My się nigdy nie nudzimy 9.4

  2020-05-22

Dzień dobry,

Czy wiecie, że muzyka, to wszystkie odgłosy, które nas otaczają? Nie tylko jest to piosenka, melodia do tańca, czy gra na instrumencie. Muzyką może być też stukanie, pukanie, szuranie czy klaskanie. Dzisiejsza piosenka nosi tytuł: "Rozśpiewany blok" i opowiada nam właśnie o wszystkich odgłosach, które tworzą muzykę.  KLIKNIJ
Oto tekst piosenki:
1." Gdy zostaję w domu sam
Wtedy własny koncert mam
Bo z każdego kącika
Wyskakuje muzyka

Ref. Stuka okno, skrzypią drzwi
Każda rura śpiewa mi
W kranie słychać gruby głos
I za ścianą kicha ktoś.

Stuka okno, skrzypią drzwi
Każda rura śpiewa mi
Szczeka pies i miauczy kot
Rozśpiewany jest nasz blok

2. Gdy zostaję w domu sam
To z muzyką w berka gram
Siedzę sobie cichutko
Łapię nutkę za nutką.

Ref. Stuka okno......

Na filmie dzieci akompaniują sobie do śpiewu na różnych instrumentach. Znacie te instrumenty?
Pojawiają się tam: grzechotki, drewienka, kołatki, trójkąt. Są to instrumenty perkusyjne, które wystukują tylko rytm, nie podają wysokości dźwięku. Nie ma więc melodii.
W naszej galerii znajdziecie znane wszystkim grzechotki, które noszą też nazwę MARAKASY. Spróbujcie pokolorować je według wzoru.

Czy wiecie, że najlepszym sposobem na naukę jest nauka przez zabawę? Chcemy Wam zaprezentować grę edukacyjną „Azor”. Azor to piesek, który jest bardzo głodny i jak każdy pies uwielbia kości, ale nie takie zwykłe tylko zaczarowane z literkami, cyferkami, kolorami, sylabami lub słowami. Aby przygotować grę potrzebujemy pudełko po butach (lub inne z wieczkiem) kartkę, którą przycinamy do rozmiaru wieczka, szablon z kośćmi (znajdziecie w naszej galerii), pisaki, nożyczki i klej. Na kartce rysujemy psa, przyklejamy ją do wieczka i prosimy rodziców by wycięli otwór na pyszczek. Zamykamy karton wieczkiem i mamy już gotowego Azora. Na kościach, które możecie wydrukować lub narysować samodzielnie piszecie to czego chcecie się nauczyć (literki, cyfry, słowa itd.), gdy to zrobicie macie już wszystkie potrzebne elementy do gry. Dzieci chodzące na zajęcia Mądrej sówki znają tą zabawę. Zasady są bardzo proste. Jeden z graczy przyjmuje rolę Azora (najlepiej rodzic lub starsze rodzeństwo) i wydaje polecenia pozostałym graczom np. „Mówi Azor, hau, hau, że kostkę z literką D, by zjadł”, pozostali gracze szukają kości z podaną literą, gdy znajdą wkładają ją do pyszczka. Tu gracz, który jest Azorem musi być czujny, czy oby na pewno wybrano prawidłową kość. Jeśli kość jest dobra można powiedzieć „Brawo! To ta kość” a jeśli na kości jest inna literka mówimy „Ble, to nie ta kość. Spróbuj jeszcze raz.”. Wypowiadane komendy zależą od gracza prowadzącego, czyli Azora. Im bardziej damy się porwać grze tym będzie więcej śmiechu podczas rozgrywki.  
 
Z okazji zbliżającego się Dnia Matki chcemy Wam podpowiedzieć jak zrobić kolorowe serduszka, które mogą być miłym upominkiem. Do zrobienia pierwszego serca potrzebujemy: kolorową kartkę, taśmę papierową, ołówek, farby, cieniutki pędzelek. Na kartce rysujemy serce, oklejamy jego brzegi taśmą. Serduszko malujemy w kolorowe paski a następnie odklejamy taśmę i gotowe. Do drugiego serduszka potrzebne są również kolorowa kartka oraz farby, pocięta gąbka do mycia naczyń, kartka biała, ołówek, nożyczki. Na białej kartce rysujemy serce i wycinam tworząc szablon, który kładziemy na kolorową kartkę. Teraz wystarczy na całej kartce zrobić kolorowe pieczątki.

Życzymy miłego dnia