My się nigdy nie nudzimy 9.0

  2020-05-18

Dzień dobry,

Na dobry początek dnia i tygodnia zaczniemy od muzyki.
Dzisiejsza piosenka opowiada nam o nutkach, które różnie wyglądają. Kiedyś już pokazaliśmy wam jak wyglądają ćwierćnuty czy ósemki. Nutki z dzisiejszej piosenki zamieszkały w czarnym fortepianie i biegały po klawiszach czarnych i białych. Czy wiecie, że cały zbiór klawiszy czarnych i białych nazywany jest KLAWIATURĄ?
Posłuchajcie piosenki KLIKNIJ i spróbujcie ją zaśpiewać. Gdy pojawią się słowa:
"do, re, mi - nutki trzy"- zaklaszczcie 6 razy.
Oto tekst piosenki:
" Do przedszkola wpadły nutki
Wszystkie miały czarne butki
Czarne szelki i czapeczki
I skakały jak piłeczki.

Ta wysoko, tamta nisko
Ta z plecakiem, ta z walizką
Roztańczone nutki trzy
Do, re, mi, nutki trzy.

Poprosiły o mieszkanie
W dużym, czarnym fortepianie
I biegały i skakały
Po klawiszach czarno - białych.

Ta wysoko....

Nawet na leżakowaniu
Przeszkadzały dzieciom w spaniu
I skakały po kocykach
W czarnych szelkach i bucikach".

A czy wiecie, że nutki zapisywane są na liniach, które nazywamy PIĘCIOLINIĄ ? Nutki na naszym filmie właśnie skaczą po takiej pięciolinii. A skaczą one z nogi na nogę. Są to podskoki. Spróbujcie podskakiwać z nogi na nogę do tej piosenki, tak jak nutki w piosence. Jest to bardzo łatwe.
Dobrej zabawy.

Zanim przejdziemy do pracy plastycznej trochę edukacji przez zabawę.
Mamy dla Państwa propozycję zabawy, która sprawi dzieciom wiele radości a przy okazji nauczy literek. Potrzebne są: papierowe talerzyki, nożyczki oraz czarny pisak. Na talerzyku piszemy dwie literki np. wielką literę "K" i małą literkę „k". Przecinamy talerzyk na środku. Każdy talerz może być przecięty w różny sposób tworząc wzory. Zadaniem dziecka jest złożenie talerzyka zgodnie z literami oraz wzorem. Gdy dziecko nie potrafi jeszcze tak dobrze liter możemy zaznaczyć talerzyki np. kolorowymi kropkami. Miłej zabawy a przy okazji nauki.

Skoro już pośpiewaliście i pouczyliście się trochę to zapraszamy do pracy twórczej dziś, poza tym, że stworzycie kartkę, którą będziecie mogli wręczyć mamie to nauczycie się też czarować. Proponujemy wykonanie magicznej kartki. Przygotujcie: 2 białe kartki z bloku technicznego A4, nożyczki, folię przeźroczystą może być okładka od zeszytu, foliopis, taśmę dwustronnie klejącą lub klej i kredki. Z jednej kartki wytnij prostokąt o wymiarach 11 na 15 cm, narysuj na niej obrazek i pokoloruj go. Teraz zapraszamy Was do naszej galerii, tam znajdziecie opis wykonania kartki, obejrzyjcie również film KLIKNIJ.

Życzymy miłego dnia.