Dom Kultury Modraczek


Szybki kontakt

ul. Ogrody 15
85-870 Bydgoszcz
tel. 52 371 33 31
fax. 52 371 33 31

godziny otwarcia
pn-pt: od 09.00 do 20.00
so-nd: w wybrane dni


2016-09-01 Indianie Ameryki Północnej


Serdecznie zapraszamy w czwartek 1 września na godzinę 18.00 na pierwsze powakacyjne a 37 już z kolei spotkanie z Indianami Ameryki Północnej.
Tematem przewodnim kolejnego cyklu będą: WIELKIE ODKRYCIA GEOGRAFICZNE W XV I XVI WIEKU.

Zakończyliśmy hiszpański wątek podboju Ameryki Północnej. Omówiliśmy  wyprawy wyprawy Coronado i de Soto oraz innych hiszpańskich konkwistadorów, amatorów indiańskich bogactw jak  Alarcon, Cabrillo czy Onate.  Może nie wszyscy z nich byli żądnymi krwi dowódcami, niemniej hiszpańska konkwista jako proces zdobywania kontynentu przebiegała w taki sposób, że bezapelacyjnie zasłużyła sobie na czarną legendę.

Dzięki sukcesowi Kolumba Hiszpanie do pewnego momentu byli jedynymi panami rozległego lądu Ameryki Północnej. Wieści rozchodzą się jednak  szybko i równie szybko zaczęło przybywać amatorów indiańskich bogactw. Nie wszędzie było nim złoto i drogie kamienie, bowiem jak później się okazało do zamożności prowadził handel z tubylcami, a najcenniejszy surowiec stanowiły zwierzęce futra i skóry. Na kontynentalną arenę wkroczyły inne narody, a wśród nich pierwszymi okazali się Francuzi.

Zanim jednak to nastąpiło rozpoczął się wyścig o zdobycie nowych ziem dla swoich władców. Fale mórz i oceanów pruły wspaniałe żaglowce, na pokładzie których znajdowali się śmiałkowie gotowi zaryzykować swoje życie nie tylko dla króla, ale również dla przygody i z ciekawości świata.

Tradycją lat ubiegłych spotkania prowadzi podróżnik i znawca Indian Adam Piekarski.


Dom Kultury "Modraczek" 2018
Odwiedziło nas: