Rodzinny spacer po Bydgoszczy

  2020-08-09

Rodzinny spacer po Bydgoszczy.

W zeszły roku zainicjowaliśmy spacery po Bydgoszczy z Przewodnikiem. Niestety pandemia spowodowała, że nie mogliśmy kontynuować tego przedsięwzięcia w tym roku. Dlatego proponujemy Państwu rodzinny spacer po Bydgoszczy. W naszej galerii zamieściliśmy mapkę z zaznaczonymi miejscami, które należy odszukać w trakcie spaceru. Zadanie, które będą musieli Państwo wykonać to odszukać miejsce, szczegół architektoniczny bądź figurę i wykonać przy tym rodzinne zdjęcie, które następnie prześlą Państwo do nas  a my umieścimy je na naszej stronie internetowej. Przesłanie do nas zdjęcia będzie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na jego publikacje na stronie SMB, Modraczka oraz w Tu Mieszkam. Prosimy o nadesłanie przynajmniej dwóch  zdjęć  z miejsc odnalezionych na trasie spaceru. Zamieszczamy również opis do mapki, aby przybliżyć historię danego miejsca a także ułatwić jego odnalezienie w czasie spaceru.  Dla uczestników przygotujemy niespodzianki, które będą do odebrania w naszej placówce. 
Miejsca, które należy odnaleźć oznaczone są numerami od 1 do 18 na mapce. Mapkę można pobrać ze strony DK Modraczek bądź otrzymać na miejscu w placówce.

Opis:
1. Przy Starym Rynku wyznacza długość geograficzną wschodnią, która łączy Bydgoszcz m.in. ze Sztokholmem i Kapsztadem. Oczywiście jest to 18 południk.
2. Budynek przy Starym Rynku, dawniej kolegium jezuickie z XVII w a obecnie jeden z najważniejszych miejsc w naszym mieście – Ratusz.
3. W 1919 r. na rynnie pod dachem w południowo- zachodnim narożniku Katedry św. Marcina i Mikołaja  w Bydgoszczy umieszczono wizerunek polskiego orła, który przetrwał cały okres okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 
4. Św. Jan Nepomucen – najstarsza wolno stojąca rzeźba w północnej Polsce. Rzeźba kapłana, który został kanonizowany w 1729 r. Pierwotnie rzeźba stała po południowej stronie kościoła farnego na czynnym od początku XIX w. cmentarzu parafialnym. Święty miał chronić przed powodzią.
5. Spichlerze – trzy szachulcowe budynki z przełomu XVIII i XIX wieku będące magazynami zbożowymi, a obecnie w budynkach znajduje się  Muzeum Okręgowe.
6. „Przechodzący przez rzekę” przy moście imienia Jerzego Sulimy – Kamińskiego, który jest autorem 3- tomowej powieści pt.: „Most królowej Jadwigi. 
Rzeźba, autorstwa częstochowskiego rzeźbiarza Jerzego Kędziory, została odsłonięta 1 maja 2004 roku z dniem wejścia Polski do Unii Europejskiej.
7. Rzeźba Flisaka upamiętnia Franciszka Floriana Czakiego – XVIII – wiecznego kartografa i inżyniera węgierskiego, który był pomysłodawcą budowy Kanału Bydgoskiego łączącego dwie rzeki: Brdę i Noteć. Autorem rzeźby jest Michał Kubiak. 
8. Pałacyk Lloyda Bydgoskiego, jednego z największych przedsiębiorstw żeglugowych w II Rzeczypospolitej. Pałacyk został wzniesiony w latach 1885 – 1886 z inicjatywy kapitana żeglugi Otto Liedtke. Do 1908 roku pałacyk pełnił rolę mieszkalną dla właściciela i jego rodziny. Później budynek zakupiło Towarzystwo Żeglugi Śródlądowej. Obecnie właścicielem zabytkowej nieruchomości jest BRE – Bank, a w sąsiedztwie powstały dwa nowoczesne budynki zwane -  „nowe spichrze”.
9. Wracamy na Stary Rynek i tu warto zwrócić uwagę na narożną kamienicę, gdzie o godz.13.13 i 21.13 w oknie ukazuje się czarnoksiężnik, który według legendy przebywał w XVI -  wiecznej Bydgoszczy. A jest nim Pan Twardowski. 
10. Przy klasycystycznym budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (dawniej był to budynek sądu) jest pomnik z 1909 roku zwany – Studzienką, a przedstawia dzieci bawiące się z gęsią.
11. W budynku przy ulicy Długa 13 znajdziemy hasła: „ Częste mycie skraca życie” oraz „Kto się myje długo żyje” . Tu oczywiście mieści się Muzeum Mydła i Historii  Brudu. Muzeum przedstawia historię brudu i higieny czasów starożytnych po współczesność. Uchodzi za jedno z nielicznych tego typu placówek w Europie.  Warto wejść do środka. Muzeum jest czynne codziennie od 10:00 do 18:00. ZWIEDZANIE MUZEUM MYDŁA dostępne jest o stałych godzinach: od lipca do marca: 10:30, 12:00. 13:30, 15:00, 16:00 i 17:00 i kwiecień, maj, czerwiec: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00. Program trwa ok. 50 minut.
12. Zachowany fragment gotyckich murów otaczających niegdyś miasto od południa oraz jedyna częściowo zachowana baszta dawnych obwarowań.
13. Pomnik króla, który 19 kwietnia 1346 roku nadał miastu prawa miejskie. Jego pomnik stanął w 2006 roku na jednej z najstarszych ulic Bydgoszczy – Pod Blankami.
14. „ Powołany na pierwszego urzędnika tego miasta, chcę być pierwszym nie tylko w prawach, ale w spełnianiu swoich obowiązków” – deklarację taką złożył ostatni przedwojenny prezydent Bydgoszczy, który został zamordowany przez hitlerowców 11 listopada 1939 r. i ma swój pomnik na Wełnianym Rynku. Prezydent Bydgoszczy w latach 1932-1939- Leon Barciszewski.
15. Kamienica przy Wełnianym Rynku 4  – można dostrzec ślad  kuli armatniej  pomiędzy oknami drugiego piętra. Najprawdopodobniej jest to pamiątka po Insurekcji Kościuszkowskiej.
16. Wenecja Bydgoska, miejsce gdzie dawniej zamożni Bydgoszczanie wznosili swoje warsztaty i zakłady takie jak: farbiarnia, destylarnia czy tartak, działała tu również łaźnia miejska.
17. Główną część Wyspy Młyńskiej zajmuje kompleks młyński z lat 1848 – 1849 czyli potężne Młyny Rothera. Obecnie rewitalizowane. W nadchodzącej przyszłości powstać ma tu Park Kultury.
18. I tu kończymy dzisiejszy spacer. Opera Nova . Gmach opery wznoszony był przez niemal 30 lat. Jedna z najnowocześniejszych scen operowych w Polsce. Wydarzeniem artystycznym, które na stałe zapisało się w kalendarzu kulturalnym kraju jest Bydgoski Festiwal Operowy, który zapoczątkowany został w 1994 roku przez obecnego dyrektora Opery Nova Macieja Figasa.