My się nigdy nie nudzimy 0.2

  2020-03-18

Dzień dobry,

Dziś przyszedł czas na prace plastyczną dla naszych miłośników działań kreatywnych.

Co powiecie na wyprawę na przykład na Sawannę?

Przygotowaliśmy dla Was szablony zwierząt zamieszkujących tą trawiastą, międzyzwrotnikową strefę. Mamy słonia, żyrafę, zebrę i lwa. Znajdziecie je w naszej galerii TU

Co potrzebujecie do wykonania zwierzątek – pacynek?

- sztywną kartkę lub cienką by odrysować z monitora - ale później pamiętajcie by przykleić (klej) ją na sztywniejszy papier.

- ołówek

- nożyczki

- kredki, flamastry lub farby (my wybraliśmy kredki)

Pamiętajcie, że nie musicie mieć drukarki by bawić się z nami. Wystarczy, że wyświetlicie zdjęcie na ekranie swojego monitora, przyłożycie kartkę i miękkim ołówkiem delikatnie odrysujecie.

Oczywiście jesteśmy ciekawi Waszej kreatywności. Czy ktoś wykonał całą Sawannę? A może nasza czwórka przyjaciół doczekała się nowych znajomych? Pamiętajcie, że czekamy na Wasze zdjęcia: anna.krajewska@smbudowlani.pl

A czy wiecie, że dziś obchodzimy Dzień Mózgu?   Co powiecie na to, by każdy z Was spróbował teraz rozruszać trochę swój mózg? Na dobry początek mamy dla Was łamigłówkę.

1. Jaka liczba powinna być kolejna w sekwencji?

3 – 5 – 8 – 12 – 17 – 23 - ?

Czy już wiesz jaka?

Tony Buzan – pisarz i konsultant edukacyjny, w jednym z wywiadów powiedział „Nasz mózg jest, jak śpiący olbrzym.” Dziś mamy okazję go przebudzić.

2. Przyjrzyj się poniższym literom przez 30 sekund, a następnie zminimalizuj okno przeglądarki (byś nie podglądał) i spróbuj zapisać na kartce litery, które zapamiętałeś. By utrudnić Ci trochę zadania dodam, że litery powinny zachować taką samą kolejność i wielkość jak te, które widzisz na ekranie.

A – e – K – M – c – J – p – b – T

I jak Ci poszło? Może nie było to zbyt łatwe, bo nasz mózg zapamiętuje 7 jednostek informacyjnych i to tylko na 30 sekund. Ale może zastosowaliście jakąś technikę skojarzeń? Jeśli tak to na pewno zapamiętaliście więcej i na dłużej. Pamiętajcie by zapamiętać musimy dane informacje przetworzyć, co to znaczy? Musimy je zwizualizować, skojarzyć, powtórzyć na głos lub w myślach, zapisać, narysować. Wtedy informacje z pamięci krótkotrwałej trafią do pamięci długotrwałej.

3. Bawiliście się kiedyś kośćmi do gry? To nasz pomysł jak możecie je wykorzystać.

Weź wszystkie kości jakie uda Ci się znaleźć w domu (mamy nadzieję, że masz kilka gier planszowych). Jeśli udało Ci się znaleźć 2, 3, 4 lub więcej to super. Teraz przygotuj sobie kartkę papieru i długopis lub ołówek. Zacznijmy na spokojnie weź dwie kości i rzuć nimi – postaraj się tak rzucić, by były dość blisko siebie, byś mógł zakryć je dłonią. No dobrze zaczynamy. Rzuć dwiema kostkami zobacz, ile oczek wykukałeś zasłoń kości dłonią. A teraz zapisz sumę wykulanych oczek na kartce. Jak to zrobisz, to odkryj kostki i sprawdź czy Ci się udało. Możesz dokładać kości by utrudnić sobie zadanie.

Życzymy Wam udanej zabawy.