My się nigdy nie nudzimy 10.4

  2020-05-29

Dzień dobry, 

Dzisiejszy dzień zaczniemy od tajemniczego szyfru. Zaszyfrowane wiadomości to ciekawa detektywistyczna zabawa. W naszej galerii znajdziecie szyfr i zaszyfrowany tekst. Zwróćcie uwagę na symbole, układ kresek odpowiada polom umieszczenia liter, a kropka oznacza, która to litera po prawej czy po lewej stronie (w przypadku umieszczenia dwóch w tym samym polu), np. jeśli masz prostokąt z kropką po prawej stronie jest to literka J. Możecie zaszyfrować informacje do rodziców lub przyjaciół. Powodzenia. 

Dzisiaj jako nowy materiał w zabawach muzyczno-ruchowych znajdzie zastosowanie papieru, a raczej starej gazety. Najlepiej jak będą to gazety czarno - białe o dużym formacie.
1. Obiema rękami ujmujecie rozpostartą gazetę (jak do czytania) i wolno chodźcie w różne strony udając czytanie. Starsze dzieci " czytają" na głos zmieniając natężenie głosu i tempa.
2. Udajecie czytanie, siadacie, kładziecie się na podłodze na plecach, przekręcacie na boki i brzuch, znów wstajecie i wędrujecie po pokoju. Podczas tych czynności starajcie się ani na chwilę nie oderwać oczu od gazety.
3. Ujmując gazetę za dwa rogi węższego boku i cofając się wykonujecie rękami ruchy w górę i w dół - "wachlujecie" powietrze.
4. Gazety trzymane za dwa rogi i uniesione nad głową spełnią rolę "peleryny deszczowej". Biegacie w różne strony, uważając, aby "peleryny" o nic nie zaczepiły i nie podarły się. Towarzyszy im stukanie naśladujące deszcz. Gdy stukanie umilknie zwijacie się w kłębki na podłodze i nakrywacie "pelerynami" tak, aby nie było was widać.
Spróbujcie teraz wykorzystać różne odgłosy papieru gazetowego:
- stukanie palcem w wiszącą swobodnie gazetę (odgłos bębenka)
- szybkie przebieranie palcami po wiszącej luźno gazecie (deszcz stuka o parapet okna)
- gniecenie gazety (szelest liści w parku)
- energiczne miarowe pocieranie zgniecionych kawałków gazety o sobie (maszerujące wojsko).

W ramach dzisiejszej pracy plastycznej pokażemy Wam jak zrobić meduzę.
Do jej wykonania potrzebujemy:
- papierowy talerzyk
- farby
- kawałek tektury
- nożyczki
- mulinę lub wełnę- klej
- patyczek do lodów
Z tektury wycinamy meduzę, którą malujemy farbami. Talerzyk również pokrywamy farbą.
Z tyłu meduzy przyklejamy pociętą mulinę lub wełnę oraz patyczek, który można wcześniej pomalować. W talerzyku robimy nacięcie, w którym umieszczamy patyczek. Spójrzcie na nasz filmik w jaki sposób można poruszać meduzą. KLIKNIJ

Życzymy miłego dnia.