Dom Kultury Modraczek


Szybki kontakt

ul. Ogrody 15
85-870 Bydgoszcz
tel. 52 371 33 31
fax. 52 371 33 31

godziny otwarcia
pn-pt: od 09.00 do 20.00
so-nd: w wybrane dni


2017-09-01 Wystawa Ambasady Szwecji – Dziecko w centrum


     Mamy zaszczyt zaprezentować Państwu Wystawę Ambasady Szwecji– Dziecko w centrum - która,poświęcona jest szwedzkiej literaturze dziecięcej. 

Na otwarcie wystawy zapraszamy w piątek 1 września na godzinę 17.00 do naszego Domu Kultury.

     Literatura ta, w Polsce kojarzona kiedyś głównie z Astrid Lindgren, przez lata wzbogaciła się o wiele nowych nazwisk. Niektórzy z bohaterów stworzonych przez szwedzkich autorów obecni są w polskich domach już od dawna; Filonek Bezogonek Gösty Knutssona znalazł się nawet na liście szkolnych lektur. Inni, jak Albert Albertson Gunilli Bergström, dopiero podbijają serca polskich czytelników. Rankingi czytelnicze wygrywa seria książek Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka i Heleny Willis. Wśród czytelników popularnością cieszą się także książki dla dzieci poświęcone trudnym tematom, umiejętnie „rozbrajanym” przez szwedzkich autorów. 
     Na wystawie, do której teksty stworzyły tłumaczki i czołowe polskie znawczynie szwedzkiej literatury dziecięcej, zaprezentowano najważniejsze nurty, najgorętsze tytuły i najlepszych autorów piszących dla dzieci w Szwecji i już wydawanych w Polsce. Jedenaście pięknie zaprojektowanych wielkoformatowych plansz stanowi doskonały przewodnik dla wszystkich pragnących przeżyć wyjątkową przygodę z bohaterami, których twórcy mieszkają po drugiej stronie Bałtyku. 
     Wystawa jest opatrzona tekstami Justyna Czechowska, Barbara Gawryluk, Katarzyna Skalska, Agnieszka Stróżyk
Projekt graficzny: Dariusz Bazaczek

     Wystawę będziemy mogli podziwiać dzięki współpracy z Ambasadą Szwecji w Warszawie.
Przedsięwzięcie dofinansowane z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miasta Bydgoszczy. Operatorem programu w województwie Kujawsko-Pomorskim jest Teatr Polski Bydgoszcz.
     Wystawa jest częścią projektu Magiczny Świat Literatury - pomostem między pokoleniowym i międzykulturowym, autorstwa Anny Krajewskiej i Aleksandry Wojteckiej.

Dom Kultury "Modraczek" 2018
Odwiedziło nas: