My się nigdy nie nudzimy 10.2

  2020-05-27

Dzień dobry,
Dzisiaj nauczymy się piosenki ludowej pt."Siedzi sobie zając" KLIKNIJ. Jest to najdawniejsza i zarazem najbardziej znana polska pieśń myśliwska. Autorem tekstu jest ks. Hiacynt Przetocki, poeta i kaznodzieja, który napisał go w 1650 r i w tym samym roku opublikował w Krakowie. Tekst ten śpiewany z melodią ludową ulegał zmianom i znany jest dziś w wielu wariantach. Stanisław Moniuszko włączył tę pieśń do drugiego aktu swojej opery " Straszny dwór".
Oto tekst, który będziemy śpiewać:
"Siedzi sobie zając pod miedzą
A myśliwi o nim nie wiedzą.
Jak zając trąbkę posłyszy
Ucieka, aż się zadyszy
Hop sa, sa, do lasa!

Ucieka zajączek do lasu,
A myśliwi za nim: hu, hu, hu!
Ty zajączku, nie trać czasu,
Ty zajączku, myk do lasu
Hop sa, sa, do lasa!

Do całej piosenki spróbujcie wykonać akompaniament rytmiczny swoim ciałem np.
1 sposób: 1 zwrotka - klaszczcie rytmiczne w
ręce.
2 zwrotka - uderzajcie dłońmi o
kolana.
2 sposób: 1 zwrotka - miarowe tupanie
w miejscu
2 zwrotka - pstrykanie palcami
A może sami spróbujecie wymyśleć akompaniament rytmiczny do tej piosenki (może być np. stukanie w stół ołówkiem, pocieranie papier o papier i inne).
Miłego tworzenia.

Czy lubicie dmuchać dmuchawce podczas spaceru? Jeśli tak to mamy dziś dla Was propozycję stworzenia zabawki – Stworka, który w swojej paszczy przytrzymuje piórka. Wasze zadanie będzie polegało na ich uwolnieniu, dzięki dmuchaniu przez słomkę. Przygotujcie sobie kartkę z bloku technicznego i narysujcie duże koło, użyjcie do tego cyrkla. Następnie natnijcie koło do środka i sklejcie tworząc niewielki stożek. To jak będzie wyglądał Wasz stworek zależy od Waszej wyobraźni. Na wierzchołku stożka natnijcie małą dziurkę, do której włożycie słomkę, możecie ją zabezpieczyć taśmą klejącą. Do środka włóżcie piórko i spróbujcie unieść je do góry dmuchając przez słomkę. W galerii znajdziecie naszego Stworka.

Robiliście kiedyś obrazki z waty? Jeśli macie ochotę zrobić z nami kolorową łąkę przygotujcie:
- kartkę A3
- watę
- klej
- farby
Z waty robimy kulki i przyklejamy na kartkę tak aby powstały kwiaty, chmury, biedronki, to co chcecie, żeby znalazło się na Waszej łące. Wszystkie elementy malujemy.

Życzymy miłego dnia.