nigdy nie nudzimy 1.0

Dzień dobry,

Dziś poniedziałek, zaczynamy kolejny tydzień naszych kreatywnych zabaw.

Przed Wami wyzwanie, do którego zachęcamy wszystkich, a w szczególności uczestników zajęć plastycznych, mądrej sówki i lektoratów.

Dziś tworzymy obraz 3D na płasko. Czyli rysujemy w taki sposób by wydobyć złudzenie optyczne. Teraz zastanawiacie się, dlaczego zachęcamy dzieci z innych zajęć niż plastycznych. Rysowanie wycisza, relaksuje, a dzieciom szkolnym w obecnej sytuacji chwila relaksu jest bardzo potrzebna.

Przygot ...


My się nigdy nie nudzimy 0.4

Dzień dobry,

Mija pierwszy tydzień naszej akcji „My się nigdy nie nudzimy”. Mamy nadzieję, że u Was wszystko dobrze.

Dziś do zabawy zapraszamy nasze maluszki.

Kolorowanie wody

Przygotuj, naczynia do wody – pamiętaj, że muszą być przezroczyste, butelkę z wodą, krepę (bibułę marszczoną) w kilku kolorach i mieszadełko. Ustaw naczynia na stole, a krepę potnij na paski ok. 2-3 cm. Teraz niech dziecko wleje wodę do każdego zaczynia np. do połowy. A następnie do każdego z naczyń włoży inny kolor ...


My się nigdy nie nudzimy 0.3

Dzień dobry,

Witamy Was w kolejnym dniu. Dziękujemy za Wasze maile, sms-y i komentarze na funpage’u. Cieszymy się, że podejmujecie działania i wykazujecie się swoją kreatywnością. Zwierzątka z rolek

Pamiętajcie by zaglądać na naszego Facebooka, tam też pojawiają się przeróżne zabawy, a nie zawsze takie same jak na stronie. We wtorek na naszym funpage’u udostępniliśmy link do online’owego wydarzenia z Kutnowskiego Domu Kultury, spektaklu Pchła Szachrajka. Wiem, że niektórzy z Was ...


My się nigdy nie nudzimy 0.2

Dzień dobry,

Dziś przyszedł czas na prace plastyczną dla naszych miłośników działań kreatywnych.

Co powiecie na wyprawę na przykład na Sawannę?

Przygotowaliśmy dla Was szablony zwierząt zamieszkujących tą trawiastą, międzyzwrotnikową strefę. Mamy słonia, żyrafę, zebrę i lwa. Znajdziecie je w naszej galerii TU

Co potrzebujecie do wykonania zwierzątek – pacynek?

- sztywną kartkę lub cienką by odrysować z mo ...


My się nigdy nie nudzimy 0.1

Dzień dobry,

Jest nam bardzo miło, że podjęli Państwo wczorajsze „wyzwania” choć nie każdy podzielił się zdjęciem, to wiemy, że wielu z Was świetnie się bawiło. Galeria Stworków

Głównie chodzi o dobrą zabawę, ale czasami warto wprowadzić element rywalizacji. Jako pierwszą zabawę proponujemy Wam burzę mózgów. Niektóre nasze Mądre Sówki znają to z zajęć. Utwórzcie jak najwięcej słów ze słowa: KONSTANTYNOPOLITAŃCZYKOWIANECZKA.


My się nigdy nie nudzimy

Szanowni Państwo,

Od dziś do dnia, w którym będziemy mogli spotkać się w Domu Kultury „Modraczek” będziemy spotykać się wirtualnie. Codziennie na naszej stronie internetowej oraz na funpage’u będziemy udostępniać pliki i linki dla dzieci i Państwa. Będą to nasze pomysły jak i zaczerpnięte z Internetu. Stworzymy taką bazę danych, by nikt się nie nudził podczas pobytu w domu.

Dziś propozycja dla całej Rodziny:

Pierwsza: w zakładce „Galeria” znajdziecie Państwo pierwsze zadanie – zabawę. Rysowanie Stworka - d ...


UWAGA! WAŻNY KOMUNIKAT


Uprzejmie informujemy, że ze względu na zagrożenie epidemiologiczne odwołana zostaje zaplanowana na czwartek, 12 marca br., uroczysta promocja czwartego almanachu zatytułowanego :„Chwile uchwycone…”, w Kawiarni Literackiej w „Modraczku”.

Ponadto Dom Kultury „Modraczek” zostaje zamknięty, a wszystkie zajęcia zawieszone aż do odwołania. Decyzja ta podyktowana jest dąże ...


Kawiarnia Literacka promocja Almanachu "Chwile uchwycone" - marzec

Serdecznie zapraszamy 

12 marca 2020 o godzinie 18:00

Kawiarnia Literacka- - Uroczysta promocja czwartego almanachu zatytułowanego:

 „Chwile uchwycone…”, w Kawiarni Literackiej w Modraczku, wydanego przy wsparciu finansowym Miasta Bydgoszczy.

Almanach zawiera utwory i teksty gości, którzy wystąpili od stycznia 2016r do grudnia 2019r i stanowi dokumentację kolejnych czterech lat działalności Kawiarni Literackiej na niwie kulturalnej miasta Bydgoszczy.


Indianie Ameryki Północnej - marzec

Indianie Ameryki Północnej. Historia i dzień dzisiejszy.
"Wojna Pekotów, Narragansettów i kolonistów cz. 2"

Zapraszamy w czwartek 5 marca 2020r., o godzinie 18:00
na spotkanie z dr Adamem Piekarskim.
Na kolejnym spotkaniu będziemy kontynuować opowieść o krwawym starciu Pekotów  z Narragansettami i kolonistami oraz tragicznym losie Pekotów podczas wojny.


Kawiarnia filmowa

Zapraszamy 21 lutego o 18:00 na inauguracyjne spotkanie Kawiarni filmowej i przekonaj się o różnorodności tej sztuki na przykładzie starannie wybranych 3-minutowych filmów z ponad 600 innych, które łączył …ten sam scenariusz.

Pierwsze spotkanie Kawiarni to dowód, że kreatywność nie zna granic, a filmowcy z całego świata potrafią zdziałać cuda mając za podstawę tylko 3 minuty i parę słów takich jak: „Co to jest?”, „To jednorożec”, „Nigdy nie widziałem go z tak bliska”, „Piękny”, „Uc ...


Koncert karnawałowy

Zapraszamy na Koncert karnawałowy, który odbędzie się 20 lutego (czwartek) o godzinie 18:00 w sali kawiarnianej. 
Wystąpią dla Państwa artyści z Klubu Środowisk Twórczych.
Koncert poprowadzi: Teresa Wądzińska


Bal Karnawałowy

Serdecznie zapraszamy najmłodszych na Bal Karnawałowy, który odbędzie się w środę 19 lutego o godzinie 16.00 w naszej sali widowiskowej. Wszystkich uczestników obowiązują oczywiście odpowiednie stroje. Mile widziani są zarówno rycerze, jak i księżniczki, do udziału zapraszamy również wszelkiej maści skrzaty, wróżki, superbohaterów oraz liczne zwierzęta. Liczymy na państwa wyobraźnię. 
Udział w balu jest bezpłatny. 

Spotkanie Klubu Seniora "Centrum"

Zapraszamy na spotkanie w Klubie Seniora "Centrum", które odbędzie się 19 lutego 2020 roku, o godzinie 16:00 w Klubie Inspektoratu Sił Zbrojnych ul. Sułkowskiego 52

Tym razem o bezpieczeństwie seniorów opowiedzą funkcjonariusze komisariatu Bydgoszcz Śródmieście.



Rodzinny Wytwórnik Różności

W sobotę 15 lutego o godzinie 11.00 zapraszamy rodziców z dziećmi, na Rodzinny Wytwórnik  Różności. 
Podczas zajęć stworzymy zimowe krajobrazy na płótnie, a pomoc rodziców i wyobraźnia dzieci jak zawsze będą tworzyły zgrany duet. 

Spotkanie z Beatą Poczwardowską - Kawiarnia Literacka luty

Serdecznie zapraszamy w czwartek 13 lutego 2020 roku, o godzinie 18:00 na spotkanie Kawiarni Literackiej, której gościem będzie: Beata Poczwardowska

Mieszka w swoim rodzinnym mieście w Toruniu. Debiutowała w 1994 r. tomikiem poetyckim „Kwiaty księżyca”. Za tomik „Nie opowiem ci tej ciszy” otrzymała w 1995 r. w konkursie ogólnopolskim Nagrodę Literacką „Głosu Na ...


Indianie Ameryki Północnej - luty

Indianie Ameryki Północnej. Historia i dzień dzisiejszy.

Zapraszamy w czwartek 6 lutego 2020r., o godzinie 18:00
na spotkanie z dr Adamem Piekarskim.
Tym razem  "Angielska kolonizacja Ameryki. Krwawa wojna Pekotów i Narragansetów"


Ferie zimowe tydzień II

Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym (od 7 roku życia) na Ferie zimowe w formie drzwi otwartych.

Zajęcia prowadzimy od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 13:00
Plan 
03.02.2020 (poniedziałek)
Dzień Integracyjny - gry i zabawy
04.02.2020 (wtorek)
Dzień muzyczny - śpiew, taniec, ruch, gra na instrumentach
05.02.2020 (środa)
Dzień bajkowy - postacie z bajek (przebranie), czytanie ulubionych fragmentów, rysowanie
06.02.2020 (czwartek)
Dzień plastyczny - malowanie, rysowanie, kolorowanie, tworzenie kartek walentynkowych ...


Ferie zimowe tydzień I

Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym (od 7 roku życia) na Ferie zimowe w formie drzwi otwartych.

Zajęcia prowadzimy od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 13:00
Plan 
27.01.2020 (poniedziałek)
Dzień Integracyjny - gry i zabawy
28.01.2020 (wtorek)
Planszomania - gry planszowe 
29.01.2020 (środa)
Czy z książką można się nudzić? - porozmawiamy o książkach i napiszemy wspólną historię
30.01.2020 (czwartek)
Maski karnawałowe - prace plastyczno - techniczne
31.01.2020 (piątek)
Qu ...



Stowarzyszenie Polskich Fotografów Ptaków i Przyrody

W najbliższy wtorek - 21 stycznia 2020 r., o godzinie 18:00, zapraszamy na spotkanie Stowarzyszenia Polskich Fotografów Ptaków i Przyrody.
Podczas spotkania o swojej pasji do fotografowania i górach opowie Dariusz Grobelniak członek SPFP i P w Bydgoszczy oraz  Jarosław Jeleński członek Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody i fotografii.


Rodzinny Wytwórnik Różności

W sobotę 25 stycznia o godzinie 11.00 zapraszamy rodziców z dziećmi,  na Rodzinny Wytwórnik  Różności. 
W związku ze zmienioną terminu spotkania, będziemy przygotowywać uniwersalne upominki na każdą okazję. Podczas zajęć jak zawsze pomoc rodziców i wyobraźnia dzieci będą tworzyły zgrany duet. 

Spotkanie autorskie z fotografem Łukaszem Gwiździelem

Szanowni Państwo serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie pt. "Urodziłem się by fotografować... ale dowiedziałem się o tym dopiero po trzydziestce" - fotograf Łukasz Gwiździel z opowieścią o swojej pasji i tajnikach warsztatu "bezkrwawych łowów"

16 stycznia 2020 roku, o godzinie 18.00

Łukasz Gwiździelfotograf dzikiej przyrody i nie tylko, z wykształcenia leśnik, zatrudniony w biurze toruńskiego Nadleśnictwa Lutówko. Przygodę z fotografią przyrodniczą rozpoczął w 2011 roku. Na początku wystarczały mu spacery po lesie z aparatem w ręku i prz ...


Spotkanie Klubu Seniora "Centrum"

Zapraszamy na tematyczne spotkanie w Klubie Seniora "Centrum", które odbędzie się  15 stycznia 2020 roku, o godzinie 16:00 w Klubie Inspektoratu Sił Zbrojnych ul. Sułkowskiego 52


KONKURS !!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Walentynkowym Trójboju Rodzinnym. Zgłoszenia przyjmujemy do 3 lutego 2020 roku. Regulamin i karta uczestnika poniżej.

Regulamin Walentynkowego Trójboju Rodzinnego

1.  Organizator

·


Spotkanie z Andrzejem S. Dyszakiem - Kawiarnia Literacka styczeń

Serdecznie zapraszamy w czwartek 9 stycznia 2020 roku, o godzinie 18:00 na spotkanie Kawiarni Literackiej, której gościem  będzie: Andrzej S. Dyszak 

Prof. zwyczajny, bydgoszczanin z urodzenia i z sentymentu do grodu nad Brdą, autor małego słownika gwary bydgoskiej (Jak mówili bydgoszczanie, TMJP 2008) i monografii Gwara miejska bydgoszczan (UKW 2015). Polonista z wykształcenia, obecnie jest profesorem na Wydziale Językoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Zamiłowany podróżnik (najdalsze kierunki wypraw to Chiny i Kuba), kilka razy w roku odwiedza europejskie metropolie, miasta i miasteczka, tropiąc przy tej ok ...


Indianie Ameryki Północnej - styczeń

Angielska kolonizacja Ameryki. Początek konfliktu z Indianami.

Zapraszamy w czwartek 2 stycznia 2020 r., o godzinie 18:00

Na kolejnym spotkaniu porozmawiamy o pierwszym traktacie z Indianami oraz o tym ile prawdy jest w Dniu Dziękczynienia. Przekonamy się również czy indyki naprawdę stanowiły menu podczas tej uroczystości. Porozmawiamy też o kolejnych angielskich koloniach w Ameryce i pierwszych konfliktach z Indianami ...


Życzenia noworoczne

Wszystkim Przyjaciołom Domu Kultury "Modraczek" składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia oraz wielu sukcesów w nadchodzącym Nowym 2020 Roku. Pragniemy, aby ten kolejny rok okazał się dla Państwa pełen radości i obfitował w moc wydarzeń kulturalnych. 


Spotkanie Klubu Seniora "Centrum"

Zapraszamy na wspólne kolędowanie w Klubie Seniora "Centrum".
Spotkanie odbędzie się  18 grudnia 2019 roku, o godzinie 16:00 w Klubie Inspektoratu Sił Zbrojnych ul. Sułkowskiego 52


Stowarzyszenie Polskich Fotografów Ptaków i Przyrody

Serdecznie zapraszamy 19 grudnia 2019 roku, o godzinie 18:00 na spotkanie Stowarzyszenie Polskich Fotografów Ptaków i Przyrody.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich miłośników fotografowania przyrody czy natury, miłośników przyrody, ornitologii. Mile będą widziane też osoby, które chciały by wstąpić do naszego stowarzyszenia. 


Spotkanie z Aleksandrą Brzozowską - Kawiarnia Literacka - grudzień

Serdecznie zapraszamy w czwartek 12 grudnia 2019 roku, o godzinie 18:00 na spotkanie Kawiarni Literackiej, której gościem  będzie: Aleksandra Brzozowska

Urodziła się w Częstochowie a od wielu lat mieszka w Bydgoszczy. Z wykształcenia jest biologiem. Życie zawodowe związała ze szkolnictwem, głównie średnim. W Bydgoszczy zaczęła realizować swoje pasje – występowała w teatrze amatorskim i zakochała się w tangu argentyńskim. W parze z miłością do tanga pojawiła się jej druga namiętność – pisanie. W 2012 r. wydała tomik „Kropelka perfum Chanel”, a warszawskie wydawnictwo Landie wydało w ...


