Dom Kultury Modraczek


Szybki kontakt

ul. Ogrody 15
85-870 Bydgoszcz
tel. 52 371 33 31
fax. 52 371 33 31

godziny otwarcia
pn-pt: od 09.00 do 20.00
so-nd: w wybrane dni


2015-10-01 Hiszpański podbój Ameryki Północnej


29 spotkanie z Indianami Ameryki Północnej odbędzie się 1 października 2015 r. o godzinie 18.00 w naszej kawiarni.

Tytuł spotkania: Hiszpański podbój Ameryki Północnej Cz. 2

Od września 2012 roku jest okazja do stałych, comiesięcznych spotkań w gościnnym Domu Kultury Modraczek, które nazwałem wspólnym tytułem: INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY.

Tematyka indiańska interesuje wielu z nas. Często szukamy literatury w tym  zakresie, informacji o indiańskiej historii i współczesności, chcemy posłuchać indiańskiej muzyki a przede wszystkim szukamy miejsca, gdzie moglibyśmy porozmawiać na ten temat.

Dla wielu, Indianin to postać dumnego wojownika w pióropuszu, który z kamiennym wyrazem twarzy spogląda w dal nieogarniętej przestrzeni prerii, z nieodłącznym tomahawkiem za pasem i fajką pokoju w dłoni. Ten romantyczny wizerunek "szlachetnego dzikusa", tyleż piękny co mało prawdziwy, pozostaje w naszej świadomości do dzisiaj. Ale takich stereotypów jest znacznie więcej i mam nadzieję, że wspólne spotkania nieco to zmieniają.

Próbuję pokazać wielkie bogactwo indiańskich kultur, ich różnice i cechy wspólne, dorobek materialny ale i świat duchowy, ich czasami tragiczną historię ale i dzień współczesny. Można się dowiedzieć o wielu znanych plemionach jak Apacze, Irokezi czy Siuksowie, ale poznajemy też mniej znane jak Tlingit, Winnebago czy Pekot a nawet tak dla niektórych egzotyczne jak Coeur d'Alene czy Tohono O'odham. Mówimy o kolonizacji kontynentu, zdobywaniu najdzikszego z Zachodów oraz o indiańskich wojnach, ale też o tym jak dzisiaj radzą sobie tubylczy Amerykanie. Przedstawiam dostępną literaturę, pokazuję również liczne eksponaty związane z indiańską tematyką. Słuchamy tradycyjnej i współczesnej indiańskiej muzyki. A wszystko okraszane jest prezentacją multimedialną, która wzbogaca wizualnie cały projekt.

Na spotkaniach staram się przybliżyć wszystkim chętnym świat Indian zamieszkujących kontynent Ameryki Północnej.   Chciałbym również aby uczestnicy spotkań aktywnie włączali się do nich, aby stawali się ich kreatorami nie tylko poprzez udział w dyskusjach, ale także proponując tematy czy pomoc w ich przygotowaniu.  
Na ostatnim spotkaniu zakończyłem omawianie hiszpańskiej konkwisty w Ameryce Południowej. Tym samym dotarliśmy wreszcie na północny kontynent  gdyż i tam Hiszpanie nie pozostawili Indianom złudzeń co do dalszych losów ekspansji. Hiszpańskie próby podboju kontynentu  Ameryki Północnej stanowiły równie ciekawy okres, nie pozbawiony krwawych akcentów wynikających z brutalnosci procesu konkwisty. 

Serdecznie zapraszam na kolejne spotkanie z indiańskimi kulturami.

Adam Piekarski

Dom Kultury "Modraczek" 2018
Odwiedziło nas: