Wystawa fotografii przyrodniczej autorstwa Jacka Lebiody - NATURA 2000

  2019-03-04

    W czwartek 21 marca o godzinie 17.00 zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii przyrodniczej okolic miasta Bydgoszczy – „Natura 2000” autorstwa Jacka Lebiody.

    Jacek Lebioda, Bydgoszczanin od 48 lat fotografuje przede wszystkim ptaki i krajobraz. Na zdjęciach jego autorstwa można podziwiać m.in. łabędzie krzykliwe i nieme, kormorany czarne, żurawie, gęsi gęgawy, rybitwy zwyczajne, czaple białe i siwe, brodźce śniade, rycyki, mewy śmieszki czy orły bieliki,  paszkoty, pospolite wróble mazurki czy dzięcioły oraz ciekawe i naturalne krajobrazy okolic miasta Bydgoszczy.

    „Wystawa moich prac to kilkanaście fotografii z całego arsenału uzbieranego przez lata, zapis chwil spędzonych wśród fauny i flory okolic miasta Bydgoszczy na łonie natury, przekazanie jej piękna i dostojności, wśród ptaków, trzcin, wody i słońca, a także rankiem o wschodzie w oparach mgły czy o zachodzie słońca. Staram się pokazać tak zwane zwykłe momenty w życiu, które bardzo często posiadają swoje ukryte znaczenie. Jak świat wokół nas, są interesujące, zabawne, groteskowe lub przeciwnie – wiekopomne – opowiadam tu o swojej pasji. Przechadzając się po łąkach i stawach, staram się uchwycić na matrycy czy „kliszy” coś ponadczasowego, jakąś odwieczną prawdę o człowieku, prawdę, która nie uległa zmianie na przestrzeni setek czy wielu tysięcy lat. 
    Jako fotograf, chcę także wydać i podsumować swoją pracę: mój projekt, jakim jest także kolorowy album przyrodniczy z okolic Bydgoszczy, terenu natura 2000 okolic miast Szubina, Sadek, Nakła, Wyrzyska, z terenów łąk i pastwisk, rzek, jezior i stawów rybnych, chciałbym go wydać w tym roku”.

    Jacek Lebioda 1964r. – Bydgoszczanin; uzyskał tytuł fotografa zawodowego, technikum chemiczne ze specjalnością technika foto-chemika, ukończył studia administracyjne i politologiczne na WSP i studia podyplomowe na Akademii Bydgoskiej, Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, uczestnik studiów doktorskich. Uprawiał kilka dyscyplin sportowych jak oszczep, kolarstwo, karate, kulturystykę, szermierkę, biegi  w tym szybownictwo i paralotniarstwo - fotograf, przyrodnik i podróżnik - urzędnik i nauczyciel.

    Jako pasjonat fotografii,  uczestniczył w Pałacu Młodzieży w zajęciach pracowni fotograficznej pod skrzydłami Arkadiusza Blachowskiego,  miał też  praktyki m. in. w Bydgoskim Fotonie i laboratoriach fotografii czarno-białej i kolorowej w Centrum kształcenia fototechnicznego przy ul. Garbary, tu zgłębiał tajniki fotografii artystycznej u takich znakomitości jak min; mistrzowie, Zdzisław Rościszewski, Henryk Ziółkowski czy Henryk Nowakowski oraz w kilku zakładach fotografii artystycznej jak i w Wytwórni Filmów Fabularnych i Oświatowych.
    
    Szczególnie w Wytwórni filmów Oświatowych w Łodzi, gdzie miał styczność z takimi tuzami filmu przyrodniczego jak Barbara-Bartman-Czecz i Janusz Czecz, Ryszard Wyrzykowski - asystent Włodzimierza Puchalskiego czy z Janem Walencikiem, ale i innymi realizatorami filmu przyrodniczego fotografami tej znanej szkoły Filmowej w Łodzi, tu też przeszedł cały cykl produkcji filmu i na stole montażowym inżynierskim "dotknął" wszystkie oryginalne filmy swojego mistrza fotografii przyrodniczej jakim od dziecka był i jest  Włodzimierz Puchalski.
 
  Miał kilka wystaw fotografii, ale to były lata osiemdziesiąte i od tego czasu poświęcił się fotografii i podróżom, teraz pragnie nadrobić ten czas pokazując cząstkę swojego dorobku, więc rozgośćcie się państwo i delektujcie ten mniej widoczny z okna domu, pociągu i samochodu świat przyrody okolic miasta Bydgoszczy.