My się nigdy nie nudzimy 7.0

  2020-05-04

Dzień dobry,
Dziś będzie kolorowo, plastycznie i muzycznie.

Co byście powiedzieli na eksperyment powiązany z plastyką? Brzmi interesująco? Do jego wykonania będziemy potrzebować: krepę, kartkę z bloku technicznego (lub akwarelowego – ważna jest jak największa gramatura), nożyczki, pędzelek, wodę oraz cienkopisy lub pisaki (my wybraliśmy w kolorze czarnym). Możecie wykonać duży lub mały obrazek, my pocięliśmy kartkę i wykonaliśmy małe obrazki (znajdziecie je w naszej galerii). A zapomnieliśmy dodać bardzo ważna jest jeszcze podkładka pod kartkę. To zabieramy się do pracy. Połóżcie swoją kartkę na podkładce, krepę przytnijcie na małe kawałki (ich kształt i wielkość zależą od Was). Poprzycinane kawałki krepy ułóżcie na kartce, mogą stworzyć wzór lub być poukładane zupełnie przypadkowo. Na kartkę z poukładaną na nią krepą nanieście wodę (proponujemy namoczyć pędzel w wodzie i trzymać nad krepą, by spadały na nią kropelki, wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo, że krepa Wam się przesunie). Wodę możecie  delikatnie rozprowadzić po krepie po naniesieniu kropelek. Teraz poćwiczymy cierpliwość. Kartka musi wyschnąć, jeśli nie macie za dużo cierpliwości lub po prostu jesteście ciekawi co z tego wyszło, możecie wysuszyć kartkę suszarką lub położyć na kaloryfer – uwaga na fruwające papierki krepy. Gdy kartka jest już sucha zdejmij z niej krepę. I co, podoba Wam się nasz eksperyment? Mamy kolorową kartkę. To świetny sposób na to by Wasze prace plastyczne były pełne, czyli posiadały zakolorowane tło. Teraz wszystko zależy od Waszej wyobraźni, weźcie do ręki cienkopisy lub pisaki i narysujcie swoje rysunki. 

Pani Magda przygotowała dla Was kolejny wierszyk.
"Tęcza"
Pomieszały się na niebie farby
I stworzyły piękne barwy.
Jest czerwony i zielony
Czy ten obraz już gotowy?
Nie!
Błękitny jest też i pomarańczowy
Jakich barw brakuje jeszcze
By powstała tęcza wreszcie?
Zgadnijcie drogie dzieci
Wtedy tęcza Wam zaświeci.
Na pewno domyślacie się jaka będzie dzisiaj nasza praca plastyczna.
Potrzebujemy:
- klej
- nożyczki
- kolorowy papier
- watę
- ołówek
- linijkę
- zszywacz
Z papieru kolorowego wycinamy 7 pasków o szerokości około 2 cm. Każdy pasek o 1 cm krótszy od poprzedniego. Nasz najdłuższy pasek ma 15 cm, następny 14 cm kolejne 13 cm, 12 cm, 11 cm, 10 cm, 9 cm. Zszywamy je równo po jednej i po drugiej stronie. I tak powstaje tęcza. Z waty po obu stronach przyklejamy chmurki.

A teraz trochę poklaszczemy w rytm muzyki. Do zabawy potrzebne są dwie osoby. Klaskać będziemy w swoje ręce, uderzać dłońmi o swoje nogi, a także ramiona. Tekst naszej piosenki jest bardzo prosty, powtarzany po dwa razy.

Kokoleoko mama
Kokoleo ko
Kokoleoko mama
Koleoko /2x

A ła mama
A ła
A ła mama
Koleoko /2x

Klaszczemy miarowo, jak tykanie zegara, jednak będziemy to robić na przemian w swoje ręce, ręce mamy, w uda lub ramiona. Na filmie widać dokładnie jaka jest kolejność KLIKNIJ. Spróbujcie najpierw powoli bez muzyki, potem coraz szybciej i dodajcie muzykę . Na pewno się uda.
Gdy już poklaszczecie rytmicznie zapraszamy znowu do labiryntu (znajdziecie go w naszej galerii). Dzisiaj skrzypce. Znacie ten instrument? Na skrzypcach, które trzyma się na ramieniu, drugą ręką przesuwa się smyczkiem po strunach, wydobywając dźwięk. Spróbujcie szybciutko znaleźć drogę smyczka do skrzypiec.

Życzymy miłego dnia.