Indianie Ameryki Północnej - grudzień

Kolonizacja angielska Ameryki. Kolonia Plymouth.

Zapraszamy w czwartek 5 grudnia 2019 r., o godzinie 18:00

Na kolejnym spotkaniu poznamy historię przybycia pielgrzymów na amerykański kontynent i ich kontaktów z Wampanoagami. Dowiemy się czym był Mayflower Compact, porozmawiamy ile prawdy jest w Dniu Dziękczynienia oraz przekonamy się czy indyki naprawdę stanowiły menu podczas tej uroczystości. 
UWAGA !! Podczas spotkania odbędzie się konkurs o Pocahontas

Zapraszam serdecznie
dr Adam Piekarski

Podsumowanie akcji charytatywnej "Bilet za pluszowego misia"

Szanowni Państwo w imieniu Małych Pacjentów z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego przy ul. Jana Karola Chodkiewicza 44 w Bydgoszcz serdecznie dziękujemy za wszystkie pluszaki, które przynieśliście do naszego domu kultury. Tak jak zapowiadaliśmy 24 listopada 2019 r. wraz z Fundacją „Dr Clown” oraz z pomocą strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Fordonu wszystkie zabawki trafiły do szpitala. Relację z tego wydarzenia mogą Państwo obejrzeć tu:   LINK DO RELACJI


Prelekcja przyrodnicza – „Wędruje przez życie z aparatem w ręku – prezentacja fotografii przyrodniczej autorstwa Andrzeja Bizonia”.

Zapraszamy Państwa 28 listopada 2019 w czwartek o godzinie 18.00   na 

Prelekcję  przyrodniczą – „Wędruje przez życie z aparatem w ręku – prezentacja fotografii przyrodniczej autorstwa Andrzeja Bizonia”.

Andrzej Bizoń – od kilkudziesięciu lat fotograf krajobrazu oraz świata roślin i zwierząt, od 2018 r. jest członkiem Okręgu Toruńskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Pasjonat przyrody i pełen entuzjazmu jej obserwator, mający w sobie niewyczerpane zasoby fascynacji światem fauny i flory. Do terenu jego fotograficzny ...


BILET ZA PLUSZOWEGO MISIA - akcja charytatywna

Każdy z nas miał w dzieciństwie pluszowego misia. Jednych bronił przed potworami z szafy, innych pocieszał w trudnych chwilach. Obecnie już chyba każdy wie, że ten „miękki przyjaciel” ma swoje święto 25 listopada. Korzystając z tej okazji zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w Akcji Charytatywnej „Bilet za pluszowego misia”

W dniach od 12 do 23 listopada trwa zbiórka pluszowych misiów (nowych lub w bardzo dobrym stanie), które prosimy przynosić do sekretariatu Domu Kultury „Modraczek” w godzin ...


KONKURS PLASTYCZNY

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Życzenia świąteczne dla mieszkańców mojego osiedla".

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem:
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
„ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE DLA MIESZKAŃCÓW MOJEGO OSIEDLA”
Cele konkursu:
- ukazanie piękna i pielęgnowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia,
- rozwijanie zainteresowań i umiejętności plastycznych dzieci,
- rozbudzanie wyobraźni oraz kreatywności,
- promowanie aktywności twórczej dzieci,
- możliwość prezentacji swoich prac na forum osiedla.
Organizator konkursu:

Spotkanie z Małgorzata Anna Bobak Końcowa - Kawiarnia Literacka - listopad

Serdecznie zapraszamy w czwartek 14 listopada 2019, o godzinie 18:00 na spotkanie Kawiarni Literackiej, której gościem  będzie: Małgorzata Anna Bobak Końcowa.

Poetka, malarka, animatorka kultury, ilustratorka książek. Członkini – założycielka Polskiego Stowarzyszenia Haiku. Zadebiutowała w 2017 na łamach 155th WHA Haiga Contest. Autorka tomików: Brzydka, Żywot Pliszki, Medalik bez łańcuszka, Juzine, Co pachnie ciszej i Papierowe serwetki. Jej utwory znalazły się w wielu antologiach, m.in. Contemporary Writers of Poland 2000-2014 wydanej w Stanach Zjednoczonych, Pszczyńskiej Grupy Poetyckiej&n ...


Indianie Ameryki Północnej - listopad

Kolonizacja angielska Ameryki. Przybycie Pielgrzymów.

Zapraszamy w czwartek 7 listopada 2019 r., o godzinie 18:00

Na kolejnym spotkaniu poznamy historię przybycia pielgrzymów na amerykański kontynent i ich kontaktów z Wampanoagami. Dowiemy się czym był Mayflower Compact, porozmawiamy ile prawdy jest w Dniu Dziękczynienia oraz przekonamy się czy indyki naprawdę stanowiły menu podczas tej uroczystości. 
Zapraszam serdecznie
dr Adam Piekarski



Warsztaty cyrkowe

Przed nami jesień, a co za tym idzie, długie wieczory, dlatego mamy dla Państwa nową propozycję. Zapraszamy na Warsztaty cyrkowe każdego kto ukończył 7 rok życia (dzieci, młodzież i dorosłych). To wspaniała forma wypoczynku i dobrej zabawy z dużą korzyścią dla naszego dobrego samopoczucia i mózgu. 


Spotkanie w Klubie Seniora Domu Kultury "Modraczek"

9 października w Klubie Seniora odbyło się spotkanie z przedstawicielami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego, którzy mówili jak korzystać z numeru alarmowego 112 oraz z funkcjonariuszami Komendy Policji Wyżyny, który to z kolei przestrzegali by nie dać się oszukać na tzw. „wnuczka” czy „policjanta”.



Artystyczne spotkanie przy mikrofonie

Serdecznie zapraszamy na Artystyczne Spotkanie przy mikrofonie – "Koncert Jesienny" 17 października 2019 r (czwartek) godzina 18:00
Wystąpią dla Państwa: Roksana Korban, Agnieszka Glazik, Jakub Marszałek, Piotr Trella.
Spotkanie poprowadzi – Teresa Wądzińska

Spotkanie Klubu Seniora "Centrum"

Zapraszamy na Biesiadę z okazji Dnia Seniora w Klubie Seniora "Centrum".
Spotkanie odbędzie się  16 października 2019r. o godzinie 14:00 w Klubie Inspektoratu Sił Zbrojnych ul. Sułkowskiego 52


Rodzinny Wytwórnik Różności

W sobotę 12 października godzinę 11.00 zapraszamy rodziców z dziećmi,  na Rodzinny Wytwórnik  Różności. Na zajęciach dzieci z pomocą rodziców przygotują jesienne dekoracje. Mamy nadzieje, że wspólnie spędzony przy pracy czas będzie dla państwa okazją do rozmów, uśmiechów i porcją niezapomnianych chwil.

Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy
tel: 787-097-639
Serdecznie zapraszamy.


Spotkanie z Jolantą Stelmasiak - Kawiarnia Literacka - październik

Serdecznie zapraszamy w czwartek 10 października 2019, o godzinie 18:00 na spotkanie Kawiarni Literackiej, której gościem  będzie: Jolanta Stelmasiak.

Od zawsze mieszka we wsi Grzybów w województwie łódzkim. Wydała cztery tomiki wierszy: Wiersze (Towarzystwo Przyjaciół Szadku, 1998), Kiedyś będę szczęśliwą staruszką (Wyd. Tygiel Kultury, Fundacja ANIMA, Łódź 2003), To moje żaby (Wydawnictwo SIGNO, Kraków 2017), Słońca może dziś nie być (Wydawnictwo Kwadratura, Łódź 2017).
Jej wiersze by ...




Konkurs Fotograficzny

Zachęcamy do wzięcia udziału w Jesiennym Konkursie Fotograficznym " Jesień na naszym osiedlu w obiektywie" 

REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

 


PRACA

Spółdzielnia Mieszkaniowa "BUDOWLANI"

CERTYFIKOWANY ZARZ ...


Wernisaż prac grupy plastycznej "Impresja"

W czwartek 19 września 2019 r., o godzinie 18.00 zapraszamy na Wernisaż prac grupy plastycznej „Impresja” działającej przy Klubie I Brygady Logistycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem artystki plastyka mgr Małgorzaty Biernat.

Grupa plastyczna „Impresja” powstała w 2004r. w Klubie „Lotnik" w Bydgoszczy. Skupia w swoich kręgach dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Artyści oprócz indywidualnych tematów tworzą obrazy związane z polską armią i historią Polski, są to tematy sztandarowe. Wiele miejs ...


Spotkanie Klubu Seniora "Centrum"

 Zapraszamy Państwa na prelekcję Grzegorza Knasiaka :  "Wspomnienia z Misji ONZ UNIFIL Liban 13 zmiana".

18 września 2019 r., godzina 16.00
Klub Inspektoratu Sił Zbrojnych, ul. Sułkowskiego 52


Spotkanie z Agatą Passent - Kawiarnia Literacka - wrzesień

Serdecznie zapraszamy w czwartek 12 września 2019, o godzinie 18:00 na spotkanie Kawiarni Literackiej, której gościem w ramach cyklu Osobowości Świata Kultury będzie: Agata Passent.

Mieszkająca w Warszawie dziennikarka, stała felietonistka miesięcznika "Twój STYL" (od 1996 r.) i współprowadząca program telewizyjny o literaturze Xięgarnia. Germanistka, ukończyła studia na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge, USA oraz studia na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek : Dziecko? O matko! , Kto to Pani zrobił?, Stacja Warszawa, Miastówka, Long live the palace!, Jest fantastycznie, Podręcznik obytego Polaka, Olbiński opera. < ...


Indianie Ameryki Północnej - wrzesień

Pocahontas - fakty i mity cz. I

Zapraszamy w czwartek 5 września o godzinie 18:00

Po bitwie nad Little Bighorn powracamy do tematu kolonizacji angielskiej. Teraz porozmawiamy o Pocahontas, historycznej postaci owianej mnóstwem stereotypów. Warto będzie więc wyjaśnić wiele spraw.

Serdecznie zapraszam
dr Adam Piekarski



Wskocz na Wyżyny

Zapraszamy na piknik "Wskocz na Wyżyny" razem pożegnamy wakacje i przywitamy nowy rok kulturalno-oświatowy. 
W programie m.in.:
15:00 Rozpoczęcie turnieju gry w bule
16:00 Uroczyste otwarcie pikniku 
16:00 - 17:00 Znakowanie rowerów 
16:30-17:30 Konkurencje dla dzieci z nagrodami
Życzymy udanej zabawy


KOMUNIKAT !

Szanowni Państwo,
w związku z awarią linii telefonicznej podajemy numer telefonu komórkowego pod którym można się z nami skontaktować 787-097-639



Zapisy na IV Turniej w Bule i VII Półmaraton Bydgoski

Serdecznie zachęcamy do zapisów na:

 * IV Turniej w Bule o Puchar Prezesa SMB.
 Turniej odbędzie się 2 września podczas Pikniku "Wskocz na Wyżyny" na terenie rekreacyjnym przy ulicy Przyjaznej. 
* VII Półmaraton Bydgoski 
Półmaraton odbędzie się 13 października na dystansie 21,097 km i 5 km

Zapisy przyjmujemy do 29 sierpnia 2019 roku
kontakt: 787-097-639
modraczek@smbudowlani.pl


Zapisy do Klubu Malucha

Zapraszamy do zapisów do Klubu Malucha prowadzonego w naszym Domu Kultury.

Klub Malucha jest rozwiązaniem dla rodziców poszukujących miejsca, w którym dzieci mogłyby spędzać czas uczestnicząc w przedpołudniowych zajęciach, bawiąc i ucząc się z rówieśnikami w kameralnej grupie. Do Klubu zapraszamy dzieci w wieku od 2,5 lat.

Zapisy pod numerem telefony 787-097-639



Zajęcia wakacyjne 2019

Zapraszamy do skorzystania z oferty zajęć wakacyjnych w miesiącach LIPIEC i SIERPIEŃ 2019

15.07 - 19.07 Warsztaty Plastyczne od 6 lat   10.00-11.30
22.07 - 26.07 Warsztaty Muzyczne od 7 lat    10.00-11.30
19.08 - 23.08 Warsztaty Muzyczne od 7 lat    10.00-11.30
27.08 - 30.08 Warsztaty Plastyczne od 6 lat   10.00-11.30

NA WSZYSTKIE ZAJĘCIA OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY:  52-371-33-31
ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE 

WARSZTATY MUZYCZNE
Zajęcia obejmować będą:
- słuchanie muzyki i o ...


Spotkanie z Marią Borcz - kawiarnia literacka - czerwiec

Serdecznie zapraszamy w czwartek 13 czerwca na godzinę 18.00 na spotkanie Kawiarni Literackiej, której gościem będzie Maria Borcz.
Od 1950 r. mieszka w Gorzowie Wielkopolskim. Publikuje na łamach wielu czasopism. Jej utwory znalazły się w albumach poetyckich: „W kadrach poezji”(2007), „Wigilijne pojednanie” (2007), „Szeptem o miłości”(2008),„Odrodzenie”(2008), oraz w wielu antologiach. Wydała zbiory wierszy: ”Tęczowa zabawa”(2007), „ Najeżona oczywistość”(2009), „ Gałązka jaśminu”(2010), „Bidul” (2011), „Z kałuży miasta” (2012), „Światłocienie”(2014),”Spopieleni” (2014) , „Zabłąkani we mgle”(2015),” ...


Rodzinny Wytwórnik Różności

Serdecznie zapraszamy w sobotę 8 czerwca na godzinę 11.00 na Rodzinny Wytwórnik Różności. Tym razem z okazji zbliżającego się się Dnia Ojca zapraszamy na zajęcia w trakcie których będziemy wspólnie wykonywać upominki dla naszych tatusiów. Na zajęcia zapraszamy szczególnie właśnie ojców, liczymy że spędzony czas będzie okazja do super zabawy.

Zapisy pod numerem 52-371-33-31 lub w sekretariacie.



Indianie Ameryki Północnej - czerwiec

Bitwa nad Little Bighorn. Ostateczna rozgrywka. Cz. 4.

Zapraszamy w czwartek 6 czerwca na godzinę 18.00.

Na czerwcowym spotkaniu będziemy kontynuować wydarzenie jakie miało miejsce na Równinach i Prerii w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Cały czas omawiamy bitwę nad Little Bighorn.  Na tym spotkaniu zakończymy już omawianie samej bitwy i dowiemy się również, dlaczego największe zwycięstwo Indian okazało się początkiem ich całkowitej klęski. Będzie też okazja do zademonstrowania swojej wiedzy o bitwie. Odbędzie się kolejny konkurs, a fundatorem cennych nagród książkowych (Wyprawa Lewisa i Cla ...


Zabawa taneczna Klubu Seniora

W czerwcu zapraszamy na popołudnia taneczne w Klubie Seniora w terminach: 1, 8 i 15 czerwca. Zabawa jak zawsze przy muzyce na żywo w sobotnie popołudnie od 15.30 do 19.30. W trakcie imprez czynna jest nasza kawiarnia.

Serdecznie zapraszamy



Spotkanie z Latarnikiem

Zapraszamy na ostatnie w tym roku szkolnym Spotkanie z Latarnikiem. Tym razem podsumujemy wiedzę, jaka zdobyliśmy w ciągu minionych 10 miesięcy. Skupimy się głownie na aplikacjach i usługach abonamentowych jakie mogą uczynić nasze życie prostszym i ciekawszym.

Zapraszamy we wtorek 28 maja na godzinę 18.00.


KOBRANOCKA zagra na XXI Wiośnie na Wyżynach

KOBRANOCKA zagra na XXI Wiośnie na Wyżynach 

Z przyczyn niezależnych od organizatorów, koncert Szymona Chodynieckiego został odwołany.

Miłośnicy dobrej muzyki nie będą jednak narzekać.

Swój występ potwierdziła bowiem legendarna KOBRANOCKA, zespół, którego hity zna każdy fan dobrego rocka.

Kocham Cię Jak Irlandię, Hipisówka, I Nikomu Nie Wolno Się z Tego Śmiać... to tytuły największych przebojów KOBRANOCKI.

Koncert rozpocznie się o godz. 1 ...




Indianie Ameryki Północnej - maj

Tytuł spotkania: Bitwa nad Little Bighorn. Ostateczna rozgrywka. Cz. 3

Serdecznie zapraszamy stałych bywalców, jak i wszystkich zainteresowanych w czwartek 16 maja na godzinę 18.00. Jak zawsze nie zabraknie gorącej kawy czy herbaty.

Będziemy kontynuować wydarzenie jakie miało miejsce na Równinach i Prerii w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Cały czas omawiamy bitwę nad Little Bighorn. Ponieważ omawiamy ją już od dłuższego czasu i okazało się, że temat jest tak frapujący, że trzeba poświęcić więcej uwagi temu zagadnieniu. Na tym spotkaniu przedstawię założenia samej bitwy. 

...


Polsko - Ukraińska biesiada

Шановні українці
Cердечно запрошуємо Вас 12 травня о 15:00 на зустріч за чашкою чаю з українським короваєм. Разом з Вами проводимо час в українській атмосфері. Ведyчi Зустрічi - Стефан Пастушевський та Лілія Загнітко. Tel.: 884-841-966

Szanowni Państwo
Serdecznie zapraszamy państwa 12 maja o 15.00 na spotkanie przy kubku herbaty z ukraińskim korowajem. Wspólnie spędzimy czas w ukraińskiej atmosferze. ...


Rodzinny Wytwórnik Różności

W sobotę 11 maja na godzinę 11.00 zapraszamy rodziców z dziećmi, w szczególności mamy na Rodzinny Wytwórnik  Różności. Na zajęciach dzieci przygotowywać będą upominki dla swoich mam, oczywiście z drobna ich pomocą. Mamy nadzieje, że wspólnie spędzony przy pracy czas będzie dla państwa okazją do wcześniejszego świętowania Dnia Matki.
Serdecznie zapraszamy.


Spotkanie z Małgorzatą Lebdą - kawiarnia literacka - maj

Serdecznie zapraszamy na majowe spotkanie Kawiarni Literackiej, w której gościć będzie Małgorzata Lebda z Krakowa.
Nasza poetka dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowej Wielkiej. Jest doktore nauk humanistycznych (specjalność teoria literatury i sztuk audiowizualnych) i nauczycielką akademicką. Autorka pięciu tomów poetyckich, najnowszy Sny uckermärkerów (WBPiCAK, Poznań 2018). Za tom Matecznik (WBPiCAK, Poznań 2016) nagrodzona tytułem „Krakowskiej Książki Miesiąca”, Stypendium im. Stanisława Barańczaka (w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej) oraz Nagrodą im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Ultramaratonka i taterniczka. Fotografuje.  ...


"Męskie ramię to dla Was piękne Panie..."

Serdecznie zapraszamy w szczególności panie na spotkanie pod tytułem "Męskie ramię to dla Was piękne panie...". Jest do drugie spotkanie w ramach cyklu "Podwieczorek przy mikrofonie".  Tym razem wystąpią przed państwem: Anna Fedorowicz, Zdzisław Pruss, Dorota Dzięcioł oraz Bogdan Ciesielski. Wieczór poprowadzi Teresa Wądzińska.
Serdecznie zapraszamy w czwartek 9 maja na godzinę 18.00. Wstęp Wolny





Spotkanie z Łucja Gocek - kawiarnia literacka - kwiecień

   Serdecznie zapraszamy w czwartek 11 kwietnia na godzinę 18.00 spotkanie Kawiarni Literackiej, której gościem będzie Łucja Gocek.
   Urodzona w Małej Cerkwicy na Krajnie, zam. w Chojnicach.  Pisze lirykę, haiku, satyrę, sporadycznie opowiadania, eseje. Autorka czterech tomików poetyckich: "Mój mały eden", "A jednak świtanie". "Zmienne klimaty", "Szerszy widnokrąg". Jej wiersze publikowano w prasie literackiej ( m.in. Radar, Akant, Migotania - Przejaśnienia, Latarnia Morska, Fakty, Temat, Ślad, Kształtem i Słowem, Formy - Promocje. Okolica Poetów i in.), a także na antenie Polskiego Radia i Radia PiK. 
Jest laure ...



Indianie Ameryki Północnej - kwiecień

W dniu 4 kwietnia o godzinie 18.00 serdecznie zapraszamy na spotkanie z Indianami Ameryki Północnej.

Tytuł spotkania: Przegrane zwycięstwo. Bitwa nad Little Bighorn. Cz. 2. Ostateczna rozgrywka.

   Na spotkaniach staram się przybliżyć wszystkim chętnym świat Indian zamieszkujących kontynent Ameryki Północnej.   Chciałbym również aby uczestnicy spotkań aktywnie włączali się do nich, aby stawali się ich kreatorami nie tylko poprzez udział w dyskusjach, ale także proponując tematy czy pomoc w ich przygotowaniu.

    Jak zawsze nie zabraknie gorącej kawy czy he ...


Spotkanie z Latarnikiem - pojazdy elektryczne

Wyjątkowo w piątek 22 marca o godzinie 17.00 serdecznie zapraszamy na Spotkanie z Latarnikiem. Tym razem porozmawiamy o elektromobilności, czyli o pojazdach elektrycznych różnej kategorii. Spróbujemy odpowiedzieć sobie wspólnie na pytanie, czy stanowią one już sensowna alternatywę dla tradycyjnej komunikacji, czy jest to może jeszcze pieśń przyszłości.

Koncert zespołu 'BLUE SOUNDS'

    W czwartkowe popołudnie 21 marca o 17.00 serdecznie zapraszamy na koncert zespołu BLUE SOUNDS.

       Grupa Blue Sounds powstała pod koniec lat dziewięćdziesiątych. W roku 2006 światło dzienne ujrzała debiutancka, stricte bluesowa płyta zespołu " Tak naprawdę to wszystko z miłości", która spotkała się z dużym uznaniem zarówno wśród szerokiej rzeszy słuchaczy jak i krytyków muzycznych środowiska bluesowego i jazzowego. W roku 2008 doczekała się również reedycji w Japonii pod angielskim tytułem To Be Honest It's All Because of Love nakładem wytwórni BSMF Records.
Kolejny album ...


Wystawa fotografii przyrodniczej autorstwa Jacka Lebiody - NATURA 2000

    W czwartek 21 marca o godzinie 17.00 zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii przyrodniczej okolic miasta Bydgoszczy – „Natura 2000” autorstwa Jacka Lebiody.

    Jacek Lebioda, Bydgoszczanin od 48 lat fotografuje przede wszystkim ptaki i krajobraz. Na zdjęciach jego autorstwa można podziwiać m.in. łabędzie krzykliwe i nieme, kormorany czarne, żurawie, gęsi gęgawy, rybitwy zwyczajne, czaple białe i siwe, brodźce śniade, rycyki, mewy śmieszki czy orły bieliki,  paszkoty, pospolite wróble mazurki czy dzięcioły oraz ciekawe i naturalne krajobrazy okolic miasta Bydgoszczy.

Spotkanie z Janem Sabiniarzem - Kawiarnia Literacka - Marzec

Serdecznie zapraszamy w czwartek 14 marca o godzinie 18.00 na spotkanie Kawiarni Literackiej, której gościem będzie Jan Sabiniarz.

    Architekt, malarz, poeta; zajmuje się fotografią, ekologią i konserwacją zabytków. Wydał 18 tomików poetyckich i 2 książki prozą poświęcone ochronie i kreowaniu pejzażu przyrodniczego i kulturowego. Publikował w prasie regionalnej i ogólnopolskiej oraz w radiu - telewizji oraz w podręcznikach szkolnych; poza granicami, tłumaczone na angielski, włoski, francuski, niemiecki. Laureat nagród i wyróżnień, m.in.:dwukrotnie przez Fundację Kultury w Warszawie. Pieśniarz - ...


Indianie Ameryki Północnej - Przegrane zwycięstwo. Bitwa nad Little Bighorn cz. 4

W dniu 7 marca  o godzinie 18.00 serdecznie zapraszamy na 63 spotkanie z Indianami Ameryki Północnej.

Tytuł spotkania: Przegrane zwycięstwo. Bitwa nad Little Bighorn. Cz. 4. Ostateczna rozgrywka.

Na spotkaniach staram się przybliżyć wszystkim chętnym świat Indian zamieszkujących kontynent Ameryki Północnej.   Chciałbym również aby uczestnicy spotkań aktywnie włączali się do nich, aby stawali się ich kreatorami nie tylko poprzez udział w dyskusjach, ale także proponując tematy czy pomoc w ich przygotowaniu.

Jak zawsze nie zabraknie gorącej kawy czy herbaty. Będziemy kontynuo ...


Bal Karnawałowy

Serdecznie zapraszamy najmłodszych na Bal Karnawałowy, który odbędzie się w środę 27 lutego o godzinie 16.00 w naszej sali widowiskowej. Wszystkich uczestników obowiązują oczywiście odpowiednie stroje. Mile widziani są zarówno rycerze, jak i księżniczki, do udziału zapraszamy również wszelkiej maści skrzaty, wróżki, superbohaterów oraz liczne zwierzęta. Liczymy na państwa wyobraźnię. 
Udział w balu jest bezpłatny. 


Wernisaż wystawy Marii Chilickiej

Serdecznie zapraszamy na wernisaż prac autorstwa poetki i malarki Marii Chilickiej, który odbędzie się w czwartek  28 lutego o godzinie 16.00 w naszej Galerii "Na ścianie".

Kilka słów o bohaterce wystawy:
Maria Chilicka urodziła się w Wyrzysku. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Łobżenicy. Ukończyła studia na wydziale mat.-fiz.-chem. kierunek fizyka na UMK. Pracę rozpoczęła w IV L.O. w Bydgoszczy jako nauczyciel fizyki. Ma w dorobku ponad 660 wierszy w tomach Poryw serca, Pachnieć Tobą, Cud wyobraźni, Selenicereus, Powracająca fala, Przenikanie, Wiersze wybrane: Tylko mnie kochaj, Rodzicom, Róże, Szelest słów. Wszystkie p ...


Spotkanie z Latarnikiem - PIT za rok 2018

   W czwartek 21 lutego o godzinie 18.00 serdecznie zapraszamy na Spotkanie z Latarnikiem. Tym razem porozmawiamy o dorocznym zeznaniu PIT za rok 2018, którego w wybranych przypadkach można w tym roku nie wypełniać. 
Dowiemy się kto może sobie na to pozwolić, jak uzyskać dostęp do swojego PITa w systemie elektronicznym oraz jak uzupełnić ewentualne braki w dokumentacji.


Spotkanie z Barbarą Jendrzejewską

Tym razem główną bohaterką 119. spotkania Kawiarni Literackiej będzie jej szefowa z promocją dziesiątej książki autorskiej pt. „Rozproszenie”.
Wiesława Barbara Jendrzejewska ur. w Tucholi, od ponad 30. lat mieszka i pracuje w Bydgoszczy, członek Stowarzyszenia Autorów Polskich. Wydała książki poetyckie: Na strunach ciszy (1999), Dotyk (2006), Noc rudych traw (2008 i 2012), Salto, 2011, W kolędowy czas… (2011), Tyle (2012), Studium dłoni (2014) i dwie prozatorskie: Z kobietą na półpiętrze(2008) oraz e-book: Mężczyzna na piętrze (2012). Laureatka ogólnopolskich  konkursów  literackich w dziedzinie  poezji i prozy. Drukowała w wielu pismach, je ...


Indianie Ameryki Północnej - Przegrane zwycięstwo. Bitwa nad Little Bighorn cz. 3

PPRZEGRANE ZWYCIĘSTWO. BITWA NAD LITTLE BIGHORN CZ.3 

UWAGA!   Konkurs z cennymi nagrodami!   UWAGA!

Tym razem jak zwykle w pierwszy czwartek miesiąca 7 lutego o 18.00.

W lutym dalej trwa karnawał. Jak zawsze dzięki sympatycznemu Modraczkowi nie zabraknie gorącej kawy czy herbaty. Będziemy kontynuować wydarzenie jakie miało miejsce na Równinach i Prerii w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Poznamy przyczyny, skutki oraz samą bitwę nad Little Bighorn. Dowiemy się o bitwach nad rzekami Powder i Rosebud, które poprzedziły  największe indiańskie zwycięstwo II połowy XIX wieku, bitwę nad ...


Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka

W czwartek 31 stycznia serdecznie zapraszamy na Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka. W jego trakcie prezentować się będą uczestnicy zajęć Nauki gry na pianinie oraz Bajkowej rytmiki, którzy umilą Państwu czas utworami zarówno klasycznych kompozytorów, jak i twórców muzyki rozrywkowej. Tradycyjnie w trakcie koncertu odbędą się pokazy taneczne z dzieci z Akademii Ruchu "Tercja", których treningi odbywają się w Modraczku. Na zakończenie koncertu mamy niespodziankę. Przed Państwem zaprezentuje się grupa teatralno-kabaretowa "Jesienne Kwiaty" działająca przy naszym domu kultury.

Serdecznie zapraszamy w czwartek 31 stycznia na godzinę 17.0 ...


Spotkanie z Latarnikiem - Smart Home

   W czwartek 24 stycznia o godzinie 18.00 serdecznie zapraszamy na Spotkanie z Latarnikiem. Tym razem porozmawiamy o SMART HOME, czyli inteligentnej technologii, która powoli wkrada się w nasze domy i mieszkania.
   Naszym gościem będzie pan Robert Kalinowski, znawca technologi i fan nowinek technicznych, który wprowadzi nas w świat Smart Home od strony użytkownika. Zapoznamy się z różnymi standardami systemów inteligentnyc ...




Ferie Zimowe 2019

W dniach 14-18 i 21-25 stycznia w godzinach od 10 do 13 serdecznie zapraszamy dzieci ze szkoły podstawowej na bezpłatne zajęcia w ramach drzwi otwartych. W programie gry i zabawy, zajęcia muzyczne oraz plastyczne.

TYDZIEŃ PIERWSZY

FERIE Z MODRACZKIEM 14.01 – 18.01.2019r.
TYDZIEŃ MUZYCZNY

14.01.2019 – 10.00-13.00 (poniedziałek)
TEMAT GŁÓWNY: PIOSENKA
ORAZ: ZABAWY NA ZAPOZNANIE
            KOLOROWANKI
            GRY PLANSZOWE

15.01.2019 – 10.00-13.00 (wtor ...


Spotkanie z Jarosławem Jackiewiczem

Zapraszamy na styczniowe spotkanie Kawiarni Literackiej, której gościem będzie Jarosław Stanisław Jackiewicz – bydgoski poeta i krytyk literacki.

Autor dziewięciu książek poetyckich: „Barwy samotności” (Bydgoszcz 1993), „W głębi” (Bydgoszcz 1994), „Pod powierzchnią słów” (Bydgoszcz 1998), „Metarozmowy” (Kraków 2008), „Powrót do Brzozowego Lasu” (Jastrzębie Zdrój 2010), „Nocą napisany” (Ożarów Mazowiecki 2012), „Wilk” - wybór wierszy (Rybnik 2013), „Imiona” (Jastrzębie Zdrój 2016) i „Zapalić milczenie...” (Bydgoszcz 2018). Wiersze, recenzje i inne teksty publikował na łamach. Współautor kilku ...


Indianie Ameryki Północnej - Bitwa pod Little Bighorn cd.

Zapraszamy na spotkanie z Indianami Ameryki Północnej.

Tytuł spotkania: Indianie Ameryki Północnej. Przegrane zwycięstwo. Bitwa nad Little Bighorn cd.

Tym razem jak zwykle w pierwszy czwartek miesiąca.

Na styczniowym spotkaniu kontynuować będziemy temat bitwy pod Little Bighorn, w związku z tym dalej robimy przerywnik w temacie angielskiej kolonizacji. Poznamy przyczyny i skutki oraz samą bitwę nad Little Bighorn i dowiemy się, dlaczego największe zwycięstwo Indian w II połowie XIX wieku okazało się równocześnie ich największą porażką.
< ...



SACROLAND - Spotkanie autorskie z Adamem Juszkiewiczem

Serdecznie zapraszamy w czwartek 20 grudnia na godzinę 18.00 na spotkanie autorskie Adama Juszkiewicza. W jego trakcie odbędzie się prezentacja książki "Sacroland", która jest zebraniem prac autora z lat 2016-2018.

Adam Juszkiewicz urodzony w 1984 roku. Tworzy i pracuje w Bydgoszczy. Zdobył wykształcenie branżowe, humanistyczne i artystyczne w zakresie kultury wizualnej. Magister sztuki w zakresie fotografii. Interesuje się portretem i projektami dokumentalnymi. Nauczyciel fotografii. Prowadzi zajęcia w branżowej szkole zawodowej. Autor licznych projektów popularyzujących fotografię. Stypendysta Prezydenta Miasta Bydgoszczy.


Zmiana terminu - Spotkanie z Aliną Rzepecką

Uwaga! Na spotkanie Kawiarni Literackiej zapraszamy wyjątkowo we wtorek 11 grudnia na godzinę 18.00.

Serdecznie zapraszamy we wtorek 11 grudnia o godzinie 18.00 na spotkanie z  Aliną Rzepecką.
Nasz gość to poetka, matematyczka, urodziła się w Lipnicy na Kaszubach. Swoje dorosłe życie związała z Bydgoszczą. Autorka tomików poetyckich: „Bezsenność” (Wrocław 2005), „Oswajanie snów” (Bydgoszcz 2014) i „Punkty styczności” (Bydgoszcz 2018). Jest autorką tekstów piosenek wydanych na płytach: „Wigilianki” z muzyką Małgorzaty Wąsikowskiej i „To ja kobieta” z muzyką Kazimierza Żarskieg ...


Indianie Ameryki Północnej - Przegrane zwycięstwo. Bitwa nad Little Bighorn.

Zapraszamy na 60 spotkanie z Indianami Ameryki Północnej.

Tytuł spotkania: Indianie Ameryki Północnej. Przegrane zwycięstwo. Bitwa nad Little Bighorn.

Tym razem jak zwykle w pierwszy czwartek miesiąca.

Grudniowe spotkanie będzie trochę inne niż zwykle. Skłaniają do tego Mikołajki, które już powoli wciągają nas w świąteczną atmosferę. Jak zawsze dzięki sympatycznemu kierownictwu nie zabraknie gorącej kawy czy herbaty i ciasteczek. Zrobimy sobie również przerywnik w temacie angielskiej kolonizacji i przeniesiemy się dwieście lat później na Równiny i Prerię. Poznamy przyczyny i sk ...


Spotkanie z Latarnikiem

W czwartek 22 listopada zapraszamy na Spotkanie z Latarnikiem. Tym razem porozmawiamy o fenomenie Black Friday, czyli szaleństwie zakupowym, które ze Stanów Zjednoczonych dotarło już także do nas i jest okazja do zrobienia zakupów w naprawdę dobrej cenie.
Porozmawiamy również o tym jak w gąszczu okazji i przecen nie dać się złapać na fałszywe sklepy czy podejrzane załączniki w mailu. Na koniec zajrzymy jeszcze na wschód do Chin i zobaczymy czy zrobienie tam zaku ...


Spotkanie z Dariuszem Chrobakiem i Lipnowską Grupa Literacką

    W tym miesiącu na spotkanie Kawiarni Literackiej zapraszamy wyjątkowo w piątek 9 listopada tradycyjnie na godzinę 18.00 naszym gościem będzie Dariusz Chrobak.

    Pochodzi z Czernikowa na Ziemi Dobrzyńskiej. Urodził się 19 lipca 1964 r. w Dobrzyniu nad Wisłą, ukończył LO w Lipnie,  historię na UMK w Toruniu, nauczyciel historii i plastyki, dyrektor SP im. K. K. Baczyńskiego w Czernikowie. Debiut 1987 – wieczór poetycki - na XVII Majowych spotkaniach poetyckich w Toruniu,  wiersz- Gazeta Lipnowska 1990. Wydał  7  tomików: Dialog także z sobą (NKL Włocławek 1991), ...


MOLIKI - odwołane

Informujemy, że jutrzejsze spotkanie z książką dla dzieci MOLIKI jest odwołane. 
Wszystkich sympatyków przepraszamy i zapraszamy w listopadzie.


Spotkanie z Latarnikiem

W czwartek 18 października zapraszamy na Spotkanie z Latarnikiem. Tym razem kontynuować będziemy temat aplikacji mobilnych. Przyjrzymy się jeszcze bliżej sklepowi play, kategoriom w nim dostępnych oraz poszukamy najbardziej użytecznych w życiu seniora aplikacji
Zapraszamy na godzinę 18.00 do naszej kawiarni.


BARDzo autorski wieczór - Koncert Piotra Bakala

Wszystkich mieszkańców serdecznie zapraszamy na koncert Piotra Bakala pt.:

"BARDzo autorski wieczór"

organizowany przez Radę Osiedla Glinki-Rupienica

PIOTR BAKAL urodził się w Warszawie 5 czerwca 1955 r. Znak zodiaku - Bliźnięta... i stąd pewnie wynika wielość jego zainteresowań. Jest poetą i bardem, autorem, kompozytorem i piosenkarzem, a także organizatorem koncertów i festiwali, tłumaczem, dziennikarzem, autorem audycji radiowych.
Więcej informacji o artyście dostępne na stronie Piotr Bakal.


Spotkanie z Grzegorzem Grzmotem-Bilskim

   W czwartek 11 października 2018 zapraszamy do Kawiarni Literackiej, której gościem będzie Grzegorz J. Grzmot-Bilski, ur.1964 r. w Bydgoszczy, filozof i poeta. Doktorat z filozofii obronił w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (1994). Przez wiele lat pracował jako adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest autorem książek poświęconych filozofii: Idea racjonalności w filozofii A. N. Whiteheada (1996), W poszukiwaniu syntezy. Między wiarą a rozumem (2004), Bierdiajew i problem wolności (2010). Opublikował także książki poetyckie: Z powrotem do życia (2003), Nim spłonę w świetle (2011), ...



