Kawiarnia Literacka - DWIE KULTURY - DWA ŚWIATY

  2023-10-04

 Szanowni Państwo, zapraszamy na 158 spotkanie Kawiarni Literackiej 12 października 2023 r., godz. 18:00 , której gośćmi będą: Małgorzata Wątor i Sergii Mychalczenko

Małgorzata Wątor – ur. w 1988 r. w Słupsku, Kaszubka o góralskim nazwisku. Od kilku lat mieszka w Gdańsku. Jest poetką i animatorką kultury. Publikuje zarówno w języku polskim jak i kaszubskim.Jej utwory można znaleźć w pismach i na portalach internetowych: w „2miesięczniku – Piśmie Ludzi Przełomowych”, „Akancie”, „Artisie” , „Autografie”, „Fabulariach” , „Fundacji Karpowicza”, „ Gazecie Kulturalnej”, „Inter – Literatura Krytyka Kultura”, „Migotaniach – Gazeta Literacka” „Nowej Wsi Tworzą
cej”, w „Obszarach Przepisanych”, „Obywatelce”, „Odrze”, „ Papierze w dole”, „Pegazie Lubuskim”, „Pisarze.pl” „Prowincji”, „Pomeranii” , „Stegnie” , „Stronie Czynnej”.
Należy do „ Literackiego Klubu Wers” w Bytowie, do grupy „Wtorkowych Spotkań Literackich” w Słupsku i do „Gdańskiego Klubu Poetów” w Gdańsku. Autorka tomów poezji „Przeznaczona” / „Namienionô” i "Ogród"/ "Zelnik" Nagradzana i wyróżniana.

Sergii Mychalczenko  - „ZAKLINACZ DREWNA”, przyjechał do Polski z Ukrainy w 2010 r., mając 18 lat, aby tu studiować. Nie znał języka ani środowiska, ale ukończył studia z wynikiem bardzo dobrym. Tu odkrył w sobie pasję do rzeźbienia. Jego pierwszą rzeźbą była delikatna różyczka wykonana z mydła. Kolejne prace artystyczne powstawały już z drewna, a pierwszą z nich był Święty Sebastian. Potem nastąpiła przerwa. Nie rzeźbił przez prawie 8 lat. Na szczęście pasja powróciła do niego kilka lat temu, przekształcając się w prawdziwą miłość do rzeźby. W ciągu dwóch lat stworzył wiele wyjątkowych rzeźb, takich jak "Ostatni cień, "Gest bliskości" czy "Koronkowy taniec duszy". Inne jego prace to "Pojmana delikatność oraz "Ostatni śpiew". Obecnie spełnia się zarówno jako leśnik, jak i rzeźbiarz w drewnie. Prowadzi także kółko rzeźbiarskie w Technikum Leśnym w Tucholi. Jego twórczość nieustannie zachwyca nowymi pomysłami, nie tylko pod względem technicznym, ale przede wszystkim pod względem przekazu ważnych wartości, a też jest dostrzegana  na wystawach.