Spotkanie z Janem Sabiniarzem - Kawiarnia Literacka - Marzec

  2019-03-04

Serdecznie zapraszamy w czwartek 14 marca o godzinie 18.00 na spotkanie Kawiarni Literackiej, której gościem będzie Jan Sabiniarz.

    Architekt, malarz, poeta; zajmuje się fotografią, ekologią i konserwacją zabytków. Wydał 18 tomików poetyckich i 2 książki prozą poświęcone ochronie i kreowaniu pejzażu przyrodniczego i kulturowego. Publikował w prasie regionalnej i ogólnopolskiej oraz w radiu - telewizji oraz w podręcznikach szkolnych; poza granicami, tłumaczone na angielski, włoski, francuski, niemiecki. Laureat nagród i wyróżnień, m.in.:dwukrotnie przez Fundację Kultury w Warszawie. Pieśniarz - wykonawca kilkudziesięciu własnych ballad i piosenek.
    Pracował jako asystent i wykładowca na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, konserwator zabytków w Chojnicach. Jest projektantem ponad 600 obiektów architektonicznych, między innymi: kościołów, domów kultury, restauracji, hoteli, gospodarstw agroturystycznych, szkół, obiektów służby zdrowia oraz domów mieszkalnych na obszarze Polski i poza granicami. Prace malarskie wystawiał między innymi w Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy a także we Francji i Niemczech. 
    W 2003 roku zaprojektowane przez Jana Sabiniarza gospodarstwo agroturystyczne „Gacanek” w Borach Tucholskich uzyskało puchar i nagrodę Ministra Środowiska. W 2004 roku otrzymał dyplom przyznany przez Ruch ”Piękniejsza Polska” pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za „tworzenie piękna, którym możemy poszczycić się przed światem”, a w 2015 roku Jan Sabiniarz został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne osiągnięcia zawodowe i działalność społeczną.

„Muzyka i muzyka ciszy jest dla mnie rdzeniem wszelkiej sztuki. 
Inspirowana przyrodą i dziełami epok minionych,
przeniknięta jest, tak bardzo zatracaną dziś, duchowością.
Odkrywam i staram się zawierać ją w architekturze, malarstwie, poezji.”
                                                                                                    Jan Sabiniarz