Kurs przygotowawczy do Matury

Wszystkich przyszłorocznych maturzystów zapraszamy na zajęcia przygotowujące do Egzaminu Dojrzałości. Kurs składa się z dwóch niezależnych modułów:

-  j. polski / j. angielski    - po 30h lekcyjnych   - cena 900zł
-  matematyka                  - 30h zegarowych     - cena 600zł

Z modułów można skorzystać osobno lub razem (600zł + 900zł = 1500zł).

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.


Indianie Ameryki Północnej - październik

INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ.
KOLONIZACJA ANGIELSKA.
POWSTANIE JAMESTOWN. CZ.2 

3 października 2018r. o godz. 18.00.

Omawiamy angielską kolonizację Ameryki Północnej. To jeden z najciekawszych momentów historii Ameryki, bowiem od momentu, gdy na daleki kontynent wyruszyli Anglicy tak naprawdę rozpoczęła się walka o ziemię i jej bogactwa. Na spotkaniu  będziemy kontynuować historię kolonizacyjną wybrzeży atlantyckich Ameryki.  Będziemy kontynuować opowieść o kolonii Jamestown,  dowiemy się też ile prawdy jest w opowieściach o Pocahontas i co było największym bogactwem angiel ...


Spotkanie z Latarnikiem i konsultacje komputerowe.

W czwartek 27 września zapraszamy na Spotkanie z Latarnikiem. Powakacyjne spotkania rozpoczniemy od bezpieczeństwa naszych smartphonów oraz instalowanych na nich aplikacji. Pokażemy na co zwrócić uwagę przy wyborze aplikacji, czy warto instalować program antywirusowy oraz jak znaleźć zagubiony telefon. 
Zapraszamy na godzinę 18.00 do naszej kawiarni.

Informujemy również, że od 9 października wznawiamy cotygodniowe konsultacje komputerowe. 
Wszystkich mających problem z technologią zapraszamy we wtorki na godzinę 16.00 do pracowni komputerowej.


Indianie Ameryki Północnej - wrzesień

57 spotkanie z Indianami Ameryki Północnej.

Tytuł spotkania:

Indianie Ameryki Północnej. Kolonizacja angielska. Powstanie osady Jamestown. Cz. 1.

Od września 2012 roku jest okazja do stałych, comiesięcznych spotkań w gościnnym Domu Kultury Modraczek, które nazwałem wspólnym tytułem: INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY.

Omawiamy angielską kolonizację Ameryki Północnej. To jeden z najciekawszych momentów historii Ameryki, bowiem od momentu, gdy na daleki kontynent wyruszyli Anglicy tak naprawdę rozpoczęła się walka o ziemię i jej bogactwa. Na s ...


Spotkanie organizacyjne - lektoraty, polski, matematyka

Zapraszamy na spotkanie organizacyjne zajęć lektoratów.

Spotkanie odbędzie się w dniu 11 września o godzinie 17.00 w naszej Kawiarni

W tym roku proponujemy również zajęcia przygotowujące do:

EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.






13/09/2018 Spotkanie z Bogumiłą Salmonowicz

   Serdecznie zapraszamy na wrześniowe spotkanie Kawiarni Literackiej, w której gościć będziemy Bogumiłę Salmonowicz. Jest elblążanką, choć urodziła się na progu Bieszczadów, w Sanoku. Lubi ludzi, poezję, nauki społeczne, eksperymentowanie w kuchni i tysiąc innych rzeczy. Wciąż uczy się precyzyjnego wyrażania myśli. Jest autorką trzech książek: "BoSa" (2014), "Abrazje" (2016) i "Femoglobina" (2017). Jej wiersze znalazły się w kilkunastu antologiach, także pokonkursowych. Jest Wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia "Alternatywni" i członkiem Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego. Na co dzień można spotkać ją w roli wykładowcy Państ ...


Wakacje 2018

Zapraszamy do skorzystania z oferty zajęć wakacyjnych w miesiącach LIPIEC i SIERPIEŃ 2018


09.07-13.07 Warsztaty Muzyczne od 7 lat    10.00-11.30
16.07-20.07 Warsztaty Teatralne od 7 lat     10.00-12.00
23.07-27.07 Warsztaty Plastyczne od 6 lat   10.00-11.30
30.07-03.08 Warsztaty Teatralne od 7 lat     10.00-12.00
30.07-03.08 Zuchowisko od 2 lat                    10.00-12.00
13.08-17.08 Warsztaty Muzyczne od 7 lat    10.00-11.30
27.08-31.08 Zuchowisko od 2 lat        &nb ...



14/06/2018 Spotkanie z Agnieszką Tomczyszyn - Harasymowicz

Zapraszamy na spotkanie z AGNIESZKĄ TOMCZYSZYN-HARASYMOWICZ z Głuchołazów;

Poetką, recenzentką poezji, nauczycielką języka polskiego, animatorką kultury. Nasz gość jest również doktorantką na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego.
Wydała sześć książek poetyckich: Gdyby tak miłość (Kraków 2000), Kobiety (Kraków 2004), gównazjum.pl (Kraków 2011), Sublimacje (Toruń 2013), Wiersze na kartki (Szczecin 2014; najlepsza książka 2014 roku na XXXVII Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim.), Późnia (Warszawa 2017; nagroda w V Ogólnopolskim Konkursie na Tomik Wierszy Duży Format 2017).
Jej wiersze ukazywały ...



07/06/2018 Indianie Ameryki Północnej - czerwiec

56 spotkanie z Indianami Ameryki Północnej.

Kolonizacja angielska. Powstanie Jamestown. Cz. 2.

Zapraszamy 7 czerwca na godzinę 18.00.

Omawiamy angielską kolonizację Ameryki Północnej. To jeden z najciekawszych momentów historii Ameryki, bowiem od momentu, gdy na daleki kontynent wyruszyli Anglicy tak naprawdę rozpoczęła się walka o ziemię i jej bogactwa. Na spotkaniu będziemy kontynuować historię powstania pierwszej stałej angielskiej osady na kontynencie zwanej Jamestown.

Zapraszamy




24/05/2018 - koncert z okazji dnia Mamy i Taty.

W czwartek 24 maja o godzinie 17.00 serdecznie zapraszamy na uroczysty Koncert z okazji Dnia Mamy i Taty. Zaprezentują się na nim uczestnicy pracowni muzycznej naszego Domu Kultury oraz zaproszeni goście. Na pianinie zagrają młodzi pianiści, zaśpiewają i zatańczą najmłodsi z grupy rytmicznej.
     Wystąpią także zespoły z Akademii Ruchu Tercja: Fart i Fart II, działające przy naszym Domu Kultury. Serdecznie zapraszamy całe rodziny.



Rodzinny Wytwórnik różności

Jak co miesiąc zapraszamy na Rodzinny Wytwórnik Różności - warsztaty plastyczne dla Dzieci z Rodzicami. Ty m razem będziemy tworzyć/wytwarzać upominki z masy plastycznej z okazji dnia mamy, by w ich święto wręczyć im prezent od serca. Spotykamy się 19 maja (sobota) godzina 11.00 i przez dwie godziny będziemy wspólnie działać. Przypominamy, że na warsztaty obowiązują zapisy. Są niezbędne byśmy mogli przygotować odpowiednią ilość materiałów.
Serdecznie zapraszamy.


O NAS


  • Dom Kultury "Modraczek"
  • ul. Ogrody 15
    85-870 Bydgoszcz
  • Telefon: 787-097-639
  • Email: modraczek@smbudowlani.